امروز : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 26
۱۸:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18162
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۶
تعداد بازدید: 178
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از آنجایی که بخش زیادی از دامداری‌ها و پرواربندی‌ها در خارج از تهران و در شهرستان‌ها ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از آنجایی که بخش زیادی از دامداری‌ها و پرواربندی‌ها در خارج از تهران و در شهرستان‌ها پراکنده‌اند برای آگاهی از مشکلات آنها تلاش کردیم که به مسئولان استانی سر زده و از روند کار آنها و موانعی که دارند مطلع شویم.

در این بخش با مدیر عامل اتحادیه دامداران استان سمنان گفت‌وگویی انجام دادیم تا از مشکلات بخش دامپروری استان‌شان، نظرات و راهکارهای آنان برای رفع این مسائل جویا شویم.

حسنعلی کاشانی مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی دامداران استان سمنان، در پاسخ به اینکه مهمترین مشکل دامداران استان سمنان چیست؟ گفت: مقرون به صرفه نبودن تولید شیر و گوشت به دلیل قیمت گذاری‌های غیر منطقی که صورت می‌گیرد مهمترین مشکل دامداران این استان است و این مسئله به نحوی است که تولید را برای آنها اقتصادی نمی‌کند.

کاشانی ادامه داد: یک سالی است که قیمت شیرخام در کشور ثابت است اما قیمت نهاده‌ها و هزینه‌های تولید افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

*دام دامدار گران نشده، دلالان گوشت را گران می‌فروشند

وی  افزود: در مورد تولید گوشت نیز وضع به همین منوال است و  قیمت دام زنده که از دامدار خریداری می‌شود به رغم افزایش قیمت گوشت در بازار افزایش چندانی نداشته است و سود آن به جیب دلالان و چوبداران می‌رود، حال آنکه دامداران را مقصر به گرانفروشی می‌کنند.

*کسی به فکر بیماری تب برفکی در استان سمنان نیست

کاشانی به درگیر شدن دامداری‌های استان سمنان به بیماری تب برفکی اشاره می‌کند که به گفته وی و با شیوع این بیماری دامداران دچار شوک اقتصادی شده‌اند و هیچ‌گونه اقدامی برای جلوگیری آن از سوی مسئولان ذیربط صورت نگرفته است.

وی به مشکلات جلوگیری از این بیماری اشاره می‌کند و می‌گوید: اگرچه راه حل مقابله با این بیماری واکسیناسیون است، اما اولاً به علت تنوع در نوع سویه بیماری و پایین بودن کیفیت دارو تاثیر گذار نبوده و پاسخ لازم را نمی‌دهد،ثانیاً دامهای غیرصنعتی تحت پوشش دامپزشکی واکسینه نمی‌شوند که خود این موجب شیوع بیماری می‌‌شود و بنا بر اظهارات مسئولین دامپزشکی اعتبارات لازم برای واکسینه کردن دام در قبال حجم زیاد بیماری‌ها بسیار ناچیز است.

*حمایت‌های مسئولان از دامداران کافی نیست

از کاشانی سوال شد؛ سازمانها و نهادهای دولتی مسئول در حوزه دامپروری استان چه همکاری و خدماتی را در اختیار اتحادیه و تشکل‌ها قرار می‌دهند،‌گفت: اگرچه این مسئولان در حد مسئولیتی که بر عهده دارند با اتحادیه و تشکلهای تولیدی همکاری می‌‌کنند،اما بسیار ضعیف و کمرنگ است و قانون، اختیارات آنها را محدود کرده است.

*بروکراسی اداری باید کمتر شود

کاشانی در این مورد که برای تسهیل در امور تشکل‌های دامداری و خدمات رسانی مناسب به دامداران چه انتظاراتی از سازمان‌ها و نهادهای مسئول در استان دارید؟ گفت: برای تسهیل امور تشکلهای دامداری و خدمات رسانی مناسب لازم است کاغذبازی اداری را حذف کرده و از بروکراسی ادارات کاسته شود تا تصمیم‌گیری سریع و تسهیل شود.

وی ادامه داد: انجام کوچکترین کاری که نیاز به روال اداری دارد به دلیل بروکراسی سخت اداری آنچنان خسته کننده و عذاب آور است که در بسیاری موارد دامدار ترجیح می‌دهد قید انجام کار را بزند در حالی که سیستم کاغذ‌بازی اگر کوتاهتر باشد رغبت به انجام کارهای مفید از سوی دامداران نیز بیشتر می‌شود.

وی همچنین به مشکل عدم حمایت اتحادیه‌های مربوطه از دامداران اشاره کرد و گفت: به علت گستردگی جغرافیایی کشور و عدم امکانات کافی آنطور که باید و شاید اتحادیه به نقشی که بعهده دارد از بعد آموزش و ترویج پشتیبانی نتوانسته توقعات دامداران را برآورده کند.

کاشانی ادامه داد: انتظار داریم اتحادیه‌ها از حقوق تولید کننده دفاع کنند و حق دامدار را بگیرند، هماهنگی‌های لازم با سایر سازمانها را ایجاد کنند، درخواست اعتبارات موثر جهت پشتیبانی از تولید در کشور را بخواهند و ارتباط نزدیک و مستمر با کمیسیون کشاورزی و بودجه مجلس فراهم کند.

مدیر عامل اتحادیه دامداران استان سمنان، تصریح کرد:اتحادیه‌های دامداران باید در سیاست‌های کلان نفوذ داشته باشد

*رئیس جمهور آینده باید عمل‌گرا باشد

وی در خصوص انتظارات از رئیس جمهور آینده گفت: از رئیس جمهور آینده انتظار دارم واقع‌گرا باشد و هر آنچه را که به زبان می‌آورد بتواند عمل کند.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها