امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۷:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18212
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۱۶
تعداد بازدید: 178
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ چند سال است که تنها نشریه شعر انقلاب اسلامی تعطیل شده است و قرار است در ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ چند سال است که تنها نشریه شعر انقلاب اسلامی تعطیل شده است و قرار است در ماه‌های آتی شاهد انتشار این نشریه باشیم. حضور علیرضا قزوه به عنوان سردبیر نشریه مذکور نقطه درخشان این دوره است. با کافران شرفشاهی -که از اهالی رسانه و شعر محسوب می‌شود- راجع به نشریه شعر و نظرهای ایشان در مورد این نشریه (که بیشتر جنبه پیشنهاد دارد) مصاحبه کرده‌ایم. گفت‌وگوی مفصل ما با شرفشاهی در مورد نشریه شعر را بخوانید؛
 
* مواردی که به حیات این نشریات ضربه زد

- آقای شرفشاهی چرا شعر انقلاب اسلامی یک رسانه‌ای ندارد تا آثاری که شاعرها و منتقدان شعر انقلاب اسلامی منتشر کرده اند در آنجا نشان داده شود و رسیدگی شود؟

معمولاً در طول سه دهه اخیر ما شامل ظهور نشریات فرهنگی و ادبی بودیم که این نشریات معمولاً با استقبال اهل ادب و هنر روبه‌رو شده، اما متأسفانه مشکلات سیاست‌زدگی همیشه مانع از این بوده که این نشریات فارغ از مسائل سیاسی و سلیقه در واقع مدیران مسئول به کار خود ادامه دهند. از سوی دیگر کار ژورنالیست کاری هست که نیاز به تخصص دارد و همچنین کسی که این کار را انجام می‌دهد در واقع باید این کار را عاشقانه انجام بدهد و وقت کافی برای این کار داشته باشد و دغدغه زیادی داشته باشد برای اینکه این اثر را انجام می‌دهد اثر مطلوب باشد و تمامی نیازهای مخاطبین خود را در برگیرد. در طول این سالها متأسفانه نشریاتی که منتشر شد غالباً اشخاصی که به عنوان مدیر مسئول یا سردبیر این نشریات منصوب شدند، اشخاصی بودند که دغدغه زیادی داشتند و تخصص این کار را نداشتند. اشخاص ناآشنا و ناواردی بودند و در مواردی حتی در واقع این نشریات علیرغم خرج بودجه‌های فراوان به فرد خاصی محدود شده بود و یک گروه خاصی -گاه همشهریان و دوستان خاص- گردانندگان نشریه بوده‌اند و این موارد به حیات نشریات ضربه زده است.
* پلی بین دستاوردهای شعر دیگر سرزمین‌ها و نسل شاعران امروز ما

- آقای شرفشاهی! چقدر نشریه‌ی شعر می‌تواند در رشد و تعالی شعر انقلاب اسلامی نقش داشته باشد؟

- خوب این نکته به تحقیق قابل اثبات است که یک جهش بسیار بزرگ و شکوهمندی در عرصه‌ی شعر و ادبیات سرزمین ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی به وقوع پیوسته و شاهد شمار گرایش چشمگیری از اقشار مختلف به سمت شعر بودیم و استعدادهای فراوانی در این عرصه ظهور و بروز پیدا کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که چنانکه باید و شاید در عرصه‌های تهیه و انتشار یک نشریه خوب که در بر گیرنده تمام سلیقه‌ها و انتظارات باشد گام‌هایی برداشته نشده و یا اگر این نیت وجود داشته، از این فرصت خوب استفاده نشده است و من فکر می‌کنم انتظار چنین نشریه‌ای می‌تواند نقش بسیار مهم و انگیزشی داشته باشد و به شاعران جوان و کسانی که تازه قدم در این راه گذاشتند کمک کند و به مراحل بالاتری سطح کار خود را ارتقاء دهند. همچنین این نشریه می‌تواند پلی باشد بین شاعران سراسر کشور ما و همچنین دستاوردهای شعر دیگر سرزمین‌ها را به نسل شاعران امروز ما منتقل بکند و یک تأمل بسیار ارزنده‌ای را زمین‌ساز باشد.

* این نشریه نباید تریبون یک گروه خاص سیاسی باشد

- پیشنهاد و راهکار شما برای هر چه بهتر استفاده کردن تمام ظرفیت شعر انقلاب در نشریه شعر چیست؟

من معتقدم که در این کار می‌بایست به سراغ کسانی رفت که در کنار اینکه شاعران کشور هستند با مقوله ژونالیست و روزنامه‌نگاری بیگانه نباشد و دارای تخصص و دانش این کار باشند. افراد باارزشی را ما در این کار داریم؛ مثل دکتر امید مسعودی که در زمینه ارتباطات تدریس می‌کنند و از شاعران خوب کشور ما بودند و باز هم کسان دیگری هستند که سالها نشانه حضور در نشریه ادبی و دارای تحصیلات مرتبط در این زمینه هستند. از طرف دیگر این مسئله جا بیفتد که این کار صرفاً جهت انتشار با عنوان شعر نباشد و کسانی که این کار را قرار است انجام بدهند دارای عشق و دغدغه این کار باشند و وقت کافی بگذارند. در نشریاتی که قبلاً انتشار می‌شد ما صرفاً شاهد این بودیم که این نشریات هیچ نوآوری نداشت و صرفاً به صورت اینکه کاری انجام شده باشد به یک کار اداری بیشتر شبیه بود تا کار دل. به قول بعضی از دوستان کار گل بود بیشتر تا کار دل. جای گزارش و جای بسیاری از مسائلی که جنبه خلاقیت داشت در این نشریات خالی بود. در واقع من فکر می‌کنم که لازم هست جلساتی با دوستان شاعر گذاشته شود و نظراتشان جمع‌آوری شود و نیاز به اصطلاح مورد بررسی قرار بگیرد و نظرسنجی گسترده‌ای در گوشه و کنار کشور انجام شود. سعی شود در شهرستان‌ها خبرنگاران افتخاری در این زمینه جذب شود و این نشریات صرفاً دربرگیرنده صدای یک تعداد شاعر محدود در تهران نباشد و این عادت بد صرفاً مرکزنشینی و توجه شاعران مرکز در این نشریه رخت بر بندد. یک خط قرمزی هم باشد و آن هم بحث سیاست‌زدگی است و تلاش شود این نشریه تریبون یک گروه خاص سیاسی نباشد. در زمینه شعر و ادبیات کار تخصصی بکند و از افراط و تفریط فاصله بگیرد.

- باخبر شدیم که آقای علیرضا قزوه تصمیم دارند سردبیری نشریه شعر را به عهده بگیرند. می‌توانیم این امید را داشته باشیم که همه‌ی طوایف فکری شعر انقلاب اسلامی در نشریه‌ی شعر دیده شوند؟

- آقای قزوه در روزگاری نه چندان دور یک صفحه‌ای ادبی داشتند در روزنامه اطلاعات که به هر حال این صفحه در آن روزگار دربرگیرنده شاعران و اهل قلم بود. من امیدوار هستم در این نشریه هم شاهد یک حضور در واقع حداکثری شاعران باشیم و آقای قزوه بتوانند استفاده کنند برای گرد آوردن شاعران در تمام گوشه و کنار کشور و این نشریه کار کاملی باشد و تمام آن توقعاتی که دوستان دارند برآورد کند. همین حالا قضاوت در مورد این کار خیلی زود است و باید منتظر بود که این نشریه منتشر شود، ببینیم آقای قزوه در طول این دوران چه خواهد کرد.

* نیاز به نشریه‌ای به طور مستقل در حوزه شعر کودک و نوجوان احساس می‌شود

- جناب آقای شرفشاهی! به نظر می‌آید در دوره‌های پیشین نشریه شعر توجه زیادی به شعر کودک و نوجوان نشده. با توجه به این که شما در عرصه شعر کودک و نوجوان چند کتاب چاپ کردید و خودتان صاحب‌نظر هستید، راه کارتان برای بیشتر دیده شدن شاعران کودک و نوجوان در دوره‌ی جدید نشریه‌ی شعر چیست؟

- من معتقدم که نشریه‌ی شعر با توجه به موضوع‌های متعدد و متنوعی که وجود دارد می‌تواند اشارات گذرا به این موضوع داشته باشد و یا بخشی از این نشریه اختصاص پیدا کند به موضوع کودک و نوجوان که الحق بعد از انقلاب بسیار خوش درخشیده و شاعران زیادی در این زمینه کارهای بسیار ارزشمندی ارائه کردند. در واقع جای این هم دارد که نشریه‌ی مستقلی برای این موضوع تدارک دیده شود و چون به هر حال شمار زیادی از شاعران ما در این زمینه در حال فعالیت هستند و اگر در این زمینه هم سرمایه‌گذاری شود این سرمایه راه دوری نمی‌رود و قطعاً نتایج بسیار ارزنده‌ای دارد، در حال حاضر نشریه‌ای منتشر می‌شود به اسم «اقلیم نقد» از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور. این نشریه به سه بخش تقسیم شده: نقد داستان، نقد شعر، نقد ادبیات کودک و نوجوان که به هر حال به عنوان یک بخش دیده شده و نشانگر در واقع جدی شدن شعر کودک و نوجوان در کشور ما هست. ما اگر درصدد این باشیم که این بخش همچنان به رشد چشمگیر خودش ادامه دهد، لازم هست که تمهیدات لازم در این بخش را ادامه دهیم و یکی از این تمهیدات می‌تواند انتشار نشریه‌ای باشد که به طور تخصصی در مورد ادبیات کودک و نوجوان بپردازد. البته در حال حاضر از سوی خانه کتاب، کتاب ماه کودک و نوجوان هم انتشار می‌شود، اما این نشریه نتوانسته که در حد و اندازه‌ی قابل انتظار ظاهر شود و بیشتر به جنبه نقد می‌پردازد؛ در حالی که انتشار یک نشریه برای کودکان و نوجوان می‌تواند به طور تخصصی در برگیرنده نقدها در این زمینه باشد و هم اشعار تازه و هم گزارش‌ها و هم معرفی کتاب و بخش‌های متنوعی باشد که قطعاً نیاز به چنین نشریه‌ای به طور مستقل احساس می‌شود.

* در توجه به مقوله سرود و ترانه در نوعی از غفلت‌ به سر می‌بریم

- جناب شرفشاهی! با توجه به اینکه ما از ظرفیت‌های ترانه و سرود استفاده نکردیم، نشریه شعر چگونه می‌تواند با نگاه جدی و علمی خودش به این دو مقوله حق مطلب را ادا کند؟

- من فکر می‌کنم ترانه و سرود هم با توجه به قابلیت‌هایی که دارند در واقع تا حدودی می‌توان گفت که مغفول واقع شدند و جای این را دارد که این غفلت به نحو شایسته‌تری پر شود. غالباً در طول دوره‌های گذشته مجله شعر ما شاهد این واقعیت بودیم که بیشتر به شعر پرداخته شده تا ترانه و سرود. ترانه و سرود با توجه به تعریف خاصی که دارد و ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد، باز هم به اعتقاد من لازمه‌ی این کار هم این است که ما یک نشریه‌ی تخصصی در این مورد داشته باشیم. همانطور که من به خاطر دارم نشریه‌ای به عنوان "ترانه" منتشر می‌شد و در برگیرنده اخبار و ترانه‌های تازه و آثار ساخته شده در این زمینه بوده و خبر ندارم که الان منتشر می‌شود یا نه، ولی به هر حال جای این را دارد که ما یک نشریه داشته باشیم که به موضوع سرود و ترانه هم بپردازد و این موضوع، موضوع بسیار مهمی است و همانطور که جوانان ما بسیار علاقمند هستند به خصوص به ترانه و مسائل بسیار فراوانی در این زمینه وجود دارد که نیازمند نقد است، به خصوص آثاری که در خارج از مرزهای این کشور ساخته می‌شود و به این کشور عرضه می‌شود و آثاری که در رسانه‌های ما ساخته می‌شود و مورد توجه قرار نمی‌گیرد، بخش عمده‌ای از این آثار به لحاظ فضای بسته‌ای که دارد و موسیقی و ترانه زیرزمینی که وجود دارد، ما نمی‌توانیم روی این آثار چشم ببندیم و به نوعی می‌توان گفت که در نوعی از غفلت‌ به سر می‌بریم.

در خصوص ترانه و سرود که شاید شعاع تأثیرش کمتر از شعر نباشد و عامه مردم بسیار دنبال این موضوع هستند، من فکر می‌کنم مجله شعر به همان سبک و سیاق ساده اگر منتشر شود به هر حال نمی‌تواند همه‌ی این موضوعات را در بر گیرد. البته می‌تواند مقالات و یادداشت‌ها و گزارش‌ها و خبرها و نمونه آثار بعضی از دوستان را ارائه کند و جای دارد که در این زمینه هم ما شاهد انتشار یک نشریه تخصصی‌تر باشیم و کسانی که علاقمند هستند به سراغ این موضوع بروند و در واقع این عرصه هم نیاز به سرمایه‌گذاری هوشمندانه و توجه بیشتری دارد. در خصوص ترانه ما با آسیب‌های فراوانی روبه‌رو هستیم و جای دارد این آسیب‌ها به طور کارشناسی و بسیار عمیق مورد بررسی و مدنظر قرار گیرد و راهکارهای مفید و عالمانه در این زمینه ارائه شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها