امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18236
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۷
تعداد بازدید: 237
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، پیش از این انتشارات کلبه شروق اقدام به نشر خاطرات سیدهادی خسرو شاهی درباره شخصیت‌هایی مهم انقلاب اسلامی کرده بود ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، پیش از این انتشارات کلبه شروق اقدام به نشر خاطرات سیدهادی خسرو شاهی درباره شخصیت‌هایی مهم انقلاب اسلامی کرده بود و 3 دفتر از مجموعه این خاطرات منتشر شده بود. اما ویژگی ممتاز این کتاب تاریخی و خاطرات خسروشاهی، مُستند بودن آنها به دلیل حضور فعالانه وی در غالب فعالیت‏های اسلامی و انقلابی معاصر در کشور است که بخش قابل توجهی از حوادث تاریخ معاصر و جریان نهضت اسلامی ایران را به طور دقیق و صحیح با مدرک و سند ارزیابی و تحلیل و تبیین می‏‌کند.

این کتاب در پنج فصل تنظیم و تدوین شده است: زندگی و مبارزه آیت‏الله سید محمود طالقانی (متن گفت‌وگوی خسروشاهی با ماهنامه «شاهد یاران» که با عنوان «ابوذر زمان و مالک اشتر انقلاب» در شماره 22، شهریور 1386 منتشر شده است)، آیت‏ الله طالقانی در حوزه علمیه قم (گفت‌وگوی خسروشاهی با نشریه «یادآور»)، طالقانی؛ تبلور عینی «پرتوی از قرآن» (گزیده سخنرانی خسروشاهی در همایش بررسی اندیشه‌های قرآنی و اقتصادی آیت‏ الله طالقانی در دانشگاه مفید قم در سال 1387)، آیت‏ الله طالقانی و بیداری اسلامی (متن کامل سخنرانی خسروشاهی در مراسم رونمایی از آخرین شماره «کتاب ماه فرهنگی تاریخی یادآور» که شناخت‏نامه جامع آیت ‏الله طالقانی نام گرفته و نویسنده در آن به تشابه فکری و فعالیت‏‌های سید جمال ‏الدین حسینی اسدآبادی و آیت ‏الله طالقانی می‏‌پردازد).

بخش پنجم کتاب هم ضمائم است که شامل روزشمار زندگی، تصاویر و اسناد، فهرست اعلام، اماکن و کتب است. بیش از 50 تصویر و سند درباره این عالم مجاهد و انقلابی و اولین امام جمعه تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ارزش اسنادی و تاریخی این کتاب را بیشتر کرده است. در قسمت‏‌های مختلف این کتاب، خسروشاهی اسناد و زوایای ناگفته از زندگی، شخصیت و اندیشه آیت‏‌الله طالقانی را بیان می‌‏کند که تاکنون کمتر بیان شده یا اینکه اصلاً بیان نشده است از جمله حضور آیت‏‌الله طالقانی در حوزه علمیه قم، روابط مراجع و علما با ایشان و...

خسروشاهی در بخشی از خاطرات‏شان درباره منش فکری و فعالیت‏‌های آیت‏ الله طالقانی می‏‌گوید: «طالقانی باور داشت که مساله بیدارسازی ملت‌ها، جز از راه آموزش تعالیم قرآنی، امکان پذیر نیست و برای همین، چهل سال تمام، حتی در دوران تبعید و زندان به تفسیر قرآن و نشر «پرتوی از قرآن» پرداخت تا بلکه بتواند قرآن را به میان مردم ببرد و به جامعه اسلامی برگرداند و آن را از گور و گورستان! رهایی بخشد...»(ص154)

یا اینکه در فرازی دیگر درباره نقش ایشان در پیروزی انقلاب اسلامی و مبارزات مردم بیان می‏‌دارد: «آیت‏ الله طالقانی، مالک اشتر انقلاب و ابوذر امام بود و از ارکان اصلی انقلاب اسلامی به شمار می رفت و بی‏ تردید با رحلت وی، ضایعه‌ای بر اسلام و انقلاب وارد آمد که با هیچ چیزی قابل جبران نبود. اگر ایشان زنده می‏‌ماند، به طور قطع بسیاری از حوادث تلخ و دردناک بعدی رخ نمی‏داد.»(ص56)

انتشارات کلبه شروق چاپ اول این کتاب را در 232 صفحه، قطع رقعی، تیراژ هزار نسخه و قیمت 5000 تومان منتشر کرده است.

گفتنی است خسروشاهی تاکنون خاطرات مستند خود درباره علامه طباطبایی، علامه سید مرتضی عسکری، محمدعلی جمال‏زاده، احمد بن بلا، روژه گارودی و نشریات مخفی حوزه علمیه قم را منتشر کرده است و در آینده نزدیک، خاطرات این نویسنده و فعال نهضت اسلامی، درباره امام خمینی(ره)، امام موسی صدر، آیت‏الله سید علی خامنه‏ای (رهبر معظم انقلاب)، شهید دکتر بهشتی، آیت ‏الله علی مشکینی و... را منتشر خواهد شد.

برای تهیه آثار خسروشاهی می‏توان از طریق انتشارات کلبه شروق قم (37741423 و 37736424) اقدام کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها