امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18252
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۷
تعداد بازدید: 59
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: خانه به دوشی نمایشگاه کتاب هم در نوع خود موضوعی است که همچنان با آمد و رفت ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: خانه به دوشی نمایشگاه کتاب هم در نوع خود موضوعی است که همچنان با آمد و رفت دولت‌های مختلف تکلیفش مشخص نشده، برخی از معاونین در دوره‌ای اولتیماتوم دادند و برخی تنها از نبود مکان مناسب با استفاده از عکس‌های زمینی و هوایی خبردادند.
 
* «باغ کتاب» فضای لازم را ندارد/ «مجتمع امام خمینی» به نتیجه نرسید

در دوره‌ای برخی از مسئولان شورای شهر تهران گفتند: باغ کتاب نمایشگاه دائمی کتاب خواهد شد، اما برای برگزاری نمایشگاه‌های بین المللی فضای کافی ندارد. چنانچه بتوانیم تا سال آینده این فضا را در باغ کتاب تامین کنیم، این یکی از بهترین مناطق برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است. در صورتی که زیربناهای لازم برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در باغ کتاب فراهم شود، امکان برگزاری این نمایشگاه در آن فراهم است.

در همین راستا وزیر ارشاد سال گذشته در روزهای بحث داغ محل برگزاری نمایشگاه کتاب عنوان کرده بود: در این باره بحث‌های فراوانی مطرح بود، مکان‌ها و گزینه‌های مختلفی پیشنهاد شد البته شهرداری اقداماتی در کنار مرقد امام(شهر آفتاب) و باغ کتاب انجام داده بود، اما با اشاره به بررسی‌های مختلف مشاهده شد که «باغ کتاب» نیز تنها برای برپایی نمایشگاه‌های تخصصی جوابگوست و برای نمایشگاه بین‌المللی کافی نیست، لذا مکان‌های مختلف را دیدیم، آخرین گزینه مجتمع امام خمینی(ره) بود که به زودی کلنگ نمایشگاه در این جا به زمین زده خواهد شد.
 


* رایزنی با رئیس جمهور/ «چیتگر» هم به عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح شد

پس از مدتی وزیر ارشاد نامه‌ای را به رئیس جمهور ارسال و اعلام کرد که اگر زمین در اختیار ما قرار گیرد، می‌توانیم به سرعت آن را بسازیم تا از سال آینده مشکل جا برای ناشران متعددی که داریم، برطرف شود.

وزیر ارشاد با اشاره به نمایشگاه‌های متعددی که در سطح کشور برگزار می‌شود بر لزوم ساخت محلی دائمی و در عین حال مناسب برای برپایی این نمایشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: البته جایی که در نظر گرفته می‌شود، باید مکان وسیعی باشد تا از نظر پارکینگ و دسترسی به ناوگان حمل و نقل عمومی مشکلی به وجود نیاید.

وی اضافه کرد: هم «چیتگر» می‌تواند جای خوبی باشد.
 * «مصلای امام خمینی» گزینه‌ای که در مرحله نهایی باز هم بهترین مکان است

با وجود موارد مطرح شده فراوان به عنوان مکان مناسب ساخت نمایشگاه کتاب تهران، اما در مرحله آخر باز هم مصلای امام خمینی به داد برگزار کنندگان رسیده و ناچار به دلیل نبود مکان دائمی نمایشگاه را در آنچا برپا می‌کنند، مسئولان متعدد بارها وعده‌های فراوانی برای انتخاب مکان مناسب داده‌اند، حتی چند روز پیش سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه علی اسماعیلی به «باغ کتاب» رفته و از تمام زوایای آن دیدن کردند، اما این دو همچنان معتقدند که این مکان ظرفیت برپایی نمایشگاهی با وسعت نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را ندارد، گرچه اشعری معتقد است فضا پاسخگو خواهد بود، اما این مکان هم مقبول واقع نشد.
 


 

* یک پیشنهاد تازه: فضای اطراف حرم امام خمینی با هکتارها وسعت 

از زمان محسن پرویز که نمایشگاه کتاب از محل دائمی نمایشگاه‌ها به مصلا منتقل شد، ظاهرا همین گزینه باید بارها را به دوش بکشد، ولی پیشنهاد فضای موجود اطراف حرم امام‌خمینی هم گزینه‌ای است که در نوع خود باید بررسی شود، البته اینکه متولیان در این بازدید باید تمام موارد را بررسی کنند باید روی میز باشد و ضمن بازدید از مناطق اطراف حرم امام خمینی(ره) این مکان و شرایط آن را برای ساخت مکان دائمی نمایشگاه مورد اریابی قرار دهند چرا که وجود مترو و دسترسی آسان به این محل و در دسترس بودن شرایط عمومی برای بازدید کننده از نکات مهم و قابل ملاحظه است.

فضای موجود و حاضر در اطراف حرم امام خمینی(ره) گزینه‌ای است که بد نیست مسئولان ارشاد ضمن بازدید از آن به دولت منتخب پیشنهاد داده تا وزیر ارشاد آتی و یا دولت امید ضمن بررسی مجدد شرایط، سرانجام کلنگ ساخت نمایشگاه کتاب را به زمین بزند.

زمین‌های مجاور حرم امام خمینی به دلیل وسعت 30 هکتاری مکان مناسبی خواهد بود تا فضاهای مختلفی را در اختیار مسئولان قرار دهد.

زمان آغاز کار برای ساخت نمایشگاه بین‌المللی کتاب دیر شده اما باز هم بنا به ضرب المثلی که می‌گوید: «ماهی را هر زمان از آب بگیری تازه است»،‌باید متولیان دولت یازدهم سرانجام این پروژه را نهایی کنند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها