امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18260
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۷
تعداد بازدید: 316
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رقابت غیرمنتظره بین روسیه و چین برای نفوذ در آسیای مرکزی پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، رقابت غیرمنتظره بین روسیه و چین برای نفوذ در آسیای مرکزی پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان در حال افزایش است.

در این رابطه، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» می‌نویسد چنین به نظر می‌رسد که به جز مسکو، پکن نیز توجه خود را بر روی آسیای مرکزی متمرکز ساخته است.

چین با مشارکت در برنامه‌های سازمان همکاری شانگهای (SCO)، فعالیت‌های نظامی خود در منطقه را تشدید کرده و ظاهرا قصد دارد تا روسیه را از در دست گرفتن بخش‌های استراتژیک محروم سازد به طوری که بازدید رسمی وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای در «بیشکک» و برگزاری اجلاس رسمی آنها، گواه این مطلب است.

قبل از تدارک این اجلاس و همچنین در ضمن برگزاری نشست مذکور، وزرای دفاع روسیه و چین بر روی برنامه‌های کاربردی خود ایستادگی کردند.

این روزنامه ادامه می‌دهد که در این مورد باید توجه کرد که «چانگ ون گوان» وزیر دفاع چین 2 روز قبل از نشست مذکور وارد قرقیزستان شد و با رئیس جمهور این کشور برنامه‌های خاص همکاری‌های نظامی و نظامی- فنی دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار داد.

نیزاویسیمایا گازیتا می‌نویسد که وزیر دفاع چین با رئیس جمهور قرقیزستان ملاقات کرد و رسما اعلام کرد که به وزارت دفاع این کشور تجهیزات نظامی و همچنین 60 خودرو کلاس «کادیلاک» ارائه خواهد شد.

وی وعده داد که مهندسین چینی برای افسران این جمهوری 2 آپارتمان 9 طبقه مسکونی که (هزینه کل پروژه در حدود 13 میلیون دلار خواهد بود) بنا خواهند کرد و همچنین اجرای پروژه‌های دیگری را نیز در زمینه برنامه‌های بشردوستانه و دفاعی مورد اجرا قرار خواهند گرفت.

این نشریه روسی بیان می‌کند که یک روز بعد از آن، «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه با رهبران قرقیزستان دیدار کرد.

وی نیز مانند همتای چینی خود به «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان اطمینان داد که روسیه در آینده‌ای نزدیک به قرقیزستان کمک‌های نظامی ارائه خواهد کرد.

در همین حال، سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه برخلاف چانگ ون گوان، از فعالیت‌های مشخص در زمینه همکاری‌های نظامی-فنی نام نبرد.

وی گفت: «ما تقریبا همه چیز را آماده ساخته‌ایم و فکر می‌کنم که در آینده‌ای نزدیک به تطبیق آخرین نقاط مقرر شده خواهیم رسید».

در نوامبر سال 2012 رسانه‌ها با توجه به اظهارات وزارت دفاع فدراسیون روسیه، نوشتند که مسکو آمادگی خود را جهت اعطای کمک‌های نظامی به قرقیزستان به میزان 1.1 میلیارد دلار اعلام می‌دارد.

این نشریه در ادامه می‌نویسد که در تابستان سال 2013 باید تحویل این سلاح‌ها به قرقیزستان آغاز می‌شد اما تابستان هم فرا رسید ولی تاکنون تحویل هیچگونه شواهدی مبنی بر تحویل اسلحه و تجهیزات نظامی به نظر نمی‌رسد.

در همین حال، سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه وعده داد که حمل‌ونقل تجهیزات در 3 ماهه چهارم سال جاری شروع خواهد شد.

با این وجود، کارشناسان قرقیز این رویداد را با قرارداد نهایی فروش «قرقیزگاز» به «گازپروم» روسیه و همچنین بازی پشت‌پرده آتامبایف با آمریکا در مورد پایگاه هوایی «ماناس» که انتظار می‌رود رهبری قرقیزستان این پایگاه را برای فروش به ترکیه ارائه کند، مرتبط می‌دانند و برخی معتقدند که در انتقال بعدی، این پایگاه تحت کنترل ناتو قرار خواهد گرفت.

در همین حال، روسیه و چین چنین وانمود می‌کنند که گویا به سرنوشت ماناس هیچ علاقه‌ای ندارند. حداقل در موضوع پایگاه ماناس هیچ بیانیه رسمی در اجلاس اخیر سران سازمان همکاری شانگهای در «بیشکک» مطرح نشد.

با این حال، روشن است که یک مبارزه پنهانی بین چین و روسیه در چارچوب سازمان همکاری شانگهای در منطقه وجود دارد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها