امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۹:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18270
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۸
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه خبری الجزیره، ستونی از ماشین‌ها در قلب منطقه تجاری اسلام‌آباد ایجاد شده که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه خبری الجزیره، ستونی از ماشین‌ها در قلب منطقه تجاری اسلام‌آباد ایجاد شده که صاحبان آن در انتظار دیدن «سینتوروس» مرکز تجاری جدید اسلام‌آباد هستند اما مهم این نیست که مرکز تجاری جدیدی در پایتخت پاکستان ایجاد شده بلکه مهم در این بین این است که این مجتمع تجاری شامل یک پردیس سینمایی با 5 سالن است.

این اتفاق به معنای تولد دوباره سینما و هنر هفتم در پاکستان است چراکه تا پیش از آنکه این مرکز تجاری در ماه قبل افتتاح شود سالن‌های سینمای این شهر یکی پس از دیگری در دهه قبل به دلایل مختلف که مهمترین آنها خشونت‌ها در پاکستان بود، بسته شده بود.

اما در این پردیس سینمایی مردم از همه سنین تبلیغات فیلم‌های سینمایی را دنبال می‌کنند و منتظر دیدن جدیدترین فیلم‌های سینمایی با امکانات فنی مدرن هستند.

آنچنان که مجله سینمایی «مظهر» پاکستان گزارش داده، سالن‌های سینمایی در این کشور از 750 سالن در سال 1995 به 139 سالن در سال 2007 کاهش یافت که آنها نیز به عنوان سالن‌های کوچک تنها فیلم‌های هندی را که «همسایه همیشه دشمن» پاکستان محسوب می‌شود به نمایش می‌گذاشتند.

اما خشونت‌ها علیه سینما در پاکستان از سال 1966 و با آتش‌زدن یکی از قدیمی‌ترین سینماتئاترهای اسلام‌آباد با عنوان «ملودی سینما» و به خاطر خشم کشته شدن یک عالم دینی شروع شد و در طرف دیگر سینماها به دلیل نداشتن بازده اقتصادی فروخته شد که از جمله آنها سینمایی به نام «نیودیک» بود که در سال 1974 توسط دولت ساخته شد و اداره آن تا سال 2005 دست دولت بود.

امیر حیدر مدیر شرکت «ماندیوالا انترتینمنت» که صاحب پردیس سینمایی مجمع تجاری «سینتوروس» است روز گذشته آن را افتتاح کرده و گفت: این پردیس بیش از 500 تماشاچی را در بر می‌گیرد که یکی از آنها تنها 17 صندلی دارد که برای شخصیت‌های ویژه و دیپلمات‌ها در نظر گرفته شده است.

این شرکت اما از سال 1988 یک پردیس سینمایی را در شهر کراچی اداره می‌کرد که سال گذشته در پی تظاهرات مردمی علیه فیلم موهن آمریکایی به آتش کشیده شد.

البته حیدر بین جریانات افراطی و مردم پاکستان تفاوت قائل است و می‌گوید: اکثر مردم پاکستان دوست دارند از خانه بیرون بیایند و تفریح کنند و اگر سینما فیلم‌های خوبی پخش کند، به سالن‌های سینما توجه دارند.

در عین حال «بارک‌الله خان» توزیع‌کننده فیلم‌های هندی در لاهور می‌گوید: صنعت سینما در پاکستان قبل از ورود جریان‌های افراطی از اواخر دهه 70 قرن 20 صنعتی درآمدزا بود و امیدواریم به عهد سابق خود بازگردد.

وی با اشاره به کاهش مالیات بر بلیط سینما از 150 درصد قبل به صفر درصد در طول 5 سال، می‌افزاید: صنایع سرگرمی مردم پاکستان باید به شکلی باشد که افراطی‌گری را تکان بدهد.

البته یکی دیگر از مشکلات سینمای پاکستان همچون ایران، سرقت فیلم است که امیر حیدر از دولت این کشور خواست اگر می‌خواهد صنعت سینمای پاکستان بیاخیزد علاوه بر مقابله با سرقت فیلم با جریان‌های افراطی مقابله کند.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها