امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۲۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18276
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۸
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگراری فارس، کتاب «اخلاق علم» از 9 بخش و یک پیوست تشکیل شده است: علم و اخلاق، نظریه اخلاقی و کاربردهای آن، علم همچون ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگراری فارس، کتاب «اخلاق علم» از 9 بخش و یک پیوست تشکیل شده است: علم و اخلاق، نظریه اخلاقی و کاربردهای آن، علم همچون یک حرفه، معیارهای رفتار اخلاقی در علم، عینیت در پژوهش، مسائل اخلاقی در انتشار آثار علمی، مسائل اخلاقی در آزمایشگاه، دانشمند در جامعه، پس‌نوشت: به سوی علمی اخلاقی ‌برتر و در پیوست هم مطالعات موردی مرتبط به موضوع کتاب می‌آید.

نویسنده در بخش اول (علم و اخلاق) با ذکر مثال‌هایی به اخلاق در تحقیقات می‌پردازد و خصوصاً 50 مورد فرضی اما واقع‌گرایانه را هم در پیوست کتاب بیان می‌کند. در فصل دوم رویکردی فلسفی درباره اخلاق علم دارد و در سه فصل بعدی، چارچوبی مفهومی برای درک اخلاق در تحقیقات علمی ترسیم می‌کند که شامل بحث‌هایی درباره ماهیت اخلاق، ماهیت علم و رابطه میان علم و اخلاق است. علاوه بر این، چارچوب مذکور مبنایی خواهد بود برای توجیه برخی از اصول اخلاقی در علم، برای بحث درباره تعارض‌های بین هنجارهای علمی و گسترده‌تر از آن، برای هنجارهای اجتماعی، برای اعمال اصول اخلاقی علم در تصمیم‌گیری‌های علمی و برای پرسش‌های راجع به اخلاق علم. چهار فصل پس از آن نیز این چارچوب را در خصوص بعضی دو‌ راهی‌ها و مسائل اخلاقی مهم به کار خواهد بست.

اگر چه مواردی از استدلال‌ها در این کتاب، مورد کاوی و منابع تجربی دیگر را به میان می‌آورد اما این کتاب در کل از منظر فلسفی به موضوع خود می‌پردازد.

نویسنده کتاب در مقدمه اظهار امیدواری کرده است که این کتاب، ابزاری مفید برای آموزش اخلاق تحقیق به دانشمندان و دانشجویان رشته‌های علمی باشد و به دانشمندان و عموم مردم امکان دهد، اهمیت اخلاق را در علم بهتر درک کنند و دانشوران دیگر را که به مطالعه علم می‌پردازند مجاب کند که اخلاق تحقیق موضوعی است شایسته تحلیل، بررسی و بحث‌های بیشتر.

دفتر نشر معارف و پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی، چاپ اول این کتاب را در 376 صفحه، قطع وزیری، تیراژ هزار نسخه قیمت 9400 تومان منتشر کرده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها