امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18303
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۸
تعداد بازدید: 163
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اشعار بازیافته کافی ظفر همدانی (شاعر دوره سلجوقی) نخستین دفتر از گوهرهای پارسی است که بهروز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اشعار بازیافته کافی ظفر همدانی (شاعر دوره سلجوقی) نخستین دفتر از گوهرهای پارسی است که بهروز ایمانی در تدوین، پژوهش و ویراست سروده‌های کهن پارسی گشوده و توسّط کتابخانه مجلس شورای اسلامی با همکاری انتشارات سفیر اردهال به چاپ رسیده است.

دیوان این شاعر در دست نیست و آنچه از او باقی مانده، اشعار پراکنده‌ای است که در تذکره‌ها و جنگ‌ها و ... ثبت شده و در دفتر مذکور فراهم آمده است. این دفتر، افزون بر مقدّمه نسبتاً طولانی درباره کافی ظفر همدانی، در بردارنده 5 غزل، 12 قصیده، 4 قطعه، 9 رباعی و شماری از ابیات پراکنده است.
در این کتاب آمده است:
پیشگفتار
پیشینه پژوهش در احوال کافی ظفر
احوال کافی ظفر
کافی ظفر، سراینده‌ی سده 5 یا 6 ق
اشعار کافی ظفر
اختلاط سروده‌های کافی ظفر با اشعار دیگران

اختلاط سروده‌های کافی ظفر با اشعار اثیرالدین اخسیکتی
تخلص
ویژگی‌های اشعار کافی ظفر
خاقانی و کافی‌الدین
کافی ظفر کرجی
پایان سخن غزلیات
قصاید
قطعات رباعیات
پراکنده‌ها

پیوست‌ها نیز شامل نمایه ها و تصویر دستنویس‌ها

کتاب دارای نمایه کاملی از نامه‌ها، القاب، گروه‌ها، پیشه‌ها، مناصب و ...، جایها (حقیقی – اسطوره‌ای)، جانوران، داروهای گیاهی، گلها، گیاهان، درختان و میوه‌ها، مدنیّات (ابزارها، پوشش‌ها، پارچه‌ها، عطریات و ...)، خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها، اضافات تشبیهی و کنایات،‌ اصطلاحات و واژگان علمی، مصطلحات ادیان و... و مثلواره‌ها است.

اولین دفتر از گوهرهای پارسی «اشعار بازیافته‌ کافی ظفر همدانی (سده5-6ق)» په پژوهش و ویراست بهروز ایمانی در 210 صفحه به شکل مصور توسط انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با همکاری انتشارات سفیراردهال، در 1000 نسخه و به قیمت 100000 ریال به بازار عرضه شده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها