امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۱۴:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18410
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۱۶
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طاهر شه‌حامد صبح امروز در یک نشست خبری اظهارداشت: در سال 91 صادرات غیرنفتی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طاهر شه‌حامد صبح امروز در یک نشست خبری اظهارداشت: در سال 91 صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات 33 میلیارد دلار بود و پنج کشور هدف صادراتی که بیش از 66 درصد از صادرات را داشتند شامل عراق با 6.2 میلیارد دلار، چین 5.5 میلیارد دلار، امارات 4.2 میلیارد دلار، افغانستان 2.9 میلیارد دلار و هند با 2.6 میلیارد دلار بودند.

وی افزود: در سال 90، 15 هزار و 895 میلیارد ریال پوشش اعتباری از صادرات در صندوق صورت گرفته و این شاخص در سال 91 به 24 هزار و 374 میلیارد ریال رسید که نسبت به سال قبل با رشد 53 درصدی مواجه بوده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با بیان اینکه ضریب کوشش صادراتی از 4 درصد به 4.3 درصد رسیده است، گفت: به دلیل تحریم و محدودیتهایی که در گشایش LC وجود داشت از روش Open account استفاده کردیم تا جایگزین مناسبی برای LC باشد.

شه‌حامد گفت: بیمه‌نامه‌های میان مدت و بلند مدت بیش از 81 درصد رشد داشته است که این به معنای توجه ویژه به صادرات خدمات فنی مهندسی است به نحوی که ارزش این بیمه‌نامه ها در سال 91 به 10 هزار و 567 میلیارد ریال رسید.

وی افزود: ضمانتنامه‌های بانکی در سال 91 رشدی برابر 128 درصد داشتند که عمدتاً برای حسن انجام کار در مناقصات بین المللی انجام شده است.

وی افزود: حق بیمه و کارمزدها با رشد 56 درصدی به 357 میلیارد ریال در سال 91 رسیده است اما به دلیل نوسانات ارزی، میزان خسارت صندوق 322 درصد رشد داشته و به رقم 2 هزار و 283 میلیارد ریال رسیده است درحالیکه این رقم در سال 91 ، 541 میلیارد ریال بوده است.

وی افزود: ضریب خسارت ناخالص صندوق 150 درصد و ضریب خسارت خالص صندوق 80 درصد بوده است که 77 درصد از خسارتها مربوط به ضمانتنامه‌ها و 23 درصد مربوط به بیمه‌نامه‌ها بوده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: بیش از 85 درصد از پوشش‌های بیمه‌ای به گروه‌های ریسک 6 و 7 مربوط است و 15 درصد به گروه‌های 1 تا 5 مربوط می شود و این در حالیست که بیش از 85 درصد از پوشش‌ها در قاره آسیا و 17 درصد در سایر قاره‌ها بوده است.

وی افزود: در سال 91 بخاطر نوسانات نرخ ارز صادرکنندگان تمایل چندانی به اخذ تسهیلات ارزی از سیستم بانکی نداشتند لذا 70 درصد ضمانتنامه‌ها ریالی و 30 درصد ارزی بوده است.

شه‌حامد گفت: 5 استان برتر تحت پوشش بیمه‌های صادراتی شامل تهران، فارس، کرمان، خراسان رضوی و مازندران است و در میان بانکها نیز بانک دی ، اقتصاد نوین، پاسارگاد و شهر بیشترین همکاری را با صندوق داشته‌اند.

وی با بیان اینکه در سال 92 سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران 200 میلیون دلار افزایش داشته اظهارداشت: در حال حاضر صندوق ضمانت صادرات ایران سرمایه‌ای در حدود 300 میلیون دلار دارد و می‌تواند با ظرفیت 3 برابر این مبلغ پوشش صادراتی داشته باشد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: این صندوق محصولات جدیدی داشته است که می‌تواند به بیمه‌نامه پوشش ریسک مطالبه غیر منصفانه ضمانت حسن انجام کار و بیمه نامه بلا اثر نشدن قرارداد صادراتی برای پوشش ریسک تولید صادرات محور اشاره کرد و همچنین تغییراتی در نحوه محاسبه اعتبار سنجی کشورهای عراق و افغانستان صورت گرفته است.

وی افزود: تاکنون ضمانتنامه‌های صندوق برای مناقصات داخلی صورت می‌گرفت اما از سال جاری برای مناقصات بین‌المللی نیز ضمانتنامه صادر می‌کنیم که این موضوع باعث رشد ضمانتنامه‌ها در صندوق می‌شود.

شه‌حامد گفت: برای توسعه صادرات، یکی از ابزارها استفاده از تسهیلات اعتبار خریدار است که صندوق از امسال ریسک تجاری و سیاسی این تسهیلات را پوشش می‌دهد و از سیستم بانکی نیز خواسته‌ای تا این تسهیلات را افزایش دهد و ما هم پوشش دهیم.

وی افزود: شایعه‌ای مطرح شده است که عراق از اول جولای محدودیت صادرات سیمان برای ایران پیگیری می‌کند و این در حالیست که تا سال 94 مازاد تولید سیمان ایران به بیش از 20 میلیون تن می‌رسد لذا صندوق برنامه‌های مناسبی برای پوشش ریسک صادرات سیمان در نظر گرفته است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: حجم پوشش‌های صندوق ضمانت صادرات در دولت دهم، شش میلیاردو 815 میلیون دلار بوده است و این صندوق در دولت دهم 140 میلیون دلار خسارت پرداخت کرده است و همچنین 47 درصد از خدمات صندوق مربوط به بخش صنعت و معدن بوده است.

همچنین آرش شهر‌آئینی مدیر ریسک صندوق در پاسخ به سوال فارس درباره پوشش نوسانات نرخ ارز گفت: براساس برنامه پنجم توسعه، پوشش نوسانات نرخ ارز به عهده بیمه مرکزی ایران گذاشته شده که این بیمه نیز این مسئولیت را به بیمه ایران واگذار کرده است.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها