امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۶:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18445
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۹
تعداد بازدید: 71
محمدحسن نوری کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با تبریک برگزاری ...

محمدحسن نوری کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با تبریک برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات 24 خرداد، این انتخابات را حماسه بزرگ و تاریخی ملت ایران و نمونه‌ای از همبستگی ملی و برگ زرینی دانست که ملت غیور ایران با حضور میلیونی خود در پای صندوق‌های رای به تاریخ این مرز و بوم افزودند.

وی با اشاره به تبلیغات رسانه‌های غربی پیش از برگزاری انتخابات مبنی بر اینکه این انتخابات با اقبال زیادی روبرو نخواهد بود، اظهار داشت: علی‌رغم تشدید تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، اما ملت ایران در این برهه حساس زمانی با تاثیرپذیری از رهنمودهای مقام معظم رهبری احساس تکلیفی بیشتر از گذشته کرد و با مشارکت حداکثری تمام توطئه‌‌های خارجی را نقش بر آب نمود.

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل عمده‌ترین چالش‌هایی که دولت یازدهم با آنها روبروست را در حوزه سیاست خارجی و اقتصاد دانست و با اشاره به ارتباط تنگاتنگ سیاست خارجی با اقتصاد، خاطرنشان کرد: اقتصاد یکی از دغدغه‌های اصلی امروز مردم و همچنین دغدغه مسئولان در دولت آینده خواهد بود و سیاست خارجی نیز تأثیر بسزایی در اقتصاد خواهد داشت و این دو مورد بایستی با دقت و عقلانیت مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و اثرات آن بر زندگی روزمره مردم عنوان کرد: مسلما اولین مسئله‌ای که دولت آینده بایستی به آن توجه خاص مبذول دارد برداشتن گام‌های موثر و عملی در این زمینه است.

نوری با اشاره به اظهارات رئیس جمهور منتخب در خصوص رفع معضلات اقتصادی، گفت: به طور قطع تیم اقتصادی رئیس دولت یازدهم با دقت و سرعت هر چه تمامتر در این زمینه اقدام خواهد کرد. اما بایستی این مسئله را مورد توجه قرار داد که رسیدن به نقطه مطلوب مستلزم زمان مورد نیاز است و مسلما ملت و مسئولان بایستی با اتحاد و یکدلی در راستای رفع مشکلات اقتصادی تلاش کنند.

این کارشناس با اشاره به تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور ابراز امیدواری کرد که دولت یازدهم در راستای زدودن آثار ناشی از تحریم‌ها همه تلاش خود را به کار گیرد.

*تعامل به جای تقابل

وی در ادامه این گفت‌وگو اتخاذ سیاست خارجی تهاجمی در شرایط کنونی را تأمین کننده منافع کشور ندانست و افزود: باید راهکاری متفاوت بر مبنای تعامل و منطق با در نظر گرفتن منافع کشور اتخاذ شود که نتیجه آن خروج  کشوراز بن‌بست و سوق دادن سیاست خارجی به سمت عقلانیت و اعتدال با در نظر داشتن منافع ملی باشد.

نوری در خصوص پرونده هسته‌ای ایران با اشاره به تجربه رئیس جمهور منتخب در این زمینه، عنوان کرد: با توجه به سوابق آقای روحانی در این زمینه و تأکید رئیس جمهور منتخب بر لزوم شفافیت بیشتر در پرونده هسته‌ای، معتقدم که در این دوران شاهد تحولاتی مثبت در جهت تضمین حقوق هسته‌ای ملت ایران و حل این پرونده خواهیم بود، البته نمی‌توان انتظار داشت که این قضیه به سرعت عملی شود زیرا نیازمند فراهم آوردن بسترهای مناسب می‌باشد.

* نگاه به شرق به چند کشور محدود شد

وی در پاسخ به این سؤال که به نظر شما آیا سیاست نگاه به شرق دولت نهم و دهم باید در دولت یازدهم هم دنبال شود؟ با بیان اینکه سیاست خارجی در دولت نهم و دهم دچار کاستی‌های فراوانی بود، اظهار داشت: متاسفانه دولت‌ نهم و دهم در این زمینه نیز چندان موفق عمل نکرد و این سیاست به رابطه با چند کشور محدود شد.

این کارشناس با بیان اینکه علی‌رغم اظهارات رئیس دستگاه دیپلماسی مبنی بر علاقه‌مندی به تحکیم روابط با اروپا ولی در طی این دوران عملا هیچ تحولی در این روابط مشاهده نشد، اضافه کرد: علی‌رغم اینکه مقامات کشورمان بارها و بارها بر گسترش روابط با همه کشورها تأکید داشتند، ولی این گسترش روابط تنها به چین و تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین محدود شد.

وی با بیان اینکه به طور خاص چین از عمده خریداران نفت ایران است و اتخاذ برخی مواضع منطقی‌تر و معتدل‌تر از سوی پکن باعث نزدیکی بیشتر دو کشور شد، اظهار داشت: رابطه با برخی از کشورهای آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا به دلیل تفکرات مشترک ضد امپریالیستی برخی از رهبران این منطقه با ما و البته همکاری‌های اقتصادی گسترش یافت.

نوری یادآور شد: البته شاید به طور خاص در رابطه با آمریکای لاتین علاقه‌مندی محمود احمدی‌نژاد به بعضی از سران این کشورها در این نزدیکی بی تاثیر نبوده است.

*توازن در روابط/ بهره‌گیری از ظرفیت‌های سایر مناطق

وی بر این باور است که دولت یازدهم باید در این زمینه تجدیدنظر کرده و در برقراری روابط با دیگر کشورها توازن برقرار کند و روابط را صرفا محدود به یک منطقه جغرافیایی نکند، بلکه از ظرفیت‌های سایر مناطق نیز بهره‌ گیرد.

*تجدیدنظر در روابط با پکن/کفه ترازو به نفع چین

این کارشناس بر تجدیدنظر در روابط کنونی تهران و پکن نیز تأکید کرد و افزود: متأسفانه این روابط براساس منافع متقابل نیست و کفه ترازو به نفع چین سنگینی می‌کند و شواهد زیادی در این زمینه وجود دارد که پکن بیشتر از این رابطه منتفع بوده تا تهران.

*عدم استفاده از ظرفیت‌های قاره سیاه

نوری با اشاره به اولویت آفریقا در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: متأسفانه علی‌رغم شعارهای داده شده، از ظرفیت‌های همکاری و توسعه روابط با کشورهای آفریقایی به نحو احسن استفاده نشد و برعکس برخی کشورهای منطقه از جمله ترکیه از فرصت موجود بهترین بهره‌برداری را کردند.

این کارشناس درباره اولویت‌های دولت یازدهم مبنی بر روابط دوستانه و نزدیک با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس و از جمله عربستان این سیاست را منطقی و عقلانی برشمرد و گفت: نباید مشترکات فرهنگی و مذهبی بین ما و همسایگان و به خصوص کشورهای عرب منطقه خلیج فارس نادیده انگاشته شود و باید در راستای مقابله با پروژه ایران هراسی و تقویت حسن همجواری با کشورهای همسایه تلاش کرد. کما اینکه این رویکرد از اهمیت ارتباط با کشورهای غیر عرب منطقه و داشتن روابط مستحکم و تنگاتنگ با آنها نمی‌کاهد.

وی حسن اعتماد متقابل و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای را در راستای گسترش روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس در شرایط فعلی ضروری برشمرد.

* دیوار بی اعتمادی موجود بین ایران و آمریکا

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل در ارزیابی از روابط تهران و واشنگتن در دولت یازدهم با بیان اینکه مسائل مهم و زیادی بین دو کشور وجود دارد که حل و فصل آنها نیازمند اراده طرفین و زمانبر خواهد بود، خاطرنشان کرد: همانطور که مسئولان نظام بارها تاکید کرده‌اند دیوار بی‌اعتمادی بلندی بین جمهوری اسلامی و آمریکا کشیده شده که از بین بردن این دیوار مستلزم زمینه‌سازی‌های فراوان در مباحث مختلف و حل و فصل مشکلات بین دو کشور است که مسلما نیازمند مذاکرات مفصل بر مبنای احترام متقابل و در نظر گرفتن منافع ملی کشور است.

به باور وی تا زمانی که تفکر حاکم بر دولتمردان آمریکا از شکل فعلی خارج نشود و به این درک نرسند که باید به منافع ملت ایران احترام بگذارند و به جایگاه جمهوری اسلامی در معادلات منطقه‌ای و جهانی اذعان کنند، تحول اساسی در روابط تهران - واشنگتن چندان متصور نخواهد بود.

*امیدواری به تحول در روابط تهران و لندن

این کارشناس در ارزیابی از آینده روابط تهران و لندن با توجه به استقبال مقامات انگلیسی از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، با اشاره به اظهارات رئیس جمهور منتخب مبنی بر اینکه روابط تنگاتنگ با کشورها و تنش‌زدایی مهم‌ترین رویکرد تیم سیاست خارجی دولت آینده خواهد بود، انگلستان را عضو مهم اتحادیه اروپا و کشوری تاثیرگذار در معادلات جهانی و منطقه‌ای برشمرد.

نوری با اشاره به اظهارات روحانی مبنی بر اینکه مبنای دولت حل مشکلات با کشورهایی است که با آنها مشکل داریم، بر برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با در نظر گرفتن احترام متقابل و محترم شمردن حقوق حقه ملت ایران تأکید کرد.

وی به مشکلاتی که هموطنان مقیم انگلستان به دلیل تعطیلی سفارت ایران در لندن با آن مواجهند اشاره کرد و افزود: امیدواریم به زودی شاهد تحول در روابط دو کشور و بازگشایی سفارتخانه‌ها باشیم.

* تشکیل کمیته برای بهره‌مندی از ظرفیت‌ها در سیاست خارجی

این کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص انتصاب سفرا از خارج از بدنه وزارت خارجه با بیان اینکه در طی سال‌های اخیر شاهد افزایش این روند بوده‌ایم، عنوان کرد: انتصاب سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور باید بر اساس شایسته‌سالاری و تمرکز بر توانایی‌های افراد  صورت گیرد. چرا که عدم توجه به توانمندی‌های افراد در این زمینه آسیب‌های جدی به دستگاه دیپلماسی کشور و وجهه جمهوری اسلامی در خارج از کشور وارد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور منتخب شناخت خوبی از ظرفیت‌های دستگاه دیپلماسی و دیپلمات‌های مجرب در این زمینه دارد، ابراز امیدواری کرد شاهد فصلی جدید در عرصه دیپلماسی کشور باشیم که منافع حداکثری ملت ایران در عرصه‌های بین‌المللی تأمین شود.

نوری با ذکر این نکته که قطعا در سایر سازمان‌ها و نهادهای کشور و همچنین دانشگاه‌ها نخبگان و افراد توانمند و مجرب در عرصه سیاست خارجی حضور دارند که متأسفانه از آنها استفاده نمی‌شود، پیشنهاد داد تا با تشکیل کمیته‌ای در این زمینه اقدام به شناسایی افراد و به کارگیری آنها در دستگاه دیپلماسی کرد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها