امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۹:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18497
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۹
تعداد بازدید: 127
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، گالری نامی خانه هنرمندان ایران در اختیار یک نقاش خودآموخته با نام «ننه حسن» قرار گرفته است.  

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، گالری نامی خانه هنرمندان ایران در اختیار یک نقاش خودآموخته با نام «ننه حسن» قرار گرفته است.
 


 

منور رمضانی معروف به «ننه حسن» متولد 1316 خورشیدی در سهرورد و ساکن شهرستان خدابنده شهر قیدار از توابع استان زنجان، نقاش خودآموخته ایرانی است که از کودکی تا سن 70 سالگی به هنر قالی بافی و طراحی نقوش قالی مشغول بوده و در سالیان اخیر به نقاشی روی آورده و در زمره نقاشان خودآموخته ایرانی قرار گرفته است. اکنون آثار این نقاش خودآموخته به همت فرزندش به گالری نامی خانه هنرمندان ایران آورده شده است تا پیش روی علاقه‌مندان قرار گیرد.
 


 

جمشید حقیقت‌شناس هنرمند نقاش و مدیر گالری‌های خانه هنرمندان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره نمایش آثار «ننه حسن» در خانه هنرمندان ایران گفت: هر کسی که اثری هنری را به وجود آورد، می‌تواند در خانه هنرمندان ایران برای او نمایشگاه برگزار کرد و این جزء سیاست‌های این خانه هنرمندان ایران است. در راستای حمایت از هنرمندان خودآموخته،‌با خانم منور رمضانی با پیگیری‌های پسرش از سال گذشته در تعامل بودیم تا نمایشگاهی از آثار ایشان را برگزار کنیم و سرانجام در تیرماه امسال موفق به برگزاری این نمایشگاه شدیم.

وی افزود: آثار ایشان در شورای هنرهای تجسمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و زمانی را برای نمایش آثار ایشان در نظر گرفتیم و کاتالوگی از آثارشان را نیز به همراه مقدمه‌ای از حمید سوری چاپ کردیم که در نمایشگاه موجود است.
 


 

حقیقت‌شناس ویژگی آثار ننه حسن را یادآوری به هنرمندان دیگر عنوان کرد و افزود: آن چه در آثار خودآموخته‌ها وجود دارد این است که دچار تاریخ رشته‌های هنری نیستند و به عبارتی تاریخ زده نیستند. آنها بر اساس نیازها و آشنایی‌هایشان با موضوعات پیرامون خود آثاری را به وجود می‌آورند و در پروسه‌ای یاد می‌گیرند که چگونه این آثار را عرضه کنند.

این هنرمند نقاش درباره جایگاه آموزش به هنرمندان خودآموخته هم گفت: به نظر من به طور کلی هنر یک امر خودآموخته است و آکادمی این هنر را برای کسانی که می خواهند وارد این حوزه شوند، توضیح می‌دهد. بنابراین تنها کاری که برای این هنرمندان می توان کرد، ایجاد شرایط و بستر مساعدی است تا آن چه در ذهن دارند، به اثر هنری تبدیل کنند.

وی اضافه کرد: آموزش کمکی به آنها نمی‌کند، بلکه راهنمایی‌های اندک کمک می‌کند که فکر و ذهن خود را بهتر انتقال بدهند.

حقیقت‌شناس با بیان این که آثار هنرمندان خودآموخته به طور مستقیم از زندگی آن‌ها نشأت می‌گیرد گفت:‌ آثار این هنرمندان تحت تاثیر زندگی آنهاست و آن چه در زندگی می‌بیند و دچار آن شده است به نمایش می‌گذارد،‌ قرار نیست که روی زندگی تاثیر بگذارد بلکه یادآوری می‌کند آنچه را که دیگر هنرمندان در تولید آثار هنری فراموش کرده‌اند.

او درباره ارتباط مردم با این آثار هم گفت: مردم به خاطر سادگی و لطافت موجود در این آثار با آن ارتباط برقرار می کنند چرا که احساس خوبی را به مخاطب منتقل می‌کند.

این هنرمند نقاش درباره تفاوت آثار ننه حسن با مکرمه قنبری دیگر نقاش خودآموخته گفت: اگر چه هر دو جزء نقاشان خودآموخته هستند و آثارشان تحت تأثیر زندگی است اما جنس آثار نقاشی ننه حسن و مسائلی که با آن در ارتباط است، با مکرمه قنبری متفاوت است.

او درباره قیمت‌گذاری آثار این هنرمند خودآموخته هم گفت: قیمت‌گذاری آثار هنرمندان خودآموخته متأثر از جذب مخاطب است که اگر بتواند روی مخاطب تأثیرگذار باشد،‌ قیمت این آثار هم رشد می‌کند. آثار ننه حسن از حدود یک میلیون و یک میلیون و 500 هزار تومان شروع می‌شود.

به گزارش فارس،‌دوران زندگی پر فراز و نشیب «ننه حسن» سرشار از تجربیات و آموخته‌هایی است که او نسل به نسل و سینه به سینه از پیشینیان خود به ارث برده است که این آموخته ها شامل روایت ها، افسانه ها، داستان واره ها، منظومه ها، اعتقادات، اسطوره ها و آئین های کهن است و انبوهی از ناگفته ها را پیش روی ما قرار می دهد که بازگو کننده  هویت این مرز و بوم بوده و بازنمود آنها را در قالب آثار نقاشی «ننه حسن» می توان دید.

با تاملی کوتاه در این آثار به سادگی می توان به ارتباط این نقاشی ها و رنگ ها و ترکیب ها با نقوش قالی ها پی برد که این قالی ها بستر مناسبی برای حفظ روایت های کهن بوده است. وجود مایه‌های روایی و اسطوره ای، ظرافت چشمگیر در به کارگیری رنگ ها وترکیب بندی ها، ریتم و پویایی نقوش از مهمترین ویژگی هایی است که در آثار ایشان به چشم می خورد.

بی شک اعتبار آثارش ازانبوه تجربیات و صداقت در بیان آنچه درذهن دارد نشات گرفته است. زندگی، طبیعت و انسان از شاخصه های مهم و مشترک اغلب آثار این هنرمند است و نحوه بازنمایی تصاویر یادآور  نقش های کهن و آثارتمدن های باستانی است که گویی او این شیوه بازنمایی را بی واسطه از پیشینیان خود آموخته و میراث دار دانسته های آنان است. این قبیل آثارگنجینه های ارزشمندی هستند که موشکافی جنبه های روایی و زیبایی شناختی آنها حجمی از ارتباط ها را در مقابل ما قرار می دهند و کمک شایانی در جهت دست یابی به فهمی عمیق از دیرینه پر بار هنر این مرز و بوم در اختیار ما قرار می دهند.

علاقه مندان برای حضور در این نمایشگاه می توانند از 6 تا 12 تیر همه روزه از ساعت  14 تا 21 به نگارخانه نامی خانه  هنرمندان ایران مراجعه کنند.
انتهای پیام/
   
برچسب ها:
آخرین اخبار