امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18502
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۹
تعداد بازدید: 236
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تجلیل از هزار و سی و هفتمین سالروز میلاد خواجه عبدالله انصاری در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تجلیل از هزار و سی و هفتمین سالروز میلاد خواجه عبدالله انصاری در جوار مقبره این شاعر بزرگ، توسط انجمن ادبی هرات برگزار شد.

این همایش ادبی در جوار آرامگاه ملکوتی پیر هرات با شرکت 700 تن از شعرا، نویسندگان، مقامات دولتی، متصوفین و فرهنگیان وارادت‌مندان پیر هرات برگزار شد.
زمزمه رباعیات عارفانه پیر هرات با صدای «قاری نورالله واحدی» به فضای آستان خواجه عبدالله رونق خاصی بخشید.

«ولی شاه بهره» رئیس انجمن ادبی هرات ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان، انجمن ادبی هرات را پاسدار حریم مقدس ادبیات اسلامی و حافظ ارزش‌های غنی ادب و فرهنگ مردم این خطه باستانی عنوان کرد.
وی از برگزاری جلسات قرائت اشعار و مقالات عرفانی پیر هرات توسط انجمن ادبی، در هر شب جمعه در «گازرگاه» خبر داد.

رئیس انجمن ادبی هرات، خواجه عبدالله انصاری را ستاره پر فروغ آسمان علم، ادب و عرفان اسلامی در سطح جهان دانست.

وی آثار پیر هرات را چراغ راه حرکت آگاهانه رهروان مدارس علمی و خانقاه عرفانی در طول هزار سال گذشته، بیان کرد.

به گفته رئیس انجمن ادبی ولایت هرات ، 50 سال است که از سالروز میلاد پیر هرات تجلیل به عمل نیامده و نیاز بود تا انجمن ادبی در راستای خدمات ادبی و فرهنگی خود از سالروز تولد این شاعر نامی تجلیل کند.

رئیس انجمن ادبی هرات گفت: نمایشگاه کتاب خواجه عبدالله انصاری به مناسبت هزار و سی و هفتمین سالروز ولادت این عارف بزرگ متشکل از آثار و نوشته‌های وی درهرات گشایش یافت.
«اصیل‌الدین جامی» سرپرست ولایت هرات ضمن تقدیر از ابتکار ماندگار انجمن ادبی هرات در راستای برگزاری این همایش ادبی، خواجه عبدالله انصاری را شخصیت والامقام و شناخته شده علمی و عرفانی جهان اسلام دانست وخدمات ارزنده علمی و آثار ارزشمند عرفانی وی را الگویی برای همه انسان‌های هدفمند جوامع بشری عنوان کرد.

وی تجلیل از مقام بزرگان را وظیفه همه ارباب قلم و مراکز علمی و ادبی افغانستان دانست و در ادامه زندگی‌نامه پیر هرات را به همراه گوشه‌هایی از «الهی نامه» خواجه قرائت کرد.
«میرارحم» متولی آستان پیر هرات ضمن قرائت پیام تبریک آن تولیت، گوشه‌هایی از ابعاد زندگی پربار خواجه را بیان کرد.

مولوی «مجیب الرحمان انصاری»، خطیب مسجد جامع گازرگاه شریف ضمن ابراز امتنان از انجمن ادبی هرات، پیر هرات را به عنوان فقیه، محدث، عارف و شاعر نامدار جهان اسلام معرفی کرد و استفاده از داشته‌های ارزشمند بزرگان را مایه سعادت و نیک بختی مردم و جامعه بیان نمود.
وی وضعیت اسف‌بار زندگی مردم افغانستان را نگران کننده عنوان کرد و خواستار توجه جدی دولت‌مردان افغان در رفع نیازهای مردم افغانستان شد.

در همین حال مسئولان انجمن ادبی ولایت هرات با انتقاد شدید، دولت را به بی‌توجهی به ارزش‌های فرهنگی و باستانی هرات متهم کردند.
در حالی از هزار و سی و هفتمین سالروز میلاد خواجه عبدالله انصاری در هرات تجلیل شد که مردم و فرهنگیان این ولایت از عدم توجه لازم مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات به بناهای تاریخی و اماکن باستانی این ولایت شاکی هستند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها