امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18522
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۰
تعداد بازدید: 189
به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان صهیونیست آمریکا به عنوان یکی از مهمترین سازمانهای وابسته به اسرائیل که در آمریکا مشغول به فعالیت است و در نهادهای ...

به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان صهیونیست آمریکا به عنوان یکی از مهمترین سازمانهای وابسته به اسرائیل که در آمریکا مشغول به فعالیت است و در نهادهای مختلف مانند کنگره، ریاست جمهوری و حتی دادگاههای این کشور، اعضای خود را برای لابی‌گری و کنترل سیاست ها و قوانین مورد بحث، مستقر کرده است، در بیانیه ای به عملکرد رستوران زنجیره ای مک دونالد که حاضر نیست شعبه ویژه خود را در آریل افتتاح کند، اعتراض کرد.

مک دونالد به عنوان بزرگترین رستوران زنجیره ای فست‌فود جهان، به دلیل اینکه شهرک آریل در منطقه سامریه واقع شده و صهیونیست ها خارج از چارچوب مرزهای آتش بس 1949 این شهرک را به صورت غیرقانونی در این منطقه ساخته اند، از افتتاح شعبه در این مکان امتناع می کند. ساکنان یهودی این شهرک ضمن ابراز ناراحتی از امتناع سرمایه گذاری شرکتها و مجموعه‌های تجاری مانند مک دونالد، این تحریم ها را زیان‌آور دانسته و شرایط موجود در این شهرک ها را نگران کننده توصیف کرده اند.

مورتون کلین رئیس سازمان صهیونیست آمریکا نیز در سخنانی ادعا کرد: «تصمیم مک دونالد برای تحریم شهرک ها بسیار ناراحت‌کننده است و ما خشم شدید خود را نسبت به این امر ابراز می داریم.» وی تصمیم مک‌دونالد را یک اقدام تبعیض آمیز علیه ساکنان یهودی کرانه باختری دانست و آن را مانعی بر سر راه صلح اعراب و یهودیان خواند. این در حالی است که معترضان به شهرک‌سازی در اروپا و آمریکا عکس این ادعا را مطرح کرده و بن بست مذاکرات صلح را از چشم صهیونیست ها می دانند.

اعتراض به شهرک‌سازی‌های غیرقانونی اسرائیل در کشورهای اروپایی، به یکی از معضلات بزرگ صهیونیست ها تبدیل شده است. جدا از مقامات و نهادهای مختلف سیاسی، که این امر را خارج از تعهدات این رژیم دانسته و آن را یکی از موانع اصلی در برقراری صلح می دانند، مردم نیز به شیوه های مختلف اعتراض و خشم خود را از این امر بیان می کنند.

علاوه بر تحریم های مختلف، طرح برچسب زنی محصولات شهرک های اشغالی نیز که به عنوان نمادی برای اعتراض بین المللی با اقدام رژیم صهیونیستی در اشغال این سرزمین ها انجام می شود، یکی از مهمترین شیوه های ابراز خشم مردم اروپا نسبت به اقدامات اسرائیل است. بر اساس این طرح نهادهای مسئول موظفند برای اطلاع خریداران روی محصولاتی که متعلق به شهرک های اسرائیلی است، برچسب زده تا معترضان کالاها و محصولات مذکور را به نشانه اعتراض خریداری نکنند. 

این امر به گونه ای گسترش یافته است که موجب واهمه اسرائیلی ها شده و  این رژیم را به گسترش رایزنی ها در سطوح مختلف به منظور توقف این روند واداشته است. بر این مبنا مقامات اسرائیلی و نیز لابیها و سازمانهای مختلف صهیونیستی فعال در جهان، تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا از طریق نهادهایی مانند اتحادیه اروپا، از گسترش روزافزون این طرح در کشورهای اروپایی جلوگیری کنند. در این راستا لابی‌گری-های مختلف و مذاکرات گسترده از سوی صهیونیست ها در حال اجراست. این در حالی است که اتحادیه اروپا خود در جهت قانونی کردن طرح برچسب زنی گام برمی دارد.

خبرگزاری صهیونیستی ای جی پرس در گزارشی با ابراز نگرانی از استقبال اتحادیه اروپا از این طرح، نوشت: «اتحادیه اروپا هم اکنون در جهت قانونی کردن اقدام کشورهایی که مایل به طرح برچسب زنی به محصولات شهرک های یهودی‌نشین هستند، گام برمی دارد. نامه ماه گذشته وزرای اتحادیه اروپا در راستای استقبال از این طرح، موجب افزایش نگرانی ها در این باره شده است.»

این خبرگزاری افزود: «اسرائیل این طرح را یک اقدام «تبعیض آمیز» و «غیر قابل قبول» می داند.» ای جی پرس همچنین از موضع کشورهایی که به مقامات اسرائیلی قول داده اند در مقابل این روند بایستند، ابراز خرسندی کرد و ادعا کرد: «فیورلو پرورا عضو ایتالیایی اتحادیه اروپا طی بازدید از اسرائیل قول داده است که در راستای مخالفت با این طرح گام بردارد. وی در مصاحبه با جورزالیم پست عنوان کرد که از این طرح حمایت نمی کند زیرا این اقدام به فلسطینی هایی که در این کارخانه ها مشغول به کار هستند، آسیب می رساند.»

طرح برچسب زنی محصولات کارخانه های واقع در مناطق اشغالی، به منظور اعتراض به شهرک سازی های غیرقانونی رژیم صهیونیستی از سوی کشورهای مختلفی مانند اتریش، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، فنلاند، فرانسه، ایرلند، انگلیس، مالت، هلند، پرتغال، اسلوونی و ..به شدت دنبال می شود و تنها دلیلی که برخی مقامات با آن مخالفت می کنند، نه مخالفت با خود طرح بلکه منافع فلسطینی های ساکن در این مناطق است. برخی مقامات بر این باورند که تحریم های بیشتر اگرچه لازم است اما به کسب و کار فلسطینی هایی که دراین مکانها امرار معاش می کنند، آسیب می رساند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها