امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18532
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۸
تعداد بازدید: 106
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا مرندی صبح امروز در مراسم رونمایی از اسناد مرتبط با سلامت، گفت: مشکلی که ما در ارتباط با سلامت داریم این ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا مرندی صبح امروز در مراسم رونمایی از اسناد مرتبط با سلامت، گفت: مشکلی که ما در ارتباط با سلامت داریم این است که جایگاهش درست شناخته نشده است، سازمان جهانی بهداشت در تعریف سلامت، تعریف جامعی داشته است اما عامه مردم و مسئولان در دولت‌ها از رؤسای جمهور گرفته تا وزرا و مسئولان استانی آنچه در ذهن دارند این است که سلامت به معنی درمان بیماری است.

وی ادامه داد: در حالی که درمان بیماری در مرحله شکست سلامت تعریف می‌شود چرا که وقتی نتوانستیم سلامت مردم را ارتقاء دهیم خسارت وارد می‌شود، نمی‌توانیم آن را جبران کنیم و باید آن را درمان کنیم.

مرندی تصریح کرد: برای درمان بیشتر نیز باید پول بیشتری بپردازیم اما در بحث پیشگیری و سلامت علیرغم هزینه‌ای که می کنیم نتیجه خوبی به دست می‌آوریم.

مرندی ادامه داد: در بحث‌بیماری‌های واگیر با انجام واکسیناسیون، تأمین آب آشامیدنی سالم و تغذیه با شیر مادر، این شاخص ها را کاهش داده‌ایم اما کارهای بزرگی در پیش است که هنوز اقدام به دردبخوری انجام نشده است در حالی که با پیشگیری می‌توانیم هزینه‌های دولت را کم کنیم.

وی گفت: تأمین تجهیزات پزشکی هنر بزرگی نیست، باید از ورود دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن و پت اسکن جلوگیری کنیم و به جای کاری کنیم تا مردم به بیماری‌های قلبی، فشار خون و سرطان دچار نشوند نیازی به این دستگاه‌ها نیست.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس افزود: بی‌توجهی به رژیم غذایی و سوء تغذیه همچنین فعالیت کم بدنی، مصرف سیگار و مشروبات و همچنین مصرف‌داروهای اعتیاد آور از مواردی است که اگر بخواهیم بیماری‌ها را در آینده کنترل کنیم باید در این موارد پیشگیری را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: اگر آموزش می‌دهیم باید غذای سالم هم بدهیم، روغن‌هایی با ترانس بالا در بازار موجود است. با این شرایط نمی‌توانیم به مردم بگوییم که این روغن‌ها را نخورید، نباید بگذاریم از کارخانه‌ها بیرون بیایند.

مرندی گفت: می‌گوییم نمک بد است اما نظارت بر غذاهای فست‌فود نداریم، اینها همه اقدامات پیشگیرانه‌ای است که باید ایجاد شود، باید در کنار آپارتمان‌های 30 متری امروز، فضایی برای ورزش و تحرک داشته باشیم.

مرندی ادامه داد: دولت در بحث قلیان اشتباه بزرگی کرد و جلوی آن را نگرفت و این موضوع وبال گردنش شد، جلوی سیگار را گرفت اما برای قلیان کاری نکرد. برای جلوگیری از مصرف دخانیات باید کارهای اساسی کرد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس ادامه داد: مصرف مشروبات الکلی که در جامعه به هر حال وجود دارد هم برایش اقدامات مناسبی انجام نشده است.

وی با بیان اینکه 40درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند، گفت: اگر به تمام موارد پیشگیری و بهداشت بپردازیم، نیازمان به احداث بخش‌های جدید قلب و تجهیزات پیشرفته کمتر می‌شود.

مرندی ادامه داد: دستگاه گران‌قیمت پت‌اسکن وارد می‌کنیم با میلیونها دلار آن را می‌خریم و در آخر، هزینه ‌این دستگاه‌ها با وجود اینکه فوق‌العاده گران است فقط به مصرف افراد تحصیلکرده، افرادی که نفوذ سیاسی و اجتماعی دارند و افراد مرفه، می‌رسد.

وی گفت: آن فرد فقیر و روستایی امکان دسترسی به این دستگاه‌ها را ندارد و اینجا عدالت در سلامت معنی خود را از دست می‌دهد درحالی که شعار عدالت اجتماعی در سلامت پایه‌گذاری شده است یعنی زمینه‌ای را فراهم کنیم تا مردم با دهک‌های پایین اجتماعی به اندازه افراد مرفه از سلامت برخوردار باشند.

مرندی گفت: وزارت بهداشت متولی سلامت است اما فقط 25 درصد از این حوزه را در اختیار دارد.سازمان‌های دیگر مانند آموزش و پرورش در این حوزه می‌توانند موثر باشند چرا که در شاخص امید به زندگی مشخص شده است که با درجات تحصیلی ارتباط مستقیم دارد و امید به زندگی در افراد زیر دیپلم از افراد تحصیلکرده کمتر است.

مرندی با اشاره به سند تکامل سالهای اولیه زندگی که در کشورهای توسعه یافته اجرایی شده،‌گفت: اجرای این سند ارزان‌ترین راه شکستن حلقه فقر است، فقر پدیده‌ای موروثی است که با ژن منتقل نمی‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس تصریح کرد: مطالعات انجام شده در این کشورها نشان می‌دهد که هر یک دلاری که در سلامت هزینه‌کرده‌اند 17 تا 42 دلار بازدهی داشته است. در کشور ما نیز که می خواهیم حرف اول را در منطقه بزنیم باید نسل بعدی و جوان ما از سلامت برخوردار باشند.

وی اظهار کرد: به همین دلیل سند تکامل سالهای اولیه زندگی از زمان تشکیل نطفه تا تولد و هشت سالگی کودک را شامل می‌شود چرا که در سالهای اولیه زندگی سلولهای مغزی تشکیل شده و رشد می‌کنند و بیشترین تأثیرگزاری را در رشد آینده فرد دارند.

وی گفت: بنابراین از لحظه اول تولد در کنار اقداماتی مانند واکسن و تغذیه با شیر مادر به رشد معنوی مادر و کودک پرداخته می‌شود و آموزش‌های مذهبی، فرهنگی و اعتقادی لازم به والدین داده می‌شود تا کودکان در آینده از آن بهره‌مند شوند، این به معنای عدالت در سلامت است.

وی گفت: بنابراین در این سند وزارتخانه‌های بهداشت، آموزش و پرورش و سازمان‌های مرتبط مانند بهزیستی ورود می‌کنند و از لحظه تشکیل نطفه تا تولد کودک و سالهای دبستانی و تحصیل کودک را تحت آموزش قرار می‌دهند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها