امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18537
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۹
تعداد بازدید: 164
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهاب الدین منتظمی با اعلام اینکه باغ گیاه شناسی و ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع نوشهر از طریق ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهاب الدین منتظمی با اعلام اینکه باغ گیاه شناسی و ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع نوشهر از طریق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران زیر مجموعه سازمان تحقیقات و آموزش وزارت جهاد کشاورزی مدیریت می شود، اظهار داشت: قطع درختان، گیاهان و تخریب های صورت گرفته که برای ساخت راه و دسترسی بندر نوشهر به کمربندی است، باید توسط وزارت جهاد کشاورزی پیگیری شود.

مدیر کل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بطور قطع سازمان حفاظت محیط زیست موافق تخریب این باغ با قدمت 80 سال و قطع درختان و گیاهان با ارزش ژنتیکی و در مواردی با طول 200 سال عمر نیست، گفت: این سازمان در کنار وظایف حاکمیتی، پیگیر وضعیت باغ گیاه شناسی نوشهر است.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی این سازمان در تاریخ 25 خردادماه از نزدیک وضعیت این باغ را بررسی کردند، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست شدیداً مخالف هرگونه تغییر و دگرگونی در باغ گیاه شناسی نوشهر بوده و از طریق مراجع ذیربط پیگیر موضوع است.

مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: بر اساس قوانین جاری کشور به ویژه قانون حفاظت و بهسازی  محیط زیست، حفاظت، بهبود و بهسازی محیط زیست و پیشگیری و ممانعت از هر گونه آلودگی و هر اقدام مخربی که موجب بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست می‌شود، از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است.

منتظمی با اشاره به اینکه باغ گیاه شناسی یک بانک ژن پویا و زنده است و به منظور حفظ و نگهداری تنوع گیاهی و بررسی و تحقیق در زمینه‌های متنوع زیستی به ویژه گیاه شناسی تاسیس و اداره می‌شود، اظهار داشت: تخریب باغ گیاه شناسی نوشهر،‌ به معنای نابودی یکی از گنجینه‌های علمی و پژوهشی بی نظیر در سطح ملی و منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: هرگونه تغییری که تاسیسات و مستحدثات مختلف در وضع فیزیکی، شیمایی و بیولوژیک خاک، آب و هوا ایجاد کند و این تغییرات سبب دگرگونی وضع طبیعی شود از جمله تخریب جنگل‌ها و مراتع، توسط سازمان حفاظت محیط زیست ممانعت می‌شود.

به گفته مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست، باغ گیاه شناسی نوشهر یک سرمایه ملی و یکی از ذخایر ژنتیکی ارزشمند و قدیمی‌ترین باغ گیاه‌شناسی کشور محسوب می‌شود.

گفتنی است، این باغ گیاه شناسی به مساحت 34.5 هکتار در سال 1333 و پیش از باغ گیاه شناسی ملی در ایران در سال 1347 تاسیس شد و به دلیل اهمیت علمی، پژوهشی و فرهنگی این باغ، ‌در سال 1386 با نام اثر طبیعی و به شماره 17795 در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها