امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۶:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18549
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۶
تعداد بازدید: 157
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برخی از تجار ولایت هرات معتقدند که افراد سود جو با استفاده از نام تجار ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برخی از تجار ولایت هرات معتقدند که افراد سود جو با استفاده از نام تجار سوخت، اقدام به واردات انواع  مواد سوختی بی‌کیفیت می‌کنند که در کنار خسارت به مردم بر معاملات تجاری آنان با ایران نیز تأثیر منفی داشته است.

به گفته آنان، برخی از قاچاقچیان افغان با همکاری شرکت‌های وارداتی مواد سوختی 2 طرف مرز در تلاش هستند تا با استفاده از نام تاجر، مواد سوختی  بی‌کیفیت را از ایران به صورت قاچاق وارد افغانستان کنندکه این حرکت آنان به ضرر مردم و اقتصاد بازار داخلی افغانستان و معاملات برون مرزی آنان خواهد بود.

این تجار از دولت افغانستان می‌خواهند تا کنترل جدی را برای جلوگیری از ورود مواد سوختی بی‌کیفیت در کشورشان اتخاذ کنند.

از جانب دیگر مسئولان اداره‌های نفت و گاز ولایت هرات می‌گویند که در جریان چهار ماه نخست سال جاری تا کنون ده‌ها تانکر مواد نفتی بی‌کیفیت را ضبط و عاملان آن را به ارگان‌های قضایی معرفی کرده‌اند.

«خسرو عبدالله» رئیس اداره نفت وگاز ولایت هرات، قاچاق مواد سوختی را به داخل افغانستان تأیید کرد و گفت: همکاران وی در جریان سال گذشته تا کنون توانسته‌اند میلیون‌ها لیتر مواد سوختی بی‌کیفیت را ضبط و عاملان آن را به دادگاه معرفی کنند.

آنان می‌گویند: مواد نفتی که توسط تاجران افغان خریداری می‌شوند، دارای کیفیت مناسب بوده و مطابق استانداردهای بین‌المللی هستند اما شمار محدودی هستند که با استفاده از نام تاجر می‌کوشند تا با وارد کردن مواد نفتی بی‌کیفیت به اقتصاد افغانستان و زندگی مردم افغانستان صدمه وارد کنند.

«فضل‌احمد سکندری» رئیس اداره مواد سوختی ولایت «فراه» نیز می‌گوید: روزانه هزار تن انواع مواد سوختی از مرزهای رسمی ولایت فراه مطابق با استانداردهای پذیرفته شده از ایران  وارد می‌شود.

به اعتقاد، «شیخ ابو نصر فراهی» مرز اصلی ولایت فراه با ایران تحت کنترل شدید اداره نفت قرار دارد اما مرزهای دیگری مانند: «میل هفتاد و سه»، «لاش» و «جویند»، «دو کوهانه» و «پشمکی» مرزهای غیررسمی هستند که با استفاده از تاریکی هوا  بصورت غیرقانونی  مواد سوختی بی‌کیفیت وارد ولایت فراه شده و از آنجا به دیگر بخش‌های افغانستان منتقل می‌شود.

حدود 30 درصد مواد سوختی مصرفی افغانستان از ایران توسط شرکت‌های خصوصی افغانستانی تأمین می‌شود که تاکنون موردی از مطابق نبودن استاندارد در آنها مشاهده نشده است.

آگاهان امور اقتصادی در غرب افغانستان معتقدند که دولت افغانستان و ایران باید به صورت هماهنگ پیگیر این قضیه شوند، زیرا به اعتقاد آنان، تداوم قاچاق مواد سوختی بی‌کیفیت از ایران به افغانستان می‌تواند بر کاهش واردات و افزایش قیمت سوخت در افغانستان نقش داشته باشد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها