امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18554
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۶
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «المسلة»، «نوری المالکی» نخست‌وزیر عراق خواستار تلاش برای توقف حمام خون ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «المسلة»، «نوری المالکی» نخست‌وزیر عراق خواستار تلاش برای توقف حمام خون به راه افتاده در کشور به دلیل طائفه‌گری،  نشستن بر سر میز گفت‌وگوهای جدی، پایان دادن به تعارف‌های صوری، توجه به واقعیت‌های موجود و تلاش برای یک دیدار ملی شد.

وی در مراسم جشن خروج عراق از بند هفت منشور سازمان ملل در هتل «الرشید» خواستار باز کردن پرونده‌های موجود به رغم تلخی‌ها، از میان بردن موانع موجود بر اساس قانون اساسی، تلاش برای زمینه‌سازی به منظور دیداری ملی و پایه‌گذاری ارکان لازم برای ایجاد اصلاحات، اعتماد به ادبیات گفت‌وگو و آرامسازی برای توقف خونریزی‌ها شد.

مالکی تصریح کرد که دولت با قدرت به سوی سازندگی و آبادانی و رفع تمام اشکال ذلت و خرابی‌های باقی‌مانده از رژیم دیکتاتوری حرکت می‌کند و عراقی‌ها بر ضرورت تخلیه عراق از وجود خارجی‌ها تاکید دارند.

وی در ادامه فتواهای تکفیری و طرفداران این فتواها را که مدعی علم هستند رد و بر ضرورت توقف سخنان تحریک‌کننده طائفه‌ای و دفاع از عراق در قبال این شر تاکید کرد.

نخست‌وزیر عراق گفت: پس از گذشت دو دهه از رنج، جنگ و تحریم‌های بین‌المللی در مقابل شما مردان و زنان ایستاده‌ام تا از صمیم قلب، پیروزی کشور مبنی بر خروج از  بند هفت منشور سازمان ملل را تبریک بگویم. این یک پیروزی برای عراق است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با اجماع با خروج عراق از بند هفت منشور سازمان ملل متحد موافقت کرد. شورای امنیت از دولت عراق خواست که برای روشن شدن وضعیت مفقود شدگان در جریان جنگ عراق و کویت در دهه 90 میلادی با صلیب سرخ جهانی همکاری کند.

15 عضو شورای امنیت توافق کردند که موضوع مفقود شدگان، اموال و اسناد دولتی کویت به موجب بند شش و نه بند هفت منشور سازمان ملل متحد حل و فصل شود. به موجب بند هفت منشور سازمان ملل متحد، شورای امنیت می تواند علیه کشورهایی که از تصمیمات این شورا تبعیت نمی کنند اقدامات مختلفی را همچون تحریم و گزینه نظامی اتخاذ کند.

عراق از سال 1990 میلادی با حمله به کویت و اشغال این کشور تحت بند هفت منشور سازمان ملل متحد قرار گرفت. پس از این اقدام، ده ها قطعنامه مجازات اقتصادی علیه رژیم سابق عراق صادر و تمامی دارایی های این کشور مسدود شد.

خروج عراق از بند هفت منشور سازمان ملل متحد که یک دستاورد سیاسی مهم برای این کشور محسوب می‌شود با واکنش‌های بسیاری در عراق و منطقه مواجه شده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها