امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18607
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۹
تعداد بازدید: 209
«ابراهیم محمود» رئیس کمیته امنیت ملی مجلس سوریه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در سوریه در  مورد مشارکت ایران ...

«ابراهیم محمود» رئیس کمیته امنیت ملی مجلس سوریه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در سوریه در  مورد مشارکت ایران در کنفرانس ژنو 2  تاکید کرد: ما نماینده محور مقاومت شامل ایران، سوریه و حزب الله هستیم و این طرف مقابل است که مشکل دارد نه گروه مقاومت.

وی افزود: حضور ایران در ژنو 2 برای حل مشکلات موجود در منطقه ضروری است اما طرف مقابل که اعلام کرده است در صورت حضور ایران، راه حلی وجود نخواهد داشت، هنوز نمی داند چه می خواهد و به دنبال چه هدفی است.

محمود در توضیح این مطلب افزود: اکنون دو گروه در منطقه حضور دارند که شامل محور مقاومت به نمایندگی سوریه، ایران و حزب الله و نیز روسیه و بسیاری از آزادگان جهان است.

وی ادامه داد: این گروه و به عبارت بهتر محور مقاومت در قبال کنفرانس ژنو رویکردهای روشن و خواسته های مشخصی دارد. اما گروه دوم شامل محور دشمنی و وابسته به آمریکا و انگلیس  و نیز فرانسه و حتی عربستان و قطر و برخی کشورهای عربی به اضافه ترکیه هستند که  در خدمت دستور کار اسرائیل قرار دارند.

محمود اظهار داشت: این گروه، رویکرد مشخصی برای حرکت به سمت صلح و یا توقف خشونت نداشته بلکه حامی تشدید تنش در سوریه و نابودی محور مقاومت است.

وی تاکید کرد: اکنون تنش بین دو گروه مزبور همچنان ادامه دارد تا جایی که نتوانسته اند به راه حل و یا تفاهم دست یابند از همین رو گروههایی که از آن تحت عنوان مخالفان داخل و یا خارج سوریه  یاد می شود، یکپارچه نبوده و فرماندهی مشخصی ندارند و هیچ گروهی از این مخالفان نمی تواند خود را نماینده گروهی دیگر معرفی کند.

با وجود حمایت از مخالفان، تلاش برای صلح بی نتیجه است

رئیس کمیته امنیت ملی مجلس سوریه افزود: با وجود چند دستگی بین مخالفان سوری، این گروهها تحت حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی خارجی قرار داشته اند بنابراین تا زمانی که برخی کشورها به حمایت خود از مخالفان سوری ادامه دهند تلاش برای حل و فصل بحران سوریه بی نتیجه است مگر اینکه آمریکا در این خصوص وارد عمل شده و اعمال فشار کند.

وی افزود: صلح واقعی در سوریه، ایجاد دولتی است که بتواند کنترل این مرحله را در دست گرفته و آن را اداره کند و این چیزی است که دولت سوریه از آن استقبال کرده است اما به عنوان یک دولت خطوط قرمزی دارد که عبارتند از حفظ وحدت اراضی و حاکمیت کشور.

محمود تاکید کرد: اکنون خط مقاومت و ایستادگی سوریه موجب شده است که بسیاری از نقشه های ویرانگرانه علیه آن  ناکام بماند از همین رو ما بر حضور ایران در ژنو 2 تاکید داشته و حامی آن هستیم زیرا ایران یکی از طرفهای اصلی قدرت مقاومت در منطقه به شمار می آید.

وی در مورد کناره گیری شیخ حمد از قدرت در قطر گفت: این موضوع برای قطری ها عادی است.

محمود افزود: خاندان حاکم در کشورهای عربی مانند عربستان و کویت و یا امارات متحده عربی گرفتار کشمکش و اختلاف و دسته بندی شده اند به این معنی که گروهی از آنان حامی مقاومت سوریه هستند اما تاثیر گذاری آنان در سطوح تصمیم گیری کشورهای خود  ضعیف است.

رئیس کمیته امنیت ملی مجلس سوریه در خصوص نقش امیر تمیم در قطر گفت: به نظر نمی رسد وی در بحران سوریه تاثیری داشته باشد زیرا سوریه در درجه نخست متکی به خود و دوستان است در حالی که قطر کاملا با آمریکا و اسرائیل در ارتباط است و این موضوعی کاملا روشن و انکار ناپذیر است.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها