امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۴:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1863
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۵
تعداد بازدید: 302
شهریار شهمیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس اظهار داشت: در این مدت یک ماهه اول سال بسیاری از شرکت‌ها ...

شهریار شهمیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس اظهار داشت: در این مدت یک ماهه اول سال بسیاری از شرکت‌ها سود سال 91 را نهایی کرده و به سهامداران عرضه می‌کنند، این مسأله موجب افزایش شاخص‌ها در ابتدای هر سال می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه انتظار می‌رفت، صورت‌های مالی شرکت‌ها نهایی و سود مناسبی تقسیم شود، به طور سنتی بورس ماه پر رونقی داشته است.

مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا ادامه داد: در بخش صنایع پیشرو مانند پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها انتظار افزایش قیمت محصولات همچنان به قوت خود باقی است، مساله‌ای که بازار را با سر درگمی مواجه کرده، عدم شفاف سازی نرخ‌های خوراک بخش‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها و همچنین مشکلات مربوط به پرداخت سهم صندوق توسعه ملی، پرداخت ارزش افزوده و مساله افزایش نرخ بهره‌ مالکانه در بخش معادن است.

وی ادامه داد: این مسائل موجب شده سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه این فعالیت را با احتیاط بیشتری در بازار انجام دهند؛ در مجموع تحقق هرکدام از این مسائل می‌تواند روند باثبات‌تر و بهتری را برای بازار به وجود بیاورد.

شهمیری در پاسخ به این سؤال که علت اصلی افت صنایع پتروشیمی و معدنی در ماه جاری به دلیل این مسائل بوده است، گفت: این مسائلی که در مورد آن صحبت می‌کنیم، به شدت بر صورت‌های مالی شرکت‌ها تأثیرگذار بوده است و جزء رویدادهای بسیار مهم برای بازار بوده تا بتوانند بر سوددهی و روند بازار تأثیر زیادی داشته باشد.

وی افزود: انتظارات بازار برای مشخص شدن این مسائل منطقی است و عدم پرداخت ارزش افزوده و منابع صندوق توسعه ملی کاملاً انتظار معقولی است؛ وقتی در سال گذشته و سال جاری رویکرد اقتصادی در شعارها مدنظر بوده و امسال هم حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی نامگذاری شده است، باید حمایت مناسبی از شرکت‌های بورسی و خصوصی صورت گیرد، تا شرایط برای فعالیت‌های آنها تسهیل شود.

مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا با اشاره به پیش رو بودن انتخابات در خردادماه گفت: بورس کشور همانند اغلب بورس‌ها با نزدیک شدن با انتخابات، تحت تاثیر فضای سیاسی قرار می‌گیرد، با توجه به اینکه در کشور ما طیف‌های مختلف سیاسی حضور دارند، نتیجه انتخابات چندان قابل پیش‌بینی نیست و معمولاً بورس‌ها در سال‌های انتخاباتی محتاطانه فعالیت‌ می‌کنند، تا شرایط مشخص شود.

وی افزود: با توجه به اینکه فاصله زیادی تا برگزاری انتخابات نمانده است، انتظار می‌رود شرایط بورس روند باثبات خود را طی کرده و منتظر مشخص شدن نتیجه انتخابات و تیم اقتصادی دولت خواهد بود.

به گفته وی چشم انداز بورس در سال جاری مثبت است زیرا برایند فعالیت شرکت‌ها نشان دهنده اجرای طرح‌های توسعه‌ای، افزایش سود عملیاتی و بهبود فعالیت آنها است.

شهمیری در پاسخ به این سؤال که کدام صنایع و بخش اقتصادی در سال جاری بازدهی بهتری نسبت به سایر صنایع خواهد داشت گفت: صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی و صنایع معدنی وضعیت خوبی دارند، اما در صنایعی مانند صنعت دارو و سیمان با توجه به اینکه افزایش قیمت‌ محصولات آنها منوط به موافقت دولت است، موانعی برای افزایش قیمت سهام آنها وجود دارد.

مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا تصریح کرد: در صورتی که در این بخش هم آزادسازی قیمت‌ها انجام شود، این صنایع هم می‌توانند در بازار بازدهی مناسبی برای سهامدارن داشته باشند.
انتهای پیام/ب
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها