امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18677
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۲۷
تعداد بازدید: 142
به گزارش خبرنگار قضایی فارس حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه برنامه تلویزیونی خود گفت: اگر همه مردم فرهنگ قانونگرایی را به کار بگیرند و به آن عمل ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه برنامه تلویزیونی خود گفت: اگر همه مردم فرهنگ قانونگرایی را به کار بگیرند و به آن عمل کنند مثلاً در مورد اسنادی که در اموال غیرمنقول باید ثبت شود و آن را ثبت نمی‌کنند توجه بیشتری داشته باشند برخی مشکلات پیش نخواهد امد.

وی در ادامه افزود: خیلی وقت‌ها سندی را نمی‌نویسند و یا اگر می‌نویسند شاهد نمی‌گیرند و بسیاری صحبت‌ها را شفاهاً ردوبدل می‌کنند و یا در زمانی که قرارداد مکتوب می‌شود متن آن را نخوانده امضا می‌کنند که در آینده فقط آن متن مکتوب مورد استناد قرار گرفته می‌شود.

دادستان کل کشور در ادامه گفت: برای مثال پرونده‌های بسیاری در خصوص اعطای سند برای وام به قوه قضاییه مراجعه می‌کنند که افراد سند را در اختیار کس دیگری می‌گذارند و با نوشتن یک بیع‌نامه صوری فرد می‌تواند از بانک وام دریافت کند که دیده می‌شود یا شخص مقابل قسط بانک را پرداخت نمی‌کند و یا اینکه با همان بیع‌نامه سند را به فروش می‌رساند و سپس افراد به دادگاه مراجعه و حق خود را می‌خواهند.

محسنی اژه‌ای در ادامه افزود:‌ خواهش ما از مردم این است که به این کلاهبرداری‌ها و غفلت‌ها توجه کنند و این موارد باید تبدیل به فرهنگ شود که یکی از وظایف رسانه ملی همین فرهنگ‌سازی در سطح جامعه است.

وی گفت: تنها قوه قضاییه نیست که باید این کار را انجام بدهد و در این فرهنگ‌سازی قوه قضاییه صد در صد آمادگی دارد که به تمام دستگاه‌ها کمک کند.

محسنی اژه‌ای در خصوص پرونده‌های اختلاف ملکی نیز گفت: بسیاری از پرونده‌ها در قوه قضاییه اختلاف ملکی است که خود شاکیان پرونده در آن مقصر هستند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: ما در یک پرونده شاهد 5 هزار شاکی هستیم که ادعا می‌کنند برای دریافت یک واحد 75 متری 3 میلیون تومان پول پرداخت کرده‌اند که باید گفت اگر شاکیان اندکی فکر می‌کردند متوجه می‌شدند با 3 میلیون تومان یک واحد هم نمی‌توان ساخت چطور ما برای دریافت یک واحد مسکونی 3 میلیون تومان پرداخت کردیم که مردم باید چشمان‌شان را باز کنند تا این اختلافات به وجود نیاید.

وی در ادامه با اشاره به آیه‌ای از قرآن گفت: در قرآن نیز آمده است که در معاملات خود جزئیات معامله را بنویسید و شاهد بگیرید و شاهدان هم امضا کنند.

محسنی اژه‌ای گفت: ‌اگر سایر دستگاه‌ها و مردم توجه کنند بسیاری از پرونده‌های ورودی به قوه قضاییه کاهش می‌یابد و همین موجب کاهش یافتن زمان اطاله دادرسی می‌شود و سایر دستگاه‌‌های برای نهادینه شدن قانون باید به آن توجه داشته باشند.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها