امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18697
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۲۷
تعداد بازدید: 94
علی سنگی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد وضعیت سلامت دانش‌آموزان ایرانی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت از سال 83 هر 2 سال یکبار ...

علی سنگی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد وضعیت سلامت دانش‌آموزان ایرانی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت از سال 83 هر 2 سال یکبار برنامه‌ای را تحت عنوان نظام مراقبت، رفتارهای مخاطره‌آمیز، سلامت در کودکان و نوجوانان ایرانی برای گروه سنی 6 تا 18 سال اجرا کرده است.

وی با اشاره به اینکه در این مطالعه شاخص‌های مختلفی مانند اضافه‌ وزن، کم‌خونی و کم وزنی سنجیده می‌شود افزود: در آخرین مطالعه که مربوط به سالهای 90 و 91 است و روی 13 هزار و 486 دانش‌آموز انجام شد. 19 درصد دانش‌آموزان چاقی شکم داشتند که این رقم در شهرها 21 درصد و در روستاها 12.7 درصد بوده است.

مدیرکل سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت میزان چاقی شکمی را در پسرها بیشتر از دختران عنوان کرد و گفت: این رقم در پسرها 20.2 درصد و در دخترها 17.6 درصد برآورد شده است.

سنگی در عین حال کم وزنی را یکی دیگر از مشکلاتی دانست که 12 درصد دانش‌آموزان گروه سنی 6 تا 18 سال به آن مبتلا هستند اما در عین حال گفت: 21.2 درصد دانش‌آموزان دچار اضافه وزن و چاقی هستند. شیوع اضافه وزن در مناطق شهری 10.6 درصد و شیوع چاقی 13.1 درصد است.

وی در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت در این رابطه چه اقداماتی را انجام داده گفت: 2 برنامه فعالیت فیزیکی و خودمراقبتی در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد که سند فعالیت فیزیکی با لحاظ کردن وضعیت بومی جامعه شرایط مناطق جغرافیایی و وضعیت هر استان تدوین خواهد شد چرا که هر استان ممکن است برای انجام فعالیتهای فیزیکی در بین دانش‌آموزان امکانات متفاوتی داشته باشند.

ورود کتاب‌های کمک آموزشی تغذیه و سلامت روان

این مسئول در وزارت بهداشت همچنین در مورد اقدامات انجام شده برای خود مراقبتی دانش‌آموزان گفت: 3 کتاب آموزشی در حوزه تغذیه سالم، سلامت روان و فعالیت فیزیکی تدوین شده که با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش قرار است جزو مباحث کمک درسی در مدارس استفاده شود.

سنگی افزود: همچنین بنا داریم تا نکات آموزشی خودمراقبتی را در قالب کلاسهای آموزشی به مربیان مشغول در آموزش و پرورش ارائه کنیم چرا که این افراد بیشترین ارتباط را با دانش‌آموزان دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها