امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18708
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۲۷
تعداد بازدید: 144
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: در شرایط کنونی بازار نشر کشورمان که ثبات چندانی در آن دیده نمی‌شود، ناشران با تجربه‌ای ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: در شرایط کنونی بازار نشر کشورمان که ثبات چندانی در آن دیده نمی‌شود، ناشران با تجربه‌ای هم هستند که با رعایت برخی نکات فنی و اغلب صنفی راهکارهایی هر چند کوتاه مدت و مقطعی برای برون رفت از این معضل پیدا کرده و به کار خود ادامه می‌دهند.

این روزها و در شرایطی که بازار نشر در کشورمان شرایط عادی و تثبیت شده‌ای ندارد و دست اندرکاران صنعت چاپ و نشر همواره با حوادث غیر عادی و اغلب پیش بینی نشده‌ای در این عرصه مواجه می شوند، دنبال ناشر موفق گشتن کار سخت و گاهی دست نیافتنی به نظر می‌رسد، اما واقعیت آن است که در وضعیت کنونی بازار نشر ایران هم با رعایت برخی نکات فنی و اغلب صنفی می‌توان راهکارهایی هر چند کوتاه مدت و مقطعی پیدا کرد که از طریق آن بشود از نابسامانی ها و بحران های فعلی عبور کرد.
کسی شک ندارد که این وضعیت بحرانی کنونی برای همیشه پایدار نخواهد ماند و سرانجام کشتی توفان زده بازار نشر ایران به ساحل آرامش خواهد رسید، اما تا رسیدن به آن روز، باید اصول زیستن در شرایط امروزی را رعایت کرد که نکته اول در این زمینه، بهره‌گیری از تفکر خلاق و اندیشیدن به خلاقیت‌های فردی و جمعی برای رهایی از وضعیت موجود است. این اصل اساسی را تقریباً همگان باور دارند که برای هر مشکلی راهکاری وجود دارد.
به بیان دیگر، هر گره کوری که در ابتدا به نظر برسد ناگشودنی است سرانجام با تداوم پشتکار، آن گره گشوده خواهد شد و بحران شرایط فعلی بازار نشر ایران هم از این قاعده مستثنی نیست، چرا که در همین وضعیت فعلی هم هستند عده‌ای از ناشران خلاق که با ترفندهای تازه به کار خود، البته متناسب با وضعیت بحرانی بازار نشر ایران، ادامه می‌دهند و وقفه آنچنانی در روند قبلی کار آنها دیده نمی‌شود.
به عنوان مثال، پایین آوردن شمارگان کتاب، استفاده از کاغذهای ارزان قیمت، حذف فیلم و زینگ و بهره‌گیری از چاپ دیجیتالی، از دستور کار خارج کردن کتاب‌های چند جلدی و آثار حجیم و پرهیز از تجملات و زرق و برق در تزئین و بسته بندی کتاب‌های منتشره تنها بخشی از ترفندهای ناشران خلاق در شرایط کنونی است که باعث شده آنها همچنان به کار خود ادامه دهند و چرخ‌های صنعت نشر در کشورمان همچنان بچرخد، هر چند با دشواری و حالت غیرعادی که امید می رود به زودی سامان یابد و این چرخ روان تر از قبل بچرخد و کتاب‌های منتشره در صنعت نشر ایران با کیفیت به مراتب بهتر از قبل چاپ و منتشر شود.

از دیگر ترفندهای موثر در شرایط کنونی، بهره‌گیری از تکنیک نیازسنجی دقیق مخاطبان است که باعث می‌شود کتاب‌هایی در شرایط فعلی منتشر شود که مخاطبان در انتظار آن هستند. این مسئله مهم و سرنوشت ساز در صنعت نشر جهان که ناشران موفق جهانی در شرایط گوناگون از آن بهره‌های فراوانی می‌برند، متاسفانه در صنعت نشر کشورمان جای چندانی ندارد. گاه کتاب‌هایی در صنعت نشر ایران می‌شود که وقتی در بازار کتاب توزیع می‌شود، هیچگونه استقبالی از آن صورت نمی‌گیرد و گویی این کتاب برای مخاطبانی از سیاره‌های دیگر منتشر شده که به اشتباه در بین مخاطبان سیاره زمین توزیع شده است.

شکست تجاری این نوع حرکت‌های ناشیانه امری طبیعی است که متاسفانه برخی ناشران غیرحرفه‌ای از آن درس نمی‌گیرند و گاه دیده شده چنین حرکتی بارها از سوی یک ناشر یا ناشران متعدد تکرار شده که سرانجام به ورشکستی آن ناشر یا ناشران همسو انجامیده است. بنابر این، وضعیت بحرانی و کنونی بازار نشر در ایران، از یک سو، تنلگری به برخی از ناشران داخلی است که از حرکت‌های غیرحرفه‌ای در این عرصه پرهیز کنند و همواره به سمتی بروند که نیازسنجی‌ها و برآورده‌های کارشناسانه موفقیت ضمنی را در آن تضمین می‌کند.
البته این نوع نگرش و رفتار اصولی و حرفه‌ای- صنفی مختص یک شرایط خاص مثل بحران کنونی نیست و در هر وضعیتی می‌توان از آن بهره گرفت. در مجموع، وضعیت فعلی بازار نشر ایران، آزمونی برای آن گروه از ناشران است که خود را برای ورود به تلاطم‌های بازار نشر آماده نکرده‌اند و اگر با ترفندهای تازه و خلاقیت‌های فردی بتوانند از این بحران بی گمان مقطعی به سلامتی عبور کنند، تداوم موفقیت آمیز کار خود را تا حدودی تضمین کرده‌اند و می‌شود گفت در کوران حوادث بازار نشر ایران آبدیده‌تر شده‌اند. از این پس به این گروه از ناشران هم می توان امیدوار بود که در شرایط سخت و دشوار هم از پس کار خود بر آیند و این مسئله قطعاً رمز موفقیت آنها در آینده بازار نشر کشورمان است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها