امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۱:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18762
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۵۱
تعداد بازدید: 168
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وحید مژده کارشناس مسائل افغانستان در بخشی از مقاله خود تحت عنوان «زورآزمایی آمریکا و طالبان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وحید مژده کارشناس مسائل افغانستان در بخشی از مقاله خود تحت عنوان «زورآزمایی آمریکا و طالبان در قطر» می‌نویسد: «یک مقام ارشد طالبان به نگارنده این مقاله گفت که ما جواب سوال آمریکا را قبلا در مذاکرات مستقیم و غیرمستقیم به آنها داده‌ایم.

ما به آن‌ها گفتیم که حاضریم در حضور رسانه‌های بین‌المللی در مورد این مسئله (ارتباط با القاعده) با شما بحث کنیم که طالبان بیشتر با القاعده در تماس‌اند و یا آمریکا؟!!»

مژده در مقاله منتشر شده در «بست نیوز»، با مثالهایی در مورد رابطه آمریکا و القاعده و افراد مرتبط با این گروه نوشته که «عبدالحکیم بلحاج» عضو گروهی به نام «جمعیه المقاتله» به رهبری «ابومسند الساعی» بود و علیه معمر قذافی فعالیت می‌کرد، همچنین این گروه با القاعده در افغانستان پیوند‌هایی داشت.

وی می‌افزاید: پس از سال 2001 عبدالحکیم بلحاج در 22 کشور جهان از سوی امریکا تحت تعقیب قرار گرفت و سرانجام در اندونزی دستگیر و توسط آمریکایی‌ها به زندان «بگرام» در افغانستان منتقل شد. سپس آمریکا وی را به رژیم قذافی تحویل داد و مدت هفت سال در لیبی زندانی شد.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان می‌نویسد: بلحاج بعدا به واسطه پا در میانی «یوسف قرضاوی» از زندان معمر قذافی آزاد شد.

مژده در ادامه مقاله می‌نویسد که درگیری‌های لیبی به بیش از 3 دهه حاکمیت رژیم قذافی پایان داد و در همین حال عبدالحکیم بلحاج و گروه تحت فرمان وی از حمایت امریکا برخوردار شدند و اکنون همین شخص فرمانده نظامی «طرابلس» در سوریه است.

وی در مثال دیگری از رابطه آمریکا و القاعده می‌نویسد که «ابومحمد الجولانی» فردی است که رهبری «جبهه النصره» را در جنگ علیه دولت «بشار اسد» در سوریه به عهده دارد.

این در حالی است که جبهه النصره در سال 2012 از سوی آمریکا در لیست سیاه گروه‌های تروریستی و هم‌پیمان با القاعده قرار گرفت اما النصره امروز با حمایت و کمک آمریکا در سوریه علیه دولت اسد درگیر جنگ است.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان به نقل از طالبان می‌نویسد: جالب است که کسانی ظاهرا از سوی آمریکا به عنوان تروریست‌های خطرناک شناخته می‌شوند و آمریکا برای دستگیری آنها جایزه‌های بزرگ تعیین کرده اما امروز طرف مشورت آمریکایی‌ها قرار دارند.

مژده ادامه می‌دهد که «ابوحفص موریتانی» زمانی فرد شماره سوم القاعده شناخته می‌شد و آمریکا برای دستگیری وی 25 میلیون دلار جایزه تعیین کرد. ابوحفص اکنون در موریتانی زندگی می‌کند.

وی اخیرا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت که آمریکایی‌ها نزد من آمدند و گفتند: تمام تلاش‌های ما برای شکست طالبان در افغانستان بی‌فایده بود. با این گروه چه کنیم؟

من به آنها گفتم که شکست طالبان از راه نظامی ناممکن است و تنها راه مذاکره و تفاهم با آن هاست.

به نوشته مژده، این رهبر طالبان می‌گوید که آمریکا با شعار مبارزه علیه تروریسم، خاک در چشم مردم جهان می‌پاشد. آنچه را که آن‌ها تروریسم می‌نامند و آن را خطری بزرگ برای امنیت جهان قلمداد می‌کنند، در صورت همسویی با منافع آمریکا نه تنها خطر نیست بلکه از کمک‌های آمریکا نیز برخوردار می‌شوند. بنابراین ما به آمریکا می‌گوییم: این شما هستید که باید رابطه خود را با القاعده قطع نمائید!

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها