امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۰۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18788
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۸
تعداد بازدید: 115
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «الوطن» سوریه گزارش داد که در پی واگذاری قدرت در قطر و کنار گذاشتن «شیخ حمد بن خلیفه» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «الوطن» سوریه گزارش داد که در پی واگذاری قدرت در قطر و کنار گذاشتن «شیخ حمد بن خلیفه» از پرونده بحران سوریه، کنترل ائتلاف معارضان خارج نشین سوریه به دست «بندر بن سلطان بن عبدالعزیز» رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان افتاده است.

ائتلاف معارضان خارج نشین با ابتکار عمل قطری‌ها و با حمایت آنکارا تشکیل شده بود و اغلب اعضای آن را وابستگان به اخوان المسلمین تشکیل داده بودند.

منابع آگاه در پاریس گزارش دادند که بندر بن سلطان دستور داده که برای اجتناب از هرگونه فشار مسکو برای تشکیل تیم مذاکراتی مخالفان برای حضور در ژنو 2، هیچ یک از اعضای ائتلاف حق گفت‌وگو و دیدار با مقامات روسی را ندارند.

این روزنامه تأکید کرد که «تریبون دموکراتیک سوریه» به رهبری میشل کیلو اخیرا نامه‌ای به مسکو داده و از شرکت در کنفرانس ژنو2 انصراف داده و تأکید کرده که با هیچ یک از مقامات روسی دیدار نخواهد کرد.

نامه‌ای که از سوی معارضان به مسکو ارسال شده است به دستور بندر صورت گرفته که اخیرا میشل کیلو را با هواپیمای اختصاصی خود به ریاض آورده بود تا با او دیدار کند.

از سوی دیگر نیز منابع آگاه تأکید کردند که پاریس و واشنگتن قصد دارند گروهی از معارضان نظامی را در نشست آتی سران ائتلاف که قرار است تا پایان این هفته برگزار شود به ائتلاف اضافه کنند در حالی که بندر بن سلطان با این مسئله مخالف است و می‌خواهد دو هیئت جداگانه تأسیس کند که یکی سیاسی باشد و دیگری نظامی تا در صورتی که بخش نظامی معارضان جرائم جنگی مرتکب شود هیئت سیاسی آن مسئولیتی به عهده نداشته باشد.

این منابع افزودند که واشنگتن خواسته تا «سلیم ادریس» رئیس ستاد ارتش آزاد ریاست ائتلاف را نیز به عهده بگیرد اما بندر «لؤی صافی» شهروند آمریکایی، یا «عاصی حربا» از اعضای قبایل نزدیک به آل سعود و یا «برهان غلیون» را برای ریاست ائتلاف پیشنهاد داده است.

این تلاش‌های واشنگتن و بندر نمی‌توانند تغییر فراوانی در پرونده سوریه ایجاد کنند تنها زمان بیشتری را برای معارضان مسلح فراهم می‌کند تا پیش از حضور در ژنو2 در زمینه نظامی پیروزی‌هایی به دست بیاورند تا به این ترتیب اسد را تحت فشار قرار دهند.

اما با توجه به اعتراف غرب و طرف‌های درگیر در بحران سوریه ائتلاف معارضان سوری عمر چندانی نخواهد داشت و به نظر می‌رسد عناصر مسلح ارتش آزاد نیز با توجه به پیروزی‌ های چشمگیر ارتش سوریه شانسی برای پیروزی نخواهد داشت.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها