امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18818
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۲۸
تعداد بازدید: 141
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمد مرسی» رئیس‌جمهور مصر در مصاحبه با روزنامه «گاردین» گفت انقلاب دومی در مصر اتفاق نخواهد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمد مرسی» رئیس‌جمهور مصر در مصاحبه با روزنامه «گاردین» گفت انقلاب دومی در مصر اتفاق نخواهد افتاد.

وی برگزاری انتخابات زودهنگام را نیز رد کرد و گفت به هیچ وجه از قانون اساسی عدول نمی‌کند.

مرسی افزود کناره‌گیری از سمتش مشروعیت جانشینانش را زیر سوال می‌برد.

وی در این مورد گفت: اگر ما کسی را که بر اساس قانون اساسی روی کار آمده‌ است را تغییر دهیم، خوب، قطعا برای نفر بعد هم گروه‌ها یا مخالفانی هستند که یک هفته یا یک ماه بعد از او می‌خواهند کناره‌گیری کند.

رئیس‌جمهور مصر افزود: به هیچ‌وجه جایی برای مذاکره بر سر مشروعیت قانون اساسی وجود ندارد. مردم می‌توانند تظاهرات کنند و نظراتشان را ابراز کنند. اما پایبندی و عمل به قانون اساسی لازم است. این نکته اساسی است.

مرسی که در چند روز اخیر با تظاهرات‌های گسترده مخالفان روبرو شده، در پاسخ به این سوال که آیا اطمینان دارد که ارتش برای در اختیار گرفتن قدرت وارد عمل نمی‌شود، گفت به این امر «بسیار» مطمئن است.

با این وجود مرسی روز یکشنبه جلسات متعددی را با مقامات ارشد دولتی از جمله «هشام قندیل» نخست‌وزیر، «محمد ابراهیم» وزیر کشور و همچنین «عبد الفتاح السیسی» وزیر دفاع که صحبت‌های اخیرش شایعاتی را در مورد احتمال مداخله و کودتای نظامی ایجاد کرده، داشته است.

مرسی در مورد عملکرد رسانه‌های خصوصی در برابر اعتراضات در مصر هم گفت این شبکه‌ها تلاش می‌کنند تا آنچه در مصر رخ می دهد را بزرگنمایی کنند.

وی گفت این شبکه‌ها «موارد کوچکی از خشونت را گرفته و آن را به عنوان وضعیت کل کشور نمایش می‌دهند».

وی افزود این رسانه‌ها از راه‌های نامشروع کسب درآمد کرده و از «این پول برای ضربه زدن به نظام کنونی و بازگرداندن رژیم سابق استفاده می‌کنند».

رئیس‌جمهور مصر گفت بازمانده‌های رژیم سابق برای حمله به حامیانش در اخوان‌المسلمین مزدور اجیر کرده‌اند.

وی سپس گفت برخی کشورهای خارجی در حال ایجاد ناآرامی در مصر هستند.

مرسی در پاسخ به این سوال که آیا منظور او عربستان و امارات است، گفت: نه، من کلی صحبت می‌کنم. هر انقلابی دشمنانی دارد و افرادی هستند که سعی می‌کنند در مسیر مردم مصر برای رسیدن به دموکراسی مانع‌تراشی کنند.

رئیس جمهور مصر برای اولین بار نسبت به صدور متمم قانون اساسی که اختیارات وی را افزایش داد ابراز پشیمانی کرد. مخالفان مرسی وی را به دلیل پذیرفتن این متمم به دیکتاتوری متهم می‌کنند.

وی در این مورد گفت: این موضوع موجب بروز برخی سوءبرداشت‌ها شد. این من نبودم که این بند قانون اساسی را تغییر دادم. من در کار کمیته قانون اساسی دخالت نمی‌کنم. به هیچ وجه.

وی افزود به محض آنکه نمایندگان پارلمان انتخاب شوند و در آن مستقر شوند، این متمم را در آن به بحث می‌گذارد.

مرسی در برابر ادعای مخالفان که وی را به ناتوانی در اجماع متهم می‌کنند هم سیاستمداران سکولار را عامل به وجود آمدن بن‌بست کنونی دانست.

وی گفت بارها از گروه‌های مختلف خواسته است به کابینه و دولت بپیوندند، اما آن‌ها این پیشنهاد را رد کرده‌اند. مرسی در دفاع از حضور تعداد زیادی از سلامگرایان در دولت نیز گفت رئیس‌جمهور منتخب حق دارد متحدان خود را در دولت به کار گیرد. وی افزود: این مفهوم دموکراسی واقعی است.

رئیس‌جمهور مصر اذعان کرد که تاکنون پستی به «محمد البرادعی» یکی از سران مخالفان سکولار پیشنهاد نکرده، اما افرادی نظیر «منیر فخری» و «گودا عبدل خلیف» که از وزرای عضو گروه‌های مخالف بودند، بر خلاف میل او کابینه را ترک کردند.
 
وی با بیان اینکه هنوز هم می‌توان با مخالفان مذاکره کرد، گفت: وضعیت اینطور است. ما به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم و آن‌ها نمی‌پذیرند.
 
مرسی در پاسخ به این سوال که چرا از موارد خطا و خشونت پلیس چشم‌پوشی می‌کند، گفت: زمانی که من حمایت خود از پلیس یا ارتش را اعلام می‌کنم، این حمایت از کل پلیس یا ارتش است. این موسسات در اصل و در کل موسسات خوبی هستند. در این صورت، اگر هم در آنجا مواردی از نقض قانون، جرم یا سوءاستفاده باشد، خوب قانون باید به آن رسیدگی کند. من از این موسسه‌ها تقدیر می‌کنم. من از افراد حمایت نمی‌کنم. و قطعا، تعداد افرادی که دست به این اعمال زده‌اند، در مقایسه با کل نفرات سازمان بسیار اندک است.
 
وی در مورد صحبت‌های السیسی که هفته گذشته به صورت تلویحی به سیاستمداران یک هفته زمان داده بود تا مشکلاتشان را حل کنند، گفت: ما به صورت مداوم با هم صحبت می‌کنیم. ما نمی‌توانیم تک تک کلماتی را که مسئولان در کشور اعلام می‌کنند، کنترل کنیم.
 
رئیس جمهور مصر افزود ارتش پیش از این از حضور در قدرت ضربه خورده و سران آن «اکنون مشغول امور خود ارتش هستند.
 
او با بیان اینکه به صورت آزاد و دموکراتیک برگزیده شده است، انتقادات علیه انتصاب «طلعت عبدالله» به عنوان دادستان کل را رد کرد و گفت وی کاملا مستقل از دولت عمل می‌کند.

مخالفان مرسی می‌گویند طلعت در محاکم طرفدار مرسی است و با مخالفان وی برخورد می‌کند.
 
مرسی در این مورد گفت: این پرونده‌هایی که شما می‌گوئید توسط شهروندان یا وکلای آن‌ها ارائه شده و پیگرد مربوط به آن نیز انجام گرفته است. اما پیگرد و نظام قضایی کاملا از هم مستقل هستند. اگر کسی می‌گوید که من در کار دستگاه قضایی دخالت می‌کنم، باید مدارک و نمونه‌ای برای آن ارائه دهد.
 
در حالی که مخالفان مرسی شعار می‌دهند که امسال سال پایانی ریاست‌جمهوری وی خواهد بود، مرسی اطمینان دارد که یک دوره کامل را در کاخ ریاست‌جمهوری می‌ماند.

وی می‌گوید: سال سختی بود، بسیار سخت. و فکر می‌کنم سال‌های پیش‌رو نیز سخت باشد. اما امیدوارم که در تمام این مدت بتوانم تمام تلاشم را برای رفع نیازهای مردم مصر و جامعه انجام دهم.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها