امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18852
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۱
تعداد بازدید: 75
ستار محمودی در گفت و گو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درخصوص جایگاه ایران در کشورهای منطقه در زمینه آبی افزود: ایران در ایجاد ...

ستار محمودی در گفت و گو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درخصوص جایگاه ایران در کشورهای منطقه در زمینه آبی افزود: ایران در ایجاد سازه‌های مختلف آبی در کشورهای مختلفی مثل تاجیکستان،‌ ترکمنستان، ونزوئلا، افغانستان، ‌عراق و ... فعال است و خوشبختانه نقشی شبیه نقش آلمان در بین کشورهای اروپایی را در ذهن این کشورها بازی کرده است.

وی با بیان اینکه در واقع ابعاد فنی خوب، گسترده و نقش آموزش‌دهنده خوبی ایجاد شده است افزود: آنچه که در کشور ما بسیار تاثیرگذار است عدم توزیع یکنواخت بارندگی‌هاست که بخش‌های عمده‌ای از کشور در ارتفاعات و بخش‌های دیگر در دشت و بین دشت و کوه واقع شده است.

وی ادامه داد:  جمعیت انبوه اغلب در دشت‌ها وجود دارد و کارهای کشاورزی معمولا در مناطق مسطح انجام می‌شود در حالی که در ارتفاعات بارندگی‌ها بیشتر است و این مسئله توزیع متناسب آب را می‌طلبد.

محمودی خاطر نشان کرد:به عنوان مثال، نقاطی داریم در استان خراسان جنوبی که تا 50 میلی‌متر بارندگی در سال می‌رسد عملا می‌بینیم که بارش به زمین نرسیده برگشت می‌خورد یا تبخیر می‌شود و در نقاطی از شمال کشور تا 1800 میلی‌متر هم بارندگی داریم.

وی افزود:در مجموع در جغرافیای ایران حدود 85،5 درصد مساحت کشور جزو مناطق خشک و نیمه‌خشک است و جمعیت این مناطق، هم نیازمند توزیع متعادل آب و هم بهداشت و توسعه آن است.  

*تعادل ببین منابع آب و مصرف 

مشاور وزیر نیرو در امور آب و آبفا افزود: یکی از اقداماتی که خصوصا بعد از انقلاب اسلامی انجام شد ایجاد تعادل ببین منابع آب و مصرف بود که احداث سدهای مخزنی در نقاطی که امکان ذخیره کردن آب و تنظیم جریان آب وجود داشت یکی از این کارها بود، در واقع احداث بیش از 300 سد کوچک و بزرگی که تاکنون ساخته شده به همین دلیل بود.

وی ادامه داد:بخش عمده‌ای از سدهای بزرگ ما تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی را به عهده دارد. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در همه نقاط، امکان احداث سد و انتقال آب آن وجود ندارد و در نقاطی هم که بارندگی وجود دارد آنقدر زیاد نیست که بتوان سدهایی بیش از ظرفیت، احداث کرد.

وی گفت: : بهداشت آب در ایران برای همه دولت‌مردان و مسئولان، خط قرمز بوده است و خوشبختانه ما در ایران برای پروراندن، نگهداری و حفاظت از آب، هزینه می‌کنیم و حتی در سال 1380 که تهران به مدت پنج‌ماه و نیم جیره‌بندی شد؛ به هیچ وجه کیفیت آب را کاهش ندادیم.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار