امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۶:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18902
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 108
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به قلم «ارین بانکو»، «مارک لندلر» و «کرم شومالی» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به قلم «ارین بانکو»، «مارک لندلر» و «کرم شومالی» نوشت: دولت اوباما از متحدین عرب خود خواسته بود که یک نوع سلاح را در اختیار شورشیان سوریه قرار ندهند: «موشک‌های دوش‌پرتاب حرارات‌یاب».

آمریکا نگران آن بود که این موشک‌ها که قابلیت هدف قرار دادن هواپیماهای مسافربری را دارند، در اختیار گروه‌های تروریستی مرتبط با القاعده قرار گیرد. اما یک کشور این خواسته آمریکایی‌ها را رعایت نکرد: «قطر»!

از ابتدای سال جاری میلادی، بنابر گفته مقامات آگاه آمریکایی، قطر دست‌کم دو محموله موشک دوش‌پرتاب در اختیار تروریست‌های سوریه قرار داده است و این کار را از طریق یک شبکه تسلیحاتی در سایه به انجام رسانده است. یک محموله از این موشک‌ها را موشک‌های FN-6 ساخت چین تشکیل می‌دادند. هدف قطر از ارسال این موشک‌ها ظاهرا استفاده از آنها علیه جنگنده‌های سوری بوده است.

در این گزارش، از این اقدام قطری‌ها به منزله تلاش این کشور برای افزایش نفوذ خود در منطقه با استفاده از ثروت سرشار یاد شده است و پیش‌بینی شده است که این اقدامات در دوره امیر جدید قطر نیز ادامه یابد.

یک دیپلمات سرشناس غربی این اقدام قطر را، اقدامی فراتر از قد و اندازه قطر دانسته است و نفوذ قطر را ناشی از اقدامات پیش‌بینی‌ناپذیر این کشور عنوان کرده است.

این در حالی است که در آوریل گذشته و در دیدار با شیخ حمد در واشنگتن، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا به وی هشدار داده بود که چنین تسلیحاتی را در اختیار گروه‌های سلفی قرار ندهد.

گزارش فوق مدعی است که ایالات متحده در خصوص مساله سوریه نفوذ چندانی بر روی قطر ندارد چرا که به قطری‌ها در زمینه‌های دیگر نیاز دارد. قطر قرار است میزبان مذاکرات صلح بین طالبان و ایالات متحده باشد. همچنین آمریکا به ستاد فرماندهی خود در قطر نیاز دارد.

ماه فوریه گذشته، اولین فیلم‌ها از موشک‌های جدیدی منتشر شد که قطری‌ها در اختیار شورشیان سوریه گذاشته بودند. قطری‌ها برای تحویل این تسلیحات به شورشیان سوریه از مرزهای ترکیه استفاده کرده‌اند. البته ظاهرا هر بار تنها چند ده موشک تحویل شورشیان شده است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها