امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18909
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، به دنبال افزایش تنش در دریای چین جنوبی، دولت فیلیپین از چین به خاطر افزایش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، به دنبال افزایش تنش در دریای چین جنوبی، دولت فیلیپین از چین به خاطر افزایش میلیتاریزه شده این منطقه انتقاد کرد.

انتقاد «آلبرت دل روزاریو» وزیر خارجه فیلیپین از چین یک روز بعد از آن صورت گرفت که رسانه‌های دولتی چین به فیلیپین هشدار دادند که در صورت ادامه رفتارهای تحریک آمیز این کشور در دریای چین جنوبی پکن مقابله به مثل خواهد کرد.

تنش در روابط چین و فیلیپین بر سر مجموعه جزایری در دریای چین جنوبی که سرشار از منابع نفت و گاز است از سال گذشته افزایش یافت.

علاوه بر فیلیپین، کشورهای دیگر حاشیه دریای چین جنوبی نیز بر سر مناطقی با چین اختلاف ارضی دارند. این درحالیست که چین دریای چین جنوبی را جزء قلمرو سرزمینی خود می‌داند.

به دنبال ورود چند ناو چینی به نزدیکی صخره‌های مرجانی مورد اختلاف پکن و مانیل، دولت فیلیپین این کشور را متهم به تجاوز به قلمروی ارضی خود کرد.

ارتش فیلیپین اخیرا واحد کوچکی از تفنگداران دریایی خود را در این صخره مرجانی مستقر کرده است اما چین ضمن محکوم کردن این اقدام آن را غیرقانونی خواند و تاکید کرد که این اقدام را به رسمیت نمی‌شناسد.

دل روزاریو در نشست کشورهای عضو آسه آن در برونئی گفت: حضور گسترده نظامی چین و کشتی‌های شبه نظامی در منطقه دریایی شوال و دیگر مناطق مورد اختلاف تهدیدی علیه صلح و ثبات منطقه‌ای است.

دل روزاریو بعد از نشست وزرای خارجه عضو آسه آن به خبرنگاران گفت: ما تهدید به استفاده از زور را محکوم می‌کنیم و آن را غیرمنطقی می‌دانیم.

وی تاکید کرد که وزرای خارجه کشورهای آسه آن درباره این موضوع مباحثه کردند و اشغال غیرقانونی منطقه دریایی شوال توسط چین را غیرقانونی خواندند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها