امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۱:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18910
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 198
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفته‌نامه انگلیسی «آبزرور» در سرمقاله این هفته خود به اوضاع کنونی مصر یکسال پس از انتخاب ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفته‌نامه انگلیسی «آبزرور» در سرمقاله این هفته خود به اوضاع کنونی مصر یکسال پس از انتخاب «محمد مرسی» به عنوان رئیس‌جمهور پرداخته و نوشته است ادامه روند فعلی می‌تواند هرآنچه را که مصری‌ها پس از انقلابشان به دست آورده‌اند، از آن‌ها بگیرد.

در این یادداشت با اشاره به تظاهراتی که قرار است روز یکشنبه در قاهره و دیگر شهرهای مصر برگزار شود و هشدار رهبران مذهبی نسبت به احتمال بروز «جنگ داخلی» در مصر، نوشته است: نگرانی‌ها از آن جهت است که این درگیری‌ها می‌تواند پیش‌درآمدی برای بروز هرج و مرجی فراگیر در این کشور باشد.

آبزرور می‌افزاید: فروپاشی مصر و تبدیل آن به دارالمجانینی پرهرج و مرج، تبعاتی منطقه‌ای خواهد داشت و امیدها را برای دستیابی به آزادی کمرنگ می‌کند.

این یادداشت ادامه می‌دهد: در مصر صحبت از «انقلاب دوم» و تداوم یا تمام کردن ماموریت اولین انقلاب است. اما این خطر وجود دارد که تلاش‌ها برای تکمیل انتقال قدرتی که انجام شد، نهایتا به خشونت‌هایی گسترده منجر شود و مصری‌ها همه آنچه را که به دست آورده‌اند از دست بدهند، رو به عقب حرکت کنند و سرانجام در مسیر شوم دیکتاتوری، سرکوب و سکوت اجباری بیفتند. همه آنچه به دست آمده بود، از دست می‌رود. پیامدهای بعد از آن می‌تواند بسیار بدتر از وضع کنونی باشد.
  
نویسنده این یادداشت با اشاره به مصاحبه اخیر ژنرال «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع مصر نوشته است که اکنون ارتش بی‌میل نیست که در صورت لزوم قدرت را در اختیار بگیرد. اما ارتش این بار دیگر نظیر سال 2011 به سادگی قدرت را از دست نمی‌دهد و این می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد.

البته آبزرور «محمد مرسی» را نیز در به وجود آوردن وضعیت فعلی در مصر بی‌تقصیر ندانسته و نوشته است: رئیس‌جمهور در برابر منتقدانش رفته رفته رفتارهایی مبارک‌گونه از خود بروز داد و ترجیح داد به جای پرداختن به دلایل مخالفت‌ها، ناآرامی‌ها را حاصل توطئه‌های «دشمنان مصر» بداند.

این یادداشت حتی گزینه استعفا را به مرسی پیشنهاد داده و می‌نویسد در همه جای دنیا بسیاری از روسای‌جمهور زمانی که احساس می‌کنند اعتماد  عمومی از آن‌ها سلب شده با برگزاری زودهنگام انتخابات از قدرت کناره‌گیری می‌کنند. مرسی هم ممکن است زمانی احساس کند که این روش مسئولانه و محترمانه است.
  
با این حال، حتی این امر و بازنگری در قانون اساسی و روی کار آمدن دولتی تکنوکرات اساسا به این بستگی دارد که مخالفان هم رفتاری محترمانه و مسئولانه داشته باشند. و این چیزی است که معمولا وجود ندارد. هرچند حامیان سرسخت رژیم سابق، ملی‌گرایان راست، سکولارهای لیبرال، انقلابی‌های افراطی و سلفی‌های تندروی مخالف اخوان‌المسلمین کمترین نقطه مشترکی با هم ندارد، اما همه آن‌ها در تخریب رئیس‌جمهور تفاهم دارند. مشخص نیست که اگر کمپین کنونی که با نام «تمرد» به راه افتاده موفق باشد و بتواند مرسی را از قدرت خارج کند، حکومت بعدی چطور جایگزین می‌شود. این بدان معنا نیست که اگر اکثر مردم این مسیر را بخواهند هم، نباید به سمت آن رفت. اما موضوع این است که اکنون بخش بزرگی از جامعه مصر درگیر مشغله تأمین مایحتاج روزانه است و بحران اقتصادی مصر هم در حال تشدید است. افزایش شدید قیمت مواد غذایی، کمبود سوخت، نبود کار و موقعیت‌های اقتصادی، کاهش اعتبار و منابع دولتی و تمام مشکلاتی که فقر به همراه خود می‌آورد، فشاری را ایجاد می‌کند که نه «محمد مرسی» و نه مخالفان توان مواجهه با آن را ندارند. و بدون شک در حال حاضر این بزرگترین چالش حیاتی پیش‌روی مصر است.

آبزرور در پایان می‌نویسد: از این منظرِ گسترده‌ و البته بی‌ثبات‌تر، به نظر می‌رسد لزوم اینکه، هم مرسی و اخوان‌المسلمین و هم گروه‌های مختلف مجبور شوند برای سپری کردن مرحله اول انقلاب و رفتن به مرحله دوم آن با چشم‌پوشی تاریخی از برخی خواسته‌ها، با هم به اجماعی هرچند اولیه که آن‌ها را هم کامل راضی نمی‌کند، رضایت دهند، غیرقابل انکار باشد. مصر نمی‌تواند بیش از این بجنگد. جهان عرب منتظر انتخاب مصری‌ها است. بهار عربی و رشد شکننده آن منتظر است تا مصر را برای خود مثال بزند. باید به شعار انقلاب که «نان، آزادی، عدالت اجتماعی» بود احترام گذاشت. اما نباید فراموش کرد که در این شعار هم «نان» اول بود.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها