امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۲۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18912
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 186
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه العالم، مرکز حقوق بشر بحرین در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی حمایت از قربانیان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه العالم، مرکز حقوق بشر بحرین در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه نوشت: اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد تنها طی سال گذشته ده‌ها مورد شکنجه در داخل بازداشتگاه‌های رسمی و غیر رسمی در بحرین روی داده که این موارد از لحظه بازداشت و حتی در برخی موارد بعد از محکومیت را در بر می‌گیرد.

در این بیانیه آمده است: شکنجه در بحرین معمولا به صورت پنهانی و هنگام ربوده شدن معترضان انجام می‌شود. افسران [شکنجه گر] با  توجه به سیاست فرار از مجازات در بحرین از قربانیان خود تصویر برداری هم می‌کنند. در بحرین نه تنها مسئولان شکنجه‌ها مورد بازخواست قرار نمی‌گیرند بلکه برخی تشویق هم شده‌اند.

در بخش دیگری از این بیانیه تأکید شده است: دولت بحرین در آوریل 2013 سفر "خوان مندیز"، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه را لغو کرد. وی قرار بود 18 تا 15 می سال جاری میلادی از بحرین دیدن کند.

این بیانیه به نقل از گزارشگر ویژه سازمان ملل افزود: برای دومین بار سفرم به بحرین به تاخیر می افتد و با توجه به این که زمان دیگری برای انجام این سفر از سوی مقامات بحرین اعلام نمی شود، طبیعتا باید گفت که این سفر لغو شده نه اینکه به تأخیر افتاده است.

مرکز حقوق بشر بحرین در ادامه گفت: فرهنگ فرار از مجازات علت اصلی تداوم شکنجه های برنامه ریزی شده در بحرین است که البته سابقه آن به سال های دور و  قبل از انقلاب 2011 باز می گردد. به عنوان نمونه می توان به دستور شماره 56 حمد بن عیسی آل خلیفه در سال 2002 اشاره کرد که مسؤلان شکنجه ها در دهه نود  قرن گذشته را کاملا مورد عفو قرار داد.

مرکز حقوق بشر در ادامه بیانیه خود بر لزوم پایان یافتن سیاست فرار از مجازات در بحرین تاکید کرده و خواستار تحقیق فوری و مستقل درباره مسؤلان شکنجه در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های آل خلیفه شده است.

این مرکز همچنین خواستار توقف فوری سیاست استفاده از شکنجه برای گرفتن اعتراف و ایجاد رعب و وحشت میان مردم شده است.

مرکز حقوق بشر بحرین همچنین بر لزوم امضای پرتوکول اختیاری توافقنامه مبارزه با شکنجه [توسط رژیم آل خلیفه] تاکید کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار