امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۲:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18914
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 269
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، امروز 9 تیرماه (30 ژوئن) نخست‌وزیر انگلیس برای یک سفر رسمی وارد قزاقستان شد و با رئیس جمهور این کشور ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، امروز 9 تیرماه (30 ژوئن) نخست‌وزیر انگلیس برای یک سفر رسمی وارد قزاقستان شد و با رئیس جمهور این کشور دیدار خواهد کرد.

«دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس امروز وارد «آتیراو» در قزاقستان شده و در همین شهر با «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور این کشور دیدار خواهد کرد. این اولین سفر نخست‌وزیر انگلیس به قزاقستان است.

پیش‌بینی می‌شود که در آتیراو پس از استقبال از جانب نظربایف، این 2 مقام از پالایشگاه نفت و گاز «بولاشک» و همچنین پالایشگاه تثبیت نفت و گاز «کاشگان» بازدید کنند.

این پالایشگاه نفت در شمال دریای خزر قرار دارد و ساخت آن از سال 2005 با حضور 20 هزار کارگر آغاز شده که هزینه‌ای در حدود چهار میلیارد دلار را در برداشته است.

در برنامه بعدی کامرون، وی از مرکز تجاری کمپانی‌های نفت و گاز قزاقستان- بریتانیا دیدار خواهد کرد و با نحوه کار کمپانی‌های نفتی آشنا خواهد شد.

روابط دیپلماتیک قزاقستان و انگلیس از 19 ژانویه 1992 آغاز شده و در اکتبر همان سال سفارت انگلیس در قزاقستان آغاز به کار کرده است.

در مدت ریاست جمهوری نظربایف وی هفت بار به انگلیس سفر کرده و با پادشاهان این کشور دیدار داشته است ضمن این که در سال 2010 نیز با «پرنس چارلز ولز» توافق‌نامه همکاری امضا کرد و امروزه حجم مبادلات تجاری بین 2 کشور 3/2 میلیارد دلار است.

نشست وزرای اقتصاد قرقیزستان، قزاقستان، آذربایجان و ترکیه در استانبول برگزار شد

روز گذشته جلسه سوم وزرای اقتصادی شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان (CCTS) در استانبول برگزار شد.

در این نشست، اعضای شورای همکاری‌های کشورهای ترک‌زبان (CCTS) درباره آخرین تحولات اقتصاد کشورها و مناطق خود برای همکاری‌های بیشتر در چارچوب این شورا تبادل‌نظر کردند.

«تیمور ساری‌اف» وزیر اقتصاد قرقیزستان که در این نشست حضور داشت گفت: شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان برای تقویت همکاری‌های سیاسی، تجاری و روابط اقتصادی شکل گرفته است.

در این نشست تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان‌های اصلی اقتصادی چهار کشور شرکت کننده به امضا رسید.

در پایان، وزرای اقتصاد کشورهای ترک‌زبان به ارائه نتایج و پیشنهادات خود برای توسعه همکاری‌های آینده پرداخته و چندین لایحه را مورد بررسی قرار دادند.

رایزنی واشنگتن با ترکمنستان برای خط لوله تاپی

رابرت بلیک معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: شرکت‌های ایالات متحده با دولت ترکمنستان برای شرکت در پروژه خط لوله از طریق افغانستان و پاکستان به هند «تاپی» وارد مذاکرات شدند.

بلیک پس از ملاقات با «قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: نمی‌تواند از این شرکت‌ها نام ببرد، زیرا بیان چنین مسائلی از حوزه مسئولیت وی خارج است.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا افزود: من می‌دانم که آن شرکت‌ها اکنون مباحث جداگانه‌ای را با دولت ترکمنستان در حال بررسی دارند و پس از بررسی و  تعیین این که کدام شرکت این کنسرسیوم را رهبری خواهد کرد، توسط دولت ترکمنستان مشخص خواهد شد.

خط لوله گاز تاپی که توسط آن گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و بعدا به هند می‌رود براساس برخی آمارها، طول آن 1،700 کیلومتر خواهد بود.

عدم ثبات در افغانستان باعث شده که بیشتر سرمایه‌گذاران بزرگ در انتظار ثبات و امنیت این کشور برای اجرایی کردن این طرح باشند.

آمادگی چین برای خرید سهام شرکت نفتی آمریکایی در قزاقستان

خبرگزاری «ترند» اعلام کرد که چین آمادگی دارد برای خریداری سهام شرکت آمریکایی«کونوکو فیلیپس» که در پروژه «کاشاگان» در قزاقستان فعالیت می‌کند، تقریبا 3 برابر بیشتر از نرخ مقرر برای این شرکت را بپردازد.

این منبع با اشاره به اینکه بدهی قزاقستان به چین، 15 میلیارد دلار است، خاطرنشان کرد که شاید هفته آینده رسما اعلام شود که پروژه کاشاگان را چین با ارائه قیمتی بالاتر از هند، خریداری می‌کند.

علاوه بر این، در محافل نفت و گاز مطرح شده که چین برای تکمیل پیشنهادات خود امکان دسترسی آزاد قزاقستان به بندر چینی «خیلوگان» را فراهم ساخته است که به این ترتیب راه دسترسی مستقیم برای این کشور به اقیانوس آرام هموار خواهد شد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها