امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۱:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 18955
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۷
تعداد بازدید: 112
زهره طبیب‌زاده، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص راه‌های کسب درآمد برای وزارت آموزش و ...

زهره طبیب‌زاده، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص راه‌های کسب درآمد برای وزارت آموزش و پرورش، اظهار داشت: برخی املاک در شهر و روستا وجود دارد که مورد نیاز این وزارتخانه نیست و از سویی جزو ساختمان‌های قدیمی و تخریبی است.
وی افزود: با توجه به اینکه تعداد دانش‌آموزان نسبت به سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است و برخی از این املاک برای ادامه تحصیل مورد نیاز نیست،‌ اجازه فروش این املاک به این وزارتخانه داده شده است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان داشت: در بودجه سال جاری، مجوز فروش این املاک برای آموزش و پرورش به صورت خاص تصویب شده است تا از این منبع درآمد بتواند مدارس فرسوده را نوسازی یا مقاوم‌سازی کند.
طبیب‌زاده عنوان کرد: با تصویب مجلس، مقرر شد با اعتباری که با افزایش قیمت تعرفه هر متر مکعب گاز مصرفی جمع‌آوری می‌‌شود بخشی از آن را برای اصلاح سیستم گرمایشی مدارس و بخش دیگر را برای شبکه گاز روستایی اختصاص داد.

*امکان کسری بودجه برای پرداخت حقوق و مزایای نیروهای رسمی دولت وجود ندارد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص کسری بودجه آموزش و پرورش در سال جاری، اظهار داشت: سال گذشته به دلیل مشکلات ارزی، تمام دستگاه‌های دولتی تا 15 درصد با کسری بودجه مواجه شدند که آموزش و پرورش نیز در بخش عمرانی با کسری بودجه مواجه شد.

وی افزود: بودجه جاری نیز که شامل حقوق و مزایای فرهنگیان و کارکنان می‌شود از یک منبع اختصاصی پرداخت می‌شود به طوری که تمام دستگاه‌های دولتی، در یک ردیف مشخصی اسامی کارکنان خود را به خزانه دولت داده و از خزانه حقوق و مزایا به حساب کارکنان واریز می‌شود تا کسری بودجه روی حقوق کارکنان تأثیر نگذارد و دولت را با مشکل مواجه نکند.

طبیب‌زاده ادامه داد: بودجه جاری آموزش و پرورش نیز با ردیف مستقل از خزانه برداشت می‌شود، بنابراین چیزی تحت عنوان کسری بودجه برای استخدام شدگان رسمی دولت وجود ندارد، مگر افرادی که جزو قراردادی‌ها باشند.

وی با بیان اینکه خرید خدمتی‌ها و افراد شرکتی جزو قراردادی‌ها هستند، گفت: دولت موظف است که وضعیت استخدامی بسیاری از این افراد را مشخص کرده یا تعیین تکلیف کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: دستگاه‌ها و سازمان‌ها موظف هستند حقوق و مزایای کارکنانی که زیر نظر دولت مشغول به کار بوده و جزو افراد شرکتی نیستند را از درآمد اختصاصی خود پرداخت کنند که آموزش و پرورش نیز از این مسئله مستثنی نیست.

وی با بیان اینکه بر خلاف بسیاری از دستگاه‌های دولتی، تنها منابع درآمدی برای آموزش و پروش تعریف شده است و این وزارتخانه دستگاه درآمدزایی نیست، گفت: به عنوان مثال بیمارستان‌های‌ دولتی و حتی دانشگاه‌ها درآمد اختصاصی دارند که از این طریق می‌توانند هزینه‌های خود را تأمین کنند.

طبیب‌زاده اضافه کرد: دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی مانند آموزش و پرورش که منبع درآمد اختصاصی ندارند از طریق دولت و طی ردیف‌های مشخص، این منابع درآمدی در اختیار آنها قرار می‌گیرد که حتی می‌توانند با جابه‌جایی اعتبارات، مشکلات خود را برطرف کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها