امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۵:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19000
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۷
تعداد بازدید: 177
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس بابک دین‌پرست صبح امروز در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری - آموزشی و فرهنگی بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس بابک دین‌پرست صبح امروز در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری - آموزشی و فرهنگی بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان نهضت سوادآموزی گفت: پس از انجام طرح شیوع‌شناسی اعتیاد در سال 90 و انتشار نتایج آن تحقیقات جامعی انجام گرفت که نشان دهنده رابطه نسبتاً مستقیم بی‌سوادی و اعتیاد بوده است.

وی ادامه داد: طبق آمار اعلام شده از سوی سازمان نهضت سواد آموزی کشور 9 میلیون و 700 هزار نفر بی‌سواد مطلق در کشور وجود دارد و این آمار به غیر از افراد کم سواد است که جمعیتش بیش از این تعداد است.

وی گفت: قرار است همکاری لازم بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان نهضت سواد آموزی با هدف تقویت فرهنگ عمومی به منظور جلوگیری از گرایش به مصرف مواد مخدر و همکاری برای آموزش سواد به بی‌سوادان 10 تا 49 سال و تقویت آموزه‌های نوسوادان را داشته باشیم.

معاون مقابله با تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تعیین سرفصل‌ها و تهیه محتوای کتب و بسته‌های آموزشی چند رسانه‌ای که شامل پوستر، فیلم و نشریه است. بر اساس نیازسنجی انجام شده و توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام می‌شود.

دین پرست گفت: نهضت سواد آموزی متعهد شده است. کتاب‌های آموزشی خود را با هماهنگی ستاد تهیه کرده و مطالب آموزشی و انگیزشی ضرر ناشی از مصرف مواد مخدر را تهیه و برنامه‌ریزی‌های لازم را برای تأمین مربی مورد نیاز با برپایی کلاس‌های سواد آموزی در مراکز درمان و کا‌هش آلودگی ناشی از مواد مخدر ایجاد کند.

وی ادامه داد: قرار است کلاس‌های سواد آموزی در مراکز درمان ترک اعتیاد میان مدت و بلند مدت برگزار شود و پس از آن نیز توسط مربی خارج از مراکز آموزش‌های لازم ادامه یابد.

وی با بیان اینکه مفاد آموزشی بر اساس اولویت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر چاپ می‌شود گفت: اولویت‌های آموزشی برای حجم فعالیت‌ها برنامه‌ریزی لازم، بکارگیری شیوه آموزشی و تعیین هزینه توسط کارگروه ویژه مشترک از حضور دو نهاد متولی تشکیل می‌شود.

وی گفت: این برنامه قرار است از هفته آینده با تشکیل این کارگروه‌ها اجرایی شود اما اینکه به طور همزمان در تمام استان‌ها اجرا شود یا به صورت پایلوت، امروز بررسی و در شورای هماهنگی ستاد در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.

دین‌پرست گفت: در شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر در سراسر کشور که اداره کل آموزش و پرورش نیز در استان‌ها از اعضای این شورا است در مورد نحوه اجرای این برنامه تصمیم‌گیری می شود اما اولویت برنامه با استان‌هایی است که مراکز اقامتی بلند و میان مدت دارند.

معاون مقابله با تقاضا ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بر اساس طرح شیوع‌شناسی اعتیاد در سال 90 مشخص شد که 7 درصد از معتادانی که در این مراکز نگهداری می‌شوند که حدود 90 هزار نفر را شامل می‌شود بی‌سواد هستند.

دین پرست در مورد اجرای برنامه آموزش سواد برای معتادان گفت: استان‌هایی که مراکز درمان اعتیاد طبق ماده 15 را دارند معتادان به مدت یک ماه در این مراکز نگهداری می‌شوند و در مراکز ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر معتادان تا سه ماه تحت درمان قرار می‌گیرند بنابراین اجرای این برنامه در هر مرکزی متفاوت است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار