امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۰:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19011
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۷
تعداد بازدید: 109
«علی‌اصغر شعاعی» از قاریان برجسته کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از راه‌های رفع ...

«علی‌اصغر شعاعی» از قاریان برجسته کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از راه‌های رفع مهجوریت از قرآن، بزرگ‌ترین محور اتحاد مسلمان جهان را گسترش فرهنگ انس با قرآن کریم عنوان کرد و گفت: در کشور ما با وجود توجه به بحث آموزش‌های قرآنی، نسبت به موضوع فرهنگ‌سازی کمتر توجه شده است؛ در صورتی که فرهنگ‌سازی مقدمه و مکمل آموزش است و تا وقتی که جوانان انگیزه کافی برای یادگیری قرآن نداشته باشند، روش‌های آموزشی جوابگوی خطاهای موجود نیست.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تصریح کرد: یکی از عوامل جذب جوانان به سمت قرآن، میزان لذت بردن از دیدن، شنیدن و خواندن قرآن است که متأسفانه چنین حسی در جوانان ضعیف است و اکثر آن‌ها با شنیدن قرآن، یاد مرگ و خبرهای ناگوار می‌افتند.

برگزاری عروسی‌های مذهبی در کشور

وی با اشاره به راهکارهایی برای فرهنگ‌سازی در جامعه و انس بیشتر مردم با قرآن کریم خاطرنشان کرد: می‌توان همچون برخی از کشورها،  الگوی عروسی‌های مذهبی را طراحی و ارائه کرد؛ چرا که معمولا در مراسم عروسی‌ از فرصت ایجاد شده به خوبی استفاده نمی‌شود و گاهی به بطالت و گناه گذرانده می‌شود، در صورتی که می‌توان برنامه‌هایی را برای یک عروسی مذهبی تعریف کرد تا با ایجاد چنین تحولی در عروسی‌ها و سایر مراسم، باعث ایجاد انس هرچه بیشتر مردم با قرآن و عترت شد.

شعاعی اظهار داشت: برای ایجاد انس با قرآن کریم در جامعه، می‌بایست نگاه ویژه‌ای به نقش مراکز فرهنگی‌ جامعه همچون حوزه‌های علمیه، مساجد و حسینیه‌ها، رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما، مراکز آموزش عالی و دانشگاهی، سینما و تئاتر و همچنین اینترنت داشت، چرا که این مراکز از عوامل مؤثر در تولید فرهنگ معنویت و کمالات و فضائل انسانی است که باید مسئولان این مراکز به دقت انتخاب شده و به درستی در راه پیشبرد اهداف نظام و تحقق جامعه‌ای قرآنی گام بردارند.

تصحیح روند آموزش قرآن در مدارس

وی با بیان اینکه ایجاد فضای قرآنی در خانواده‌ها نقش مؤثری در ایجاد انس با قرآن کریم در بین اقشار جامعه دارد، ادامه داد: مدارس آموزش و پرورش نیز از مراکز تولید فرهنگ و فضیلت اسلامی و انسانی است و وظیفه تغذیه علمی و فکری میلیون‌ها دانش‌آموز را بر عهده دارند، بنابراین استفاده از مربیان مجرب و آشنا به فن قرائت و مفاهیم قرآن کریم و برگزاری دوره‌هایی برای آن‌ها ضروری است.

شعاعی با اشاره به اینکه صدا و سیما و به‌‌ویژه تلویزیون، امروزه به عنوان یکی از ابزار سمعی و بصری به صورت مستقیم با روح و جان انسان در ارتباط و در ساخت فکر و اندیشه افراد جامعه مؤثر است، خاطرنشان کرد: تلویزیون، معلمی است که با ساده‌ترین راه و روش در داخل خانه‌های مردم راه یافته و آن‌ها را تغذیه فرهنگی، فکری و اخلاقی می‌کند و فقط وسیله اطلاع‌رسانی نیست، بلکه یک ابزار آموزشی است.

برنامه‌های تلویزیون متناسب با هرم سنی باشد

نفر اول مسابقات بین‌المللی قرآن هندوستان در سال 86 با بیان اینکه پخش همیشگی و یکنواخت برخی از برنامه‌های قرآنی، باعث ایجاد کسالت در مخاطبان شده است، افزود: توجه نکردن به مخاطب و عدم انعطاف اینگونه برنامه‌ها، بینندگان به‌ویژه کودکان را نه تنها به قرآن راغب نمی‌کند، بلکه ناخواسته به جای مأنوس کردن آن‌ها با قرآن، احساس بیگانگی و بی‌رغبتی را در کودکان پرورش می‌دهد. در اینجاست که استفاده از مفاهیم قرآن و برقراری ارتباط مفهومی با مخاطب اهمیت خود را آشکار می‌کند.

وی با اشاره به نصیحت امام خمینی (ره) به فرزندش درباره اهمیت قرآن که می‌فرماید "فرزندم! با قرآن، این کتاب بزرگ معرفت آشنا شو و با قرائت آن راهی به سوی محبوب باز کن و تصور مکن که قرائت بدون معرفت اثری ندارد که این وسوسه شیطان است" ، خاطرنشان کرد: قرآن کریم که آیاتش سراسر زیبایی و هنر است، اگر با آواز و صوت خوش قاری همراه شود، زیبایی آن در نظر مخاطب دو چندان شده و به راحتی بر دل‌های آماده می‌نشیند؛ بنابراین باید در برنامه‌های ویژه هر سن، قاریان خوش صدایی از همان گروه سنی انتخاب کنیم، تا فضای مناسب برای ایجاد علاقه و انس نسبت به قرآن کریم در آن‌ها فراهم شود.

تاثیرگذاری هنر تلاوت قرآن حتی بر غیرمسلمانان

این قاری بین‌المللی کشورمان با بیان اینکه تلاوت قرآن مصداق بارز هنر است و ما باید هنر را در جهت بالا بردن آگاهی‌های قرآنی و جذب مخاطبان به بهترین شکل به کار بگیریم، ادامه داد: قرائت قرآن کریم، حتی بر غیر مسلمانان نیز تأثیر گذار است. امروزه کم نیستند، شنوندگان غیر عرب زبانی در کشورهای اروپایی و آمریکایی که تنها از طریق شنیدن صوت دل‌انگیز قاری قرآن اسلام آورده‌اند، البته وقتی زیبایی ظاهری صوت تأثیرگذار است که زیبایی‌های باطنی نیز به آن افزوده شود.

شعاعی با اشاره به اینکه گسترش فرهنگ انس با قرآن، تلاش وسیع و همه جانبه‌ای را می‌طلبد و برای تحقق این امر باید از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده مطلوب شود، اظهار داشت: برخلاف وجود زمینه‌های مناسب رشد و توسعه فعالیت‌های قرآنی، به علت عدم توجه کافی به بحث فرهنگ‌سازی قرآنی، از ظرفیت‌های موجود کشور استفاده بهینه نشده است؛ بنابراین لازم است تا به بحث آسیب شناسی در عرصه فعالیت‌های قرآنی توجه بیشتری شود.
انتهای پیام/م.خ  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها