امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۴:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19032
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۷
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حسین اردکانی امروز در نشست تأثیر فناوری‌های نوین برای مقابله با پدیده گرد و غبار، اظهار داشت: سازمان هواشناسی از سال ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حسین اردکانی امروز در نشست تأثیر فناوری‌های نوین برای مقابله با پدیده گرد و غبار، اظهار داشت: سازمان هواشناسی از سال 1335 به عنوان اداره کل فعالیت خود را آغاز کرده است.

مشاور سازمان هواشناسی افزود: برخی عملکرد سازمان هواشناسی را بدون داشتن علم زیر سؤال می‌برند و از ادغام سازمان‌های متولی محیط زیست از جمله سازمان هواشناسی، سازمان محیط زیست، سازمان جنگل‌ها و سازمان شیلات سخن به میان می‌آورند.

وی متذکر شد: هیچگاه سازمان هواشناسی نمی‌تواند ادغام شود چرا که این سازمان کاملاً اجرایی عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه در ماه‌های اخیر نیز سخن از ادغام سازمان‌های متولی محیط زیست به میان آمده بود، ادامه داد: در این باره نامه‌ای را به معاونت رئیس جمهور مکاتبه کردیم و در نهایت منجر به خروج ادغام سازمان‌های متولی محیط زیست از دستور کار ریاست جمهوری شد.

اردکانی یادآور شد: هم اکنون تمام کشورهای جهان درصدد هستند که سازمان‌های هواشناسی خود را گسترده کنند اما در کشور ما بحث ادغام مطرح است و دلیل آن واضح نیست.

وی با بیان اینکه سازمان‌های متولی محیط زیست هیچگاه به طور موازی فعالیت نمی‌کنند اضافه کرد: تمامی سازمان‌ها باید فعالیت‌های ویژه‌ای را در دستور کار خود قرار دهند اما این فعالیت‌ها باید در تعامل با یکدیگر صورت گیرد.

مشاور سازمان هواشناسی متذکر شد: متأسفانه در سال‌های اخیر سازمان محیط زیست پروژه‌هایی را در دستور کار خود برای مهار پدیده ریزگردها و همچنین افزایش بارش باران در آذربایجان در نظر گرفت اما از آنجایی که این پروژه‌ها در تعامل با سایر سازمان‌ها از جمله سازمان هواشناسی صورت نگرفت و به صورت کلی کارشناسی نشده بود در نهایت فقط منجر به هدر رفتن سرمایه ملی شد و نتیجه مثبتی را به همراه نداشت.

اردکانی بیان داشت: چندی پیش سازمان محیط زیست از ایستگاه سپریونی برای افزایش میزان بارش‌ها در آذربایجان استفاده کرد که با صرف هزینه‌های میلیاردی همراه بود اما در نهایت استفاده از این دستگاه نتیجه‌بخش نبود.

به گفته وی، صرف هزینه‌ها بدون مطالعه و هدر رفتن منابع خیانت است.

اردکانی در ادامه درباره تعامل کشور عراق با ایران برای مقابله با پدیده ریزگردها، اظهار داشت: کشور عراق در این باره تعامل مناسبی ندارد این در حالی است که به منظور مهار ریزگردها و مقابله با پدیده بیابان‌زایی لازم است تمامی کشورها از جمله کشور عراق تعامل خوبی برقرار کنند.

مشاور سازمان هواشناسی یادآور شد: باید به خاطر داشته باشیم که گردوغبار فقط ناشی از کشور عراق نیست چرا که هم اکنون ما شاهد ورود گردوخاک از سمت شمال عربستان، شمال آفریقا هستیم اما در این میان گردوغباری که از سمت شمال غرب عراق و سوریه وارد ایران می‌شود قابل توجه‌تر است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها