امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۴:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19068
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۷
تعداد بازدید: 117
به گزارش فارس، افتتاحیه بازار تئاتر کودک و نوجوان با اجرای مراسم آیینی سنتی «اسب چوبی» کاری از گروه (نیشابورک) به کارگردانی عباس تقی‌آبادی همراه بود. ...

به گزارش فارس، افتتاحیه بازار تئاتر کودک و نوجوان با اجرای مراسم آیینی سنتی «اسب چوبی» کاری از گروه (نیشابورک) به کارگردانی عباس تقی‌آبادی همراه بود. سپس مدیرعامل کانون، بازار تئاتر کودک و نوجوان را افتتاح کرد.

در ادامه، تمبر بازار توسط سیدصادق رضایی رونمایی شد که طی تفاهمنامه منعقد شده بین شرکت پست و مدیر مرکز ملی اسیتج به چاپ رسیده. این تمبر کاری از فرزانه بابایی و سیدجعفر ذهنی است.

تمبر «بازار تئاتر کودک و نوجوان» به همراه کارت پستال آن به کلکسیونرهای سراسر کشور اهدا خواهد شد. تمبر و کارت پستال بازار با تخفیف ویژه در بازار به فروش می‌رسد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پس از افتتاح بازار از غرفه محصولات نمایشی دیدن کرد.
 
*عروسک باستانی «اسب چوبی» در بازار تئاتر کودک و نوجوان
 
گروه «نیشابورک» به رهبری حاج محمد دهنوی صبح یکشنبه (9 تیر)، هم‌زمان با افتتاح بازار تئاتر کودک و نوجوان به اجرای مراسم رقص خراسانی و رقص عروسک باستانی اسب چوبی پرداخت.

شروع مراسم از ورودی مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران تا سالن بازار تئاتر کودک و نوجوان با نواختن ساز سنتی سرنا و رقص محلی خراسان بود و در ادامه مراسم عروسک اسب چوبی به این مراسم پیوستند.

عروسک اسب چوبی و فردی که سوار بر آن است نمادی از یک مهاجم مغول که به خاک و سرزمین ایران حمله ور شده و دهقانان با حرکاتی نمادین در قالب رقص به مبارزه با این مهاجم سوار بر اسب می پردازند.

این مراسم که ریشه در منطقه نیشابور دارد، از تاریخ این منطقه و حمله مغول‌ها به نیشابور ریشه می‌گیرد.گروه «نیشابورک» در مراسم اختتامیه 12 تیر نیز در سالن غدیر همین مرکز به اجرای موسیقی مقامی خراسان و رقص عروسک آهو بره خواهد پرداخت.

*برگزاری کارگاه تخصصی «بداهه‌پردازی در تئاتر کودک و نوجوان»

پلاتوی شماره 2 مرکز تئاتر کانون به منظور برگزاری کارگاه تخصصی «بداهه پردازی در تئاتر کودک و نوجوان»، صبح یکشنبه(9تیر)، میزبان اکرم قاسم پور، پژوهشگر و استاد دانشگاه و تنی چند از مربیان کودک و نوجوان بود.

قاسم پور در ابتدا، با تاکید بر اهمیت تمرکز برای مواجهه با پیش‌بینی نشده‌ها، گفت: بداهه‌پردازی یکی از خلاقیت‌های ذهن است، یعنی مواجهه با پیش بینی نشده‌ها و تحت کنترل در آوردن آنچه به صورت نا به هنگام رخ داده است. بنابراین ذهن ما باید به اندازه کافی آمادگی مواجهه با غیر منتظره‌ها را داشته باشد.

وی با این توضیح که تمرکز، یک مقوله ذهنی است ولی می‌تواند وارد واقعیت‌های زندگی ما شود و نمودی عینی یابد، گفت: به عنوان افرادی که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت داریم لازم است با کمک مقوله تمرکز، موجودیت ذهنی و ارتباطاتی را که به کودک و خودمان مربوط می‌شود، تحت کنترل قرار دهیم.

در ادامه کارگاه، قاسم‌پور به منظور فهم عناصر لازم برای رفتار دقیق و به هنگام در برابر اتفاق‌های پیش‌بینی نشده برای حاضران، تمرین‌هایی عملی را تدارک دید.

بازی گروهی با توپ که نیازمند سرعت عمل، تمرکز، هماهنگی و مشارکت گروهی است از جمله تمرین‌هایی بود که به آن پرداخته شد.

همچنین تمرکز بر نقاط مختلف بدن چون دست، از دیگر تمرین‌های صورت‌گرفته در این کارگاه بود.

مربیان کانون حاضر در این نشست از استان‌های مختلفی چون یزد، زنجان، قزوین، گلستان، مازندران، قم، اصفهان، همدان، آذربایجان شرقی و غربی، سمنان در کارگاه تخصصی «بداهه‌پردازی در تئاتر کودک و نوجوان» حضور داشتند.

* برنامه سومین روز بازار تئاتر کودک و نوجوان

جدول سومین روز بازار با اجرای برنامه‌های علمی، نشست تخصصی، کارگاه، اجرای نمایش در فضای باز و سالن مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون همراه است.

کارگاه تخصصی «تقویت اقتصاد در تئاتر کودک و نوجوان» در بخش ملل با حضور«لئو ووکلیچ» از کرواسی ساعت 9 تا 12:30 در سالن غدیر همین مرکز برگزار می‌شود.

«ماجرای پر فراز و نشیب یک گنجشک فسقلی در یک پنجشنبه عجیب و غریب» کار سولماز خواجه‌وند از تهران در بخش (رادیو تئاتر) ساعت 16:30 در سالن غدیر اجرا می‌شود.

نشست‌های تخصصی «عروسک و عروسک‌های نمایشی» ساعت 10، «کارت نمایش» ساعت 11، «تئاتر کودک و نوجوان ملل - چشم انداز آینده» ساعت 15 تا 17:30 «بررسی نقش رسانه در توسعه و ترویج تئاتر کودک و نوجوان» ساعت 18 تا 19:30 در سالن کنفرانس شماره 1 برپا خواهد شد.

پلاتوی شماره 1 مرکز تئاتر کانون واقع در پارک لاله تهران نیز میزبان علاقه‌مندان کارگاه تخصصی «تئاتر درمانی» است که با حضور مجید امرایی ساعت 9 تا 12:30 برگزار می‌شود.

کارگاه تخصصی «نمایش خلاق در تئاتر کودک و نوجوان» کار یدالله آقاعباسی ساعت 9 تا 12:30 در پلاتوی شماره 2  مرکز تئاتر برپا خواهد شد.

کارگاه تخصصی «بسط و نوشتن نمایشنامه برای کودکان و نوجوانان» با حضور  «اویسن اولزبرگ براگر» از کشور نروژ ساعت 9 تا 12:30 در نگارخانه مرکز برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان هنر نمایش می‌توانند «رویای کفش»، کار مرضیه اشرفیان را در دو نوبت 10 و 17:30 در سالن بوستان مرکز تئاتر کانون مشاهده کنند.

همچنین نمایش «این خونه موش نمی‌خواد» کار امید محمدی از تهران در دو نوبت 11 و 18:30 در سالن گلستان مرکز تئاتر کانون میزبان مخاطبان می‌شود.

در محوطه مرکز تئاتر نیز نمایش «یک گله، یک ماجرا» از تهران ساعت 18 اجرا می‌شود.

نمایش «صدای جوجه» کار آذر مبارکی از تهران ساعت 18:30 در محیط بازار تئاتر کودک و نوجوان و نمایش «چوبانلار» کار مهدی صالحیار از آذربایجان شرقی ساعت 19:30 در ورودی بازار میزبان علاقه‌مندان است.

بازار «تئاتر کودک و نوجوان» با شعار «امروز، کودکی را به تئاتر ببریم» تا 12 تیر در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برپاست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها