امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۱۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19073
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۷
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی داودی مدیر دفتر شعر حوزه هنری در خصوص شخصیت ادبی مرحوم عبدالعلی نگارنده، گفت: عبدالعلی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی داودی مدیر دفتر شعر حوزه هنری در خصوص شخصیت ادبی مرحوم عبدالعلی نگارنده، گفت: عبدالعلی نگارنده بنیانگذار انجمن ادبی فردوسی یا انجمن نگارنده است که مدت‌ها فعالیت‌های ادبی این انجمن در منزل شخصی مرحوم نگارنده برگزار می‌شد و این محفل ادبی میعاد سخن سنجان و غزل پردازان خراسان در آن روزگار بوده است.

وی ادامه داد: از شخصیت‌های فرهنگی و ادبی که در این انجمن حضور داشته‌اند می‌توان به محمدرضا شفیعی کدکنی، محمدرضا حکیمی، احمد کمال‌پور ، مرحوم محمد قهرمان، ذبیح الله صاحب کار، قاسم رسا، علی اکبر فیاض، احمد علی رجایی ، غلامحسین یوسفی و سایر شخصیت‌های ادبی اشاره کرد.

علی داودی درباره شاعران پیشکسوتی که در این مراسم حضور خواهند داشت، گفت: در مراسم رونمایی مجموعه آثار مرحوم عبدالعلی نگارنده شاعران برجسته‌ای چون  حبیب الله چایچیان (حسان)، حاج علی انسانی، محمد علی مجاهدی، غلامرضا سازگار، سیدرضا موید، غلامرضا شکوهی، محمد جواد غفورزاد (شفق)، هاشم شکوهی، محمود اکبرزاده، سید محمد رستگار، عباس سازگار، سید علی اصغر صائم کاشانی؛ احد ده بزرگی، علیرضا قزوه، مرتضی امیری اسفندقه، سید هاشم وفایی، شیخ رضا جعفری و دیگر شاعران اهل بیت (ع) حضور خواهند داشت.

عبدالعلی نگارنده متولد 1278 در شهر اصفهان بوده است ولی به دلیل این که بیش از دو دهه از عمر شریف خویش را در جوار حرم ملکوتی حضرت ثامن الحجج (ع) سپری کرده بود بیشتر وی را شاعری خراسانی می‌دانستند.

این شاعر برجسته در آن دوران از زادگاهش بار سفر به سوی عراق بست و در تشرف به عتبات عالیات، مشغول تحصیل و یادگیری زبان عربی شد. سپس با زبان های فرانسه و انگلیسی آشنایی پیدا کرد.

مشکلات، او را از تحصیل باز داشت و به ایران بازگشت و به خدمت ارتش درآمد تا این که درسال 1336 با درجه سرگردی بازنشسته شد. توانایی و دانایی او در عرصه سخن و تصحیح غزل و نقد شعر، مورد تحسین یاران و مورد قبول دوستان او بوده است.

وی سرانجام در آبان 1347 در تهران بدرود حیات گفت و در قبرستان ابن بابویه رخ به خاک گذاشت.

مجموعه آثار عبدالعلی نگارنده با تحقیق و تصحیح جواد هاشمی (تربت ) در بهار سال 1392 توسط انتشارات آرام دل منتشر شده است. این مجموعه شامل اشعار ایشان (حدود 2340 بیت )، رساله آیین من (اعتقادی ، اخلاقی ) ، رساله الفبای شعر (تحول در بحث عروض و اوزان شعری ) و جزوه «ده پرسش» است.

علاقه مندان می‌توانند در روز یاد شده از ساعت 18 به سرای اهل قلم ؛ واقع در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی ، کوچه خواجه نصیر پلاک 2 مراجعه کنند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها