امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۸:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19083
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۳۳
تعداد بازدید: 225
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی» سرانجام از امیری قطر کناره‌ گیری کرد و قدرت را به ولی‌عهدش «شیخ ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی» سرانجام از امیری قطر کناره‌ گیری کرد و قدرت را به ولی‌عهدش «شیخ تمیم» واگذار کرد تا یک روز پس از آن اولین سخنرانی خود پس از به دست گرفتن قدرت در قطر را ایراد کند، بدون اینکه در طول سخنرانی خود حتی یک کلمه هم به قضیه «بحران سوریه» بپردازد.

این اوضاع جاری در شیخ نشین کوچک قطر است که نقش اصلی را در اجرای طرح براندازی نظام در سوریه ایفا کرد و موجب شد تا بیش از دو سال کشور سوریه در بحرانی گرفتار شود که نه تنها بازتاب‌های و انعکاس‌های مخرب و خطرناک بر خود این کشور داشت، بلکه بازتاب‌های آن عرصه منطقه‌ای به طور خاص و عرصه بین المللی را به طور عام درگیر خود کند و موجب تغییر و تحولاتی خطرناک در این دو عرصه و در پرده ابهام فرو رفتن بسیاری از قضایا و مسائل حساس و مهم جامعه بین المللی شود که در مواردی حتی سرنوشت جامعه بشری نیز در گروه آن است.

تحلیل‌ها و تفسیرهای خبری از یک ماه گذشته تاکنون که با تحقق پیروزی‌های گسترده ارتش سوریه بر گروه‌های مسلح مورد حمایت غرب و رژیم‌های عربی فعال در سوریه همراه بوده، از نگرانی‌های دیپلماتیک غرب سخن می‌گفتند که مبادا عدم سرنگونی نظام در سوریه و کناره گیری رهبران این کشور به کابوسی سیاسی و امنیتی برای این کشورها تبدیل شود و موجب سرایت بحران به کشورهای همجوار سوریه و سرنگونی نظام‌های عربی و حکومت‌های غربی شود.

آنچه هفته گذشته در قطر روی داد و آنچه هفته‌هاست در ترکیه روی می‌دهد و آنچه ماه‌هاست در مصر درحال رخ دادن است و در این روزها روند آن به شدت تشدید شده را تنها باید بخشی از بازتاب‌های شکست طرح غرب علیه سوریه و ناکامی دشمنان سوریه در تحقق اهداف مورد نظر خویش در این کشور به شمار آورد که در براندازی و سرنگونی نظام سوریه و کناره گیری «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور به همراه شمار دیگری از سران این کشور آن هم ظرف تنها چند هفته و یا نهایتا چند ماه به شمار آورد و بدون تردید اگر نظام در سوریه سقوط می‌کرد، شیخ حمد، امیر سابق قطر و نخست وزیر و وزیر خارجه‌اش هیچ‌گاه خود را مجبور نمی‌دیدند که از قدرت کناره گیری کنند.

یک: قطر

اطلاعات به دست آمده از منابع خبری مختلف بر این نکته تاکید می‌کند که فرستاده نظامی آمریکا به «شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی»، امیر سابق قطر تصمیم برکناری وی از قدرت را اعلام کرد و از او خواست تا به سود پسرش «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» که ولی‌عهد قطر به شمار می‌آمد از قدرت کناره گیری کند و در این خصوص این رسانه‌ها و منابع خبری به گزارش‌های تهیه شده توسط مراکز تحقیقاتی و اندیشکده‌های امور استراتژیک و اطلاعاتی و امنیتی اشاره می‌کنند که به واشنگتن ضرورت برکناری طبقه حاکم بر قطر به سود شیوخی عقلانی‌تر و منطقی‌تر و میانه‌روتر در برابر طرح‌هایی که قرار است، در آینده در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس به اجرا گذاشته شود، را گوشزد می‌کردند. به ویژه آنکه به اعتقاد این مراکز، پایان بحران سوریه در افق کاملا قابل مشاهده است.

پیشنهاد آمریکا به امیرنشین قطر و استفاده از آن به عنوان اداتی برای تحقق منافع آمریکا در منطقه تنها محدود به کشور سوریه نمی‌شود، بلکه در استفاده از این کشور در افغانستان به عنوان طرفی که هموار کننده مذاکرات دولت آمریکا با طالبان، جناح سیاسی سازمان القاعده به خوبی مشاهده می‌شود، این درحالی است که تا پیش از این آمریکا حملات و جنگ‌های بسیاری را علیه طالبان تحت عنوان جنگ علیه تروریسم و به ویژه علیه سازمان «القاعده» به راه انداخت. اما هم اکنون این دشمن دیرین آمریکا به هم پیمان استراتژیک و یکی از ادات آن با حمایت مالی و نظامی قطر تبدیل شده تا علیه نظام سوریه و ارتش این کشور با هدف براندازی نظام در سوریه تبدیل شده است.

دو: ترکیه

از دوحه به استانبول منتقل می‌شویم که مهمترین کانون تحرکات و اعتراض‌های مردمی ترکیه علیه سیاست‌های «رجب طیب اردوغان»، نخست وزیر این کشور به شمار می‌آید. منابع خبری در این خصوص اطلاع می‌دهند که تظاهرات استانبول با توافق‌های محرمانه صورت گرفته بین دولت سوریه و کردها از یک سو و دولت سوریه با کردهای ترکیه از سوی دیگر و همزمان با فعالیت‌های دیپلماتیک روس‌ها و نزدیک شدن آنها به معارضان ترک آغاز شد. افزون بر اینکه تمرکز رسانه‌ها بر خسارات‌های اقتصادی ناشی از بسته شدن راه‌های ترانزیتی که از سوریه می‌گذرد و موجی دستیابی ترکیه به بازارهای خلیج فارس و عربی و منطقه‌ای می‌شد، یکی دیگر از دلایل فراهم شدن و هموار شدن زمینه اعتراض‌های مردمی شد.

سه: عربستان سعودی

هنگام سخن گفتن از دشمنان سوریه نمی‌توان نامی از عربستان سعودی نبرد که در راس فهرست کشورهای توطئه کننده علیه سوریه و حامی اصلی مالی و نظامی گروه‌های مسلح تروریستی در سوریه به شمار می‌آید. گزارش‌های مطبوعاتی به این نکته اشاره می‌کند که دمشق در انتظار تغییر و تحولاتی همانند دوحه در ریاض است، به ویژه آنکه «عبد الله بن عبد العزیز»، پادشاه سعودی در بستر بیماری به سر می‌برد و احتمال بسیاری وجود دارد که «شاهزاده سلمان بن عبد العزیز»، ولی‌عهد سعودی جای ملک عبد الله را در این کشور به دست گیرد.

گزارش‌های درز یافته به بیرون به این نکته اشاره می‌کند که دمشق تقریبا اطمینان دارد، در صورت مرگ ملک عبد الله و روی کار آمدن شاهزاده سلمان، ریاض سیاست‌های انعطاف پذیرتری در قبال بحران سوریه و رابطه با دمشق اتخاذ کند و سلمان شور و شوق کمتری از ملک عبد الله نسبت به اعمال فشار بر رهبران سوریه دارد.

چهار: غرب

بدون تردید هم اکنون «نیکولا سارکوزی»، رئیس جمهور سابق فرانسه و «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه سابق آمریکا غایبان بزرگ عرصه بین المللی هستند، در حالی‌که تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه و آمریکا و تغییر کابینه، این دو برای ماه‌ها سردمدار هدایت عرصه بین المللی برای درخواست از «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه را برعهده داشتند، در حالی‌که پیش از کناره گیری اسد از قدرت این سارکوزی و کلینتون بودند که از قدرت کناره گیری کردند و شاهد ناکامی بیش از پیش دولت‌های خود در توطئه علیه سوریه بودند.

«خلیل اسکندر»، تحلیلگر امور سیاسی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید می‌کند، کشورهای توطئه کننده علیه سوریه در این اواخر آشکارا از شکست و ناکامی توطئه خود علیه سوریه سخن می‌گفتند که مهمترین هدف آن تقسیم این کشور به کشورهای کوچکی بود که به رژیم صهیونیستی خدمت می‌کرد و خواهان برقراری رابطه و عادی سازی روابط با ایران رژیم بودند.

این تحلیلگر امور سیاسی سوری در ادامه می‌افزاید:‌ تغییرات در هرم قدرت کشورهای دشمن و توطئه کننده علیه سوریه زمینه را برای عادی سازی روابط با دمشق را فراهم می‌کند، به ویژه پس از اعتراف این کشورها به شکست و ناکامیشان در توطئه علیه سوریه و امیدواری به اینکه امرا و شیوخ جدیدی که قدرت را در این کشور به دست می‌گیرند، آغازگر مرحله جدیدی در کشورهایشان خواهند بود.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها