امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1914
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۶
تعداد بازدید: 298
«ایمن المصری»، اندیشمند و پژوهشگر مسلمان مصری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قاهره تاکید کرد که دو جریان‌ لیبرالیسم و افراط گرایی مذهبی دو روی یک سکه ...

«ایمن المصری»، اندیشمند و پژوهشگر مسلمان مصری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قاهره تاکید کرد که دو جریان‌ لیبرالیسم و افراط گرایی مذهبی دو روی یک سکه به شمار می‌آیند و در این ارتباط نسبت به غارت فرهنگی که رسانه‌های غربی در جوامع اسلامی دست به آن می‌زنند، هشدار داد.

المصری که ریاست مرکز آکادمیک «حکمت عقلی» را نیز برعهده دارد، درباره کار این مرکز گفت که این مرکز آکادمیک تلاش دارد، اندیشه عقلی و منطقی برگرفته از فطرت انسانی را احیا کند، چون بر این باور است که عقلانیت و منطق به معنای میانه‌روی در تفکر و اعتدال در اندیشه و رفتار است.

رئیس مرکز آکادمیک «حکمت عقلی» در ادامه گفت‌وگوی خود توضیح داد که نبود عقلانیت و منطق آدمی را به تندروی و افراط و تروریسم و فروپاشی اخلاقی و بی‌توجهی به آن سوق می‌دهد.

وی در خصوص تغییر و تحولاتی که جهان عرب طی سال‌های اخیر در چارچوب بهار عربی با آن مواجه شده است، گفت: تا زمانی‌که جهان عرب در وضعیت عدم توجه به عقلانیت و منطق و وابستگی فرهنگی و سیاسی از غرب به سرببرد، نمی‌تواند از این تونل تاریکی که در آن زندگی می‌کند، خارج شود.

به همین منظور این اندیشمند و پژوهشگر جهان اسلام خواستار بازگرداندن هویت واقعی جهان عربی شد تا از هرگونه قید و بند و وابستگی به شرق و غرب رهایی یابد و پس از این رهایی امکان خیزش مجدد و پیشرفت را بیابد.

  ***آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است***

  فارس: در ابتدا می‌خواهیم از طرح و برنامه فکری‌تان که درصدد تحقق آن هستید، بگویید تا بیشتر با آن آشنا شویم؟

المصری: ما می‌خواهیم که اندیشه و تفکر عقلی و منطقی را که از جمله مهمترین ویژگی‌های آدمی به شمار می‌آید و او را به این وسیله از دیگر موجودات متمایز می‌کند، احیا کنیم. اندیشه و تفکری که ریشه در فطرت و نهاد آدمی دارد و به عنوان پایه و اساس اندیشه اصیل اسلامی به شمار می‌آید و بیانگر دیدگاه واقعی و حقیقی جهانی است. همچنین تلاش می‌کنیم این نوع از اندیشه و تفکر را در دیگر حوزه‌های فردی و اجتماعی و سیاسی زندگی انسان‌ها تعمیم دهیم تا تمدن انسانی و بشری واقعی را شکل دهیم.
 

فارس: چه رابطه‌ای بین فلسفه و خط مشی عقلی و منطقی به چشم می‌خورد؟

المصری: فلسفه اندیشه و تفکر مطلق عقلی و منطقی در هستی و تلاش برای شکل دادن دیدگاهی جهانی و واقعی از انسان و جهان و مبدا یا سرآغاز و انتها یا معاد به دور از اوهام و خرافات و تخیلات و انحراف‌های فکری است و در واقع فلسفه بیانگر یکی از تطبیق‌های و اجراهای خط مشی عقلی و منطقی است که ما تلاش داریم آن را به تمام عرصه‌ها و حوزه‌های زندگی آدمی تعمیم دهیم.
 

فارس: به نظر شما نبود خط مشی عقلی و منطقی در پس انتشار پدیده‌ افراط گرایی و تندروی قرار دارد که اکثر کشورهای مسلمان هم اکنون با آن مواجه هستند؟

المصری: در این قضیه جای هیچ تردیدی وجود ندارد. چون عقلانیت و منطق به معنای میانه‌روی در اندیشه و تفکر و اعتدال در فکر و رفتار است و عدم عقلانیت یا همان بی‌منطقی انسان را به افراط گرایی و تندروی و تروریسم یا همان زیر پا گذاشتن اخلاق و فروپاشی اخلاقی سوق می‌دهد.

به همین دلیل است که حضرت علی(ع) می‌فرمایند: در انسان نادان و جاهل چیزی جز افراط و تفریط نیافتم و بی‌تردید منظور آن حضرت از انسان جاهل در اینجا انسان غیر عاقل است. بر این اساس باید گفت که دو جریان لیبرالیسم و افراط گرایی مذهبی در یک منبع ریشه دارند که همان عدم عقلانیت و بی‌منطقی است و هر دو، دو روی یک سکه‌اند.
 

فارس: جایگاه طرح شما در طرح تقریب مذاهب اسلامی و اشاعه و ترویج روح همزیستی مسالمت‌آمیز بین مسلمانان کجاست و چه نقشی در این طرح ایفا می‌کند؟

المصری: طرح عقلی و منطقی ما نقش بسیار بزرگی را در تقریب و نزدیکی واقعی و نه صوری و شکلی بین مذاهب و گرایشات و جریان‌های مختلف اسلامی و حتی غیراسلامی ایفا می‌کند، به گونه‌ای که می‌توان گفت که طرح ما طرحی انسانی است که منادی احیای فطرت عاقل و منطقی انسانی است که از جمله مهمترین خصوصیت‌ها و ویژگی‌های مشترک بین تمام انسان‌هاست، چون ریشه و اساس اختلاف‌ بین انسان‌ها اختلاف در نحوه تفکر و اندیشیدن است که در جای خود موجب برور اختلاف در افکار و دیدگاه‌ها می‌شود و یکی کردن یا نزدیک کردن شیوه و خط مشی تفکر منطقی و عقلی بی‌تردید به نزدیکی افکار و دیدگاه‌ها و مذاهب منجر خواهد شد و با تحقق چنین امری می‌توان زندگی مسالمت‌آمیز افراد بشر کنار یکدیگر را محقق کرد و نهایت آزروی ماست.
 

فارس: به نظر شما آیا می‌توان امت اسلامی را از حملات و هجوم‌های فرهنگی و فکری مصون نگه داشت؟

المصری: در ابتدا و پیش از هر چیز باید بدانیم که در پس هر غارت و حمله فرهنگی تحقق دو هدف نهفته است، یکی از بین بردن عقل نظری و دیگری عقل عملی به ویژه در جوانان.

نابودی عقل نظری که درک کننده معانی کلی معنوی و غیبی است، از طریق ایجاد شک و تردید در دریافت‌ها و اصول و مبادی کلی و دیدگاه جهانی و الهی آن صورت می‌گیرد، به گونه‌ای که منجر به تضعیف اصول و قواعد دینی و مذهبی آن و سرانجام تزلزل و نضعیف ایمان وی به خدا و ارزش‌های دینی و انسانی همچون شرف و عزت و کرامت می‌شود که در چنین حالتی باید برای مقابله با این وضعیت به جهاد و مبارزه برخاست.

اما از بین بردن و نابودی عقل و منطق نظری و اخلاقی از طریق اشاعه و ترویج بی‌حجابی و بی‌بند و باری و فیلم‌های مستهجن و خشن و لهو و لعب و مواد مخدر صورت می‌گیرد، به گونه‌ای این موارد عزم و اراده جوانان را تضعیف کرده و آنها در باتلاق رذیلت و شهوت‌های حیوانی فرو می‌برد و هدف نهایی از تمام این اقدامات خلع سلاح امت اسلامی و تضعیف روح مقاومت در آن و فراهم کردن زمینه حاکمیت و تسلط سیاسی فراگیر غرب بر جوامع بشری است. از اینجاست که آشکار می‌شود، تنها راه مقابله با حمله و غارت فرهنگی تقویت عقل نظری و عملی است که هدف طرح فرهنگی و تمدنی ماست.
 

فارس: چرا در حالی که شاهد افرایش انتشار مجلات ادبی و هنری در جهان عرب هستیم، مجلات فلسفی و فکری کاهش می‌یابند؟

المصری: با توجه به غیبت و نبود عقل از میدان فکر و اندیشه طبیعی است که احساس و توهم و خیال جای این شکاف را پر کند که مهمترین عرصه بروز و به منصه ظهور رسیدن آن ادبیات و تئاتر و موسیقی و دیگر هنرهای حسی و خیالی است و به همین دلیل است که بازار مجلات و مطبوعات ادبی و هنری گرم می‌شود و هنگامی این وضعیت تشدید می‌شود که مشاهده می‌کنیم، پای ماهواره‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای و اینترنت و موبایل نیز به عرصه جوامع بشری و خانه‌های مردم باز می‌شود و این رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی انسان‌ها را از مطالعه و تفکر و تامل باز می‌دارد.
 

فارس: اجازه دهید وارد موضوع دیگری شویم، «بهار عربی» نظر و دیدگاه شما درباره آن چیست؟ و برداشت و دیدگاه شما در قبال آینده جهان عربی چیست؟

المصری: جهان عرب تا زمانی که در وضعیت عدم عقلانیت و بی‌منطقی و وابستگی فرهنگی و سیاسی از غرب به سر برد، البته پس از آنکه هویت و اصالت خود را از دست و تا زمانی که فاقد رهبران فکری و سیاسی توانمند و ایدئولوژی اصیل است، نمی‌تواند از تونل تاریکی که در آن به سرمی‌برد، خارج شود.

به همین دلیل است که کشورهای عربی باید به ریشه و اصل خویش بازگردند و هویت اصلی خود را باز پس گیرند و از تمام انواع وابستگی‌ها چه به شرق و چه به غرب رهایی یابند و به دنبال رهبران فکری حکیم و فرزانه‌ای باشند تا پس از آن بتوانند، برپا خیزند و پیشرفت کنند، چراکه خداوند هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد، مگر آنکه آن قوم خود را تغییر دهند.
 

فارس: نظر و دیدگاه شما به انقلاب مصر پس از گذشت بیش از دو سال از این انقلاب چیست؟

المصری: ملت مصر مردم اصیل و با فرهنگی تمدنی و انسانی عمیق و ریشه‌داری هستند و در عین حال جایگاه استراتژیک و مهمی را در عرصه بشری احراز می‌کنند.

این ملت بزرگ دست به انقلابی عظیم و بزرگی علیه ظلم و فساد و استبداد زد و فداکار‌های بسیاری در این راه انجام داد، اما با کمال تاسف بسیار و به همان دلایلی که به آنها اشاره شد، نتوانست هیچ یک از اهداف این انقلاب شکوهمند را محقق کند و هم اکنون در وضعیتی از هرج و مرج و بحران به سر می‌برد، آن هم پس از انکه شیطان بزرگ، آمریکا توانست سناریو مورد نظر خود در مصر را پیاده کند و انقلاب مصر را از محتوای واقعی آن تهی کند و به همین دلیل مشاهده می‌کنیم که نظام سابق با تمام موسسات و دستگاه‌ها و نهادهای آن در مصر پابرجاست و مصر از این حیث شاهد ذره‌ای تغییر و تحول نبوده و همچنان در وضعیت وابستگی و عقب ماندگی و فقر به سر می‌برد و زمانی اوضاع از این که بود، بدتر شد که بذر فتنه و اختلاف بین تمام طوایف ملت مصر کاشته شد و این طوایف درگیر قضایا و مسائل بیهوده وبی‌محتوا شدند، بی‌آنکه در این راه توجهی به مشکلاتی داشته باشند که ریشه در امت عربی دوانده و در وجود غده‌ای سرطانی و تبعیت از آمریکا و غرب و عدم استقلال سیاسی نمود پیدا می‌کند و موجب از بین رفتن کرامت و عزت امت عربی و مصری شده است.

با این حال ما همچنان به جوانان آزاده و شرافتمند مصری امید داریم که برخیزند و به عقلانیت و دین و هویت خود باز گردند و دیدگاه جهانی و ایدئولوژی سیاسی خود را اصلاح کنند و رهبران ملی شرافتمندی را بسازند و تحویل جامعه دهد که بتوانند، با مشکلات و چالش‌های بزرگ مقابله کنند و رو در روی خواسته‌ها و چشم‌داشت‌های بیگانگان بایستند و با قدرت و حکمت با تمام توطئه‌های استکبار جهانی مقابله کنند.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها