امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19162
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 246
در ایدئولوژی سیاسی اسلام، غایت تشکیل حکومت اسلامی تامین نیازهای مادی برای رسیدن به اهداف معنوی است که شکل گیری انقلاب ما نیز بر همین اساس بوده ...

در ایدئولوژی سیاسی اسلام، غایت تشکیل حکومت اسلامی تامین نیازهای مادی برای رسیدن به اهداف معنوی است که شکل گیری انقلاب ما نیز بر همین اساس بوده است.

ولی مطمئنا این اهداف به طور کامل تحقق نیافته است، در این مورد مقام معظم رهبری می‌فرمایند که "اگر کسی در مقابل جوانان ادعا کند که نظام اسلامی ما هیج ایرادی ندارد و همان قالبی است که اسلام از ما خواسته و ما همان را داریم اجرا می‌کنیم، به هیچ وجه اینگونه نیست و سخنی گزاف گفته است، منتهی ما به عنوان مسلمانانی که راه خود را شناخته‌ایم این راه را ادامه خواهیم داد و با قدرت هم ادامه خواهیم داد."

باید حرکت در جهت تحقق حیات طیبه و جامعه اسلامی با اصلاح ساختارها و شیوه زندگی مردم پیگیری شود. پیشرفت و عدالت مهم ترین مسئله این دهه است.

برای تحقق اهداف مادی و معنوی و ایجاد حیات طیبه اسلامی منطبق بر دهه پیشرفت و عدالت و بر اساس اهداف چشم انداز1404 جمهوری اسلامی، استفاده از علوم بومی منطبق با ویژگی‌های فرهنگی و طبیعی کشورمان بسیار حائز اهمیت است.

علم جغرافیا به عنوان علم بررسی روابط متقابل جامعه انسانی و محیط طبیعی در این زمینه می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد، جغرافیا با گرایش‌های مختلف از جمله آمایش سرزمین، برنامه‌ریزی شهری، برنامه‌ریزی روستایی، برنامه‌ریزی گردشگری، سنجش از دور و GIS، آب و هواشناسی، جغرافیای سیاسی و ژئومورفولوژی، می‌تواند به طور تخصصی و کاریردی، بسیاری از مشکلات کشور را بر طرف کند.

البته این مهم زمانی صورت می‌گیرد که مطالعات جغرافیایی با تمام گرایش‌های مختلفش بومی و منطبق بر نیازهای کشورمان باشد و به زندگی مردم ورود پیدا کند.

ولی متاسفانه در عمل و گفتمان چیزی از جغرافیا و جغرافیایی‌ها دیده و شنیده نمی‌شود و اکثرا علم جغرافیا را در حد دانستن اسم کوه‌ها، رودها و پایتخت کشورها تقلیل می‌دهند و با پتانسیل‌های عظیم این رشته دانشگاهی جهت پیشبرد اهداف آرمانی نظام اسلامی در راستای چشم انداز1404 کشور آشنایی ندارند و جغرافیا و جامعه جغرافیایی کشور در مشاوره و ارائه نظرات، برنامه ریزی، مدیریت و اجرا به طور جدی حضور نداشته‌اند.

شناسایی توانمندی‌های علم جغرافیا باید در حوزه عملیاتی ـ اجرایی و از آن مهمتر در حوزه گفتمان سازی مورد توجه جدی باشد.

در حوزه عملیاتی و اجرایی، جامعه جغرافیایی کشور اکثرا در مشاغل غیر مربوط فعالیت می‌کنند و به همین دلیل نمی‌توانند در عمل پتانسیل‌های این رشته را به عرصه اجرا درآورند.

حوزه دوم که خیلی مهمتر است و زمینه را برای حوزه عملیاتی فراهم می‌کند، گفتمان سازی جغرافیایی است.

گفتمان سازی جغرافیایی یعنی دانشجویان و اساتید رشته جغرافیا به بیان نظرات خود درباره مسائل مختلف مرتبط با رشته تخصصی که منطبق بر نیازهای جاری زندگی مردم است به طور جدی، علمی و مداوم، در روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها، مجلات، صدا و سیما و تمام رسانه‌هایی که در دسترس عموم مردم هستند، بپردازند. که این باعث افزایش آگاهی‌های عمومی نسبت به پتانسیل‌های جغرافیا می‌شود و زمینه را به تدریج برای نقش آفرینی جدی این رشته مهیا می‌کند.

امید است در دولت یازدهم شاهد تاثیرگذاری بیشتر دانشگاهیان جغرافیایی در مسیر پیشرفت و عدالت در کشورمان باشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها