امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۸:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19163
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 178
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بین کتاب‌های قدیمی پدر و مادر یا بزرگترها، کتاب درسی متعلق به ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بین کتاب‌های قدیمی پدر و مادر یا بزرگترها، کتاب درسی متعلق به چندین سال پیش را پیدا کنید؛ شاید هم همانجا نشستید و صفحات کتاب را ورق زدید.

گاهی اوقات کتاب‌های درسی قدیم در بین قفسه کتابخانه، جعبه کتاب‌ها، در انباری یا کمد قدیمی قرار دارد اما این کتاب‌ها هر جا که باشد، یادآور روزهای مدرسه و تحصیل است.

اما نسل جدید، کتاب‌هایش را چه می‌کند؟ این روزها که کارنامه‌ها را هم دادند و سال تحصیلی برای دانش‌آموزان قبول شده خرداد، پایان یافته است، دانش‌آموزان با کتاب‌های‌شان چه کردند؟

* کتاب‌هایی که پاره می‌شوند یا به انباری خانه می‌روند 

محمود، دانش‌آموز پایه دوم دبیرستان اظهار داشت: تا زمان آخرین امتحان، کتاب‌های درسی یک گوشه اتاق است اما وقتی امتحانات تمام می‌شود، مادرم کتاب‌ها را توی یک کارتن جمع می‌کند و در انباری می‌گذارد.

وی ادامه داد: در گذشته کتاب‌هایمان را به بچه‌های سال پایینی می‌دادیم اما الان چون کتاب‌های درسی تغییر می‌کند، کتاب‌های قدیمی به انباری می‌روند.

رضا دانش‌آموز پایه سوم راهنمایی در این خصوص گفت: هر امتحان که تمام می‌شود، کتاب درسی‌مان را با بچه‌های کلاس پاره می‌کنیم.

وی توضیح داد: کتاب‌های درسی را هیچ‌کس نمی‌خواهد، در خانه هم فقط فضا را اشغال می‌کند، به همین دلیل بعد از هر امتحان، پاره می‌کنیم.

مائده، دانش‌آموز پایه اول دبیرستان با بیان اینکه کتاب‌های درسی قدیمی در انباری خانه نگهداری می‌شود، اظهار داشت: گاهی اوقات کتاب‌ها می‌ماند و برگه‌هایش از بین می‌رود.

وی اضافه کرد: هر بار که انباری خانه را تمیز می‌کنیم، خواندن کتاب‌های قدیمی به خصوص کتاب پدر و مادرهایمان بسیار جالب است.

* از جشن جمع‌آوری کتاب‌های درسی تا تولید کتاب پایدار

برخی نهاد برای کتاب‌های درسی قدیمی برنامه دارد؛ به عنوان مثال اداره بازیافت منطقه 10 تهران جشن جمع‌آوری کتاب‌های درسی باطله در مدارس ابتدایی را برپا می‌کند و به دانش‌آموزانی که کتاب‌هایشان را اهدا می‌کنند، هدیه می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خرداد سال ۹۱ در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به برنامه‌ای که برای سال‌های آینده در خصوص استفاده از کتاب‌های مستعمل دارند، گفت: یکی از برنامه‌های ما در سال‌های آینده، تولید کتاب‌های پایدار است البته امیدوارم به کتاب‌های الکترونیکی بیشتر از کتاب‌های کاغذی فکر کنیم.

وی در خصوص کتاب‌های پایدار بیان کرد: امکان استفاده چندباره کتاب‌های پایدار وجود دارد و می‌توان آنها را شستشو داده و گندزدایی کرد و در حقیقت امکان استفاده آنها برای مدت طولانی در مدارس وجود دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان ادامه داد: در حال حاضر به هیچ‌عنوان اجباری نداریم که دانش‌آموزان کتاب‌های درسی خود را به مدرسه تحویل دهند اما مدارس می‌توانند به صورت خودجوش و با هماهنگی شهرداری منطقه کاغذ و کتاب‌های بلااستفاده و مستعمل دانش‌آموزان را بدون اجبار و در صورت تمایل آنها دریافت کرده و به مراکز بازیافت کاغذ ارائه دهند. 

* نیازمند برنامه‌ریزی برای استفاده مجدد از کتاب‌های درسی هستیم

ابراهیم سحرخیز، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در خصوص وضعیت کتاب‌های درسی دانش‌آموزان پس از استفاده یک سال تحصیلی به خبرنگار فارس گفت: اینکه برای کتاب‌های درسی دانش‌آموز برنامه‌ای وجود ندارد، نقصی هست که باید آن را ساماندهی و مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کتاب‌های درسی به طور میانگین تا سه سال تغییر نمی‌کند، می‌توانیم برای کتب استفاده شده برنامه‌ریزی کنیم مثلا دوباره کتب از دانش‌آموزان خریداری شود.

سحرخیز اضافه کرد: استفاده از کتاب‌های استفاده شده نیازمند فرهنگ‌سازی است تا دانش‌آموز از کتاب‌های خود به خوبی مواظب کنند؛ ضمن اینکه کتاب‌های درسی پس از تحویل دانش‌آموزان باید بازبینی شود.

وی اظهار داشت: با گرانی کاغذ و تیراژهای میلیونی کتاب، حیف است کتابی که عوض نمی‌شود، پاره شده یا بیرون ریخته شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها