امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۴:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19169
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران در میان جوایز خود که همیشه به صورت دلار محاسبه می‌شود،‌ یک جایزه ویژه و بزرگ ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران در میان جوایز خود که همیشه به صورت دلار محاسبه می‌شود،‌ یک جایزه ویژه و بزرگ هم دارد که معادل 8 هزار دلار است و در طول 10 دوره برگزاری این دوسالانه بین‌المللی تنها سه بار این جایزه به برگزیدگان ایرانی و خارجی اهدا شده است.

در دهمین دوره دوسالانه نیز این جایزه دور از دسترس کاریکاتوریست‌های شرکت کننده قرار گرفت و بنا بر آراء هیئت داوران هیچ کاریکاتوریست داخلی وخارجی شایسته دریافت این جایزه شناخته نشد.

این در حالی است که این دوسالانه به دلایل متعددی از جمله کمبود بودجه با تأخیر به صورت 4 سالانه برگزار شد و باز به همین دلیل امکان حضور دو داور خارجی در این دوره فراهم نشد. از این رو این شائبه در میان برخی از هنرمندان و اهالی رسانه ایجاد شد که جایزه 8 هزار دلاری این دوسالانه نیز به دلیل کمبود بودجه به هیچ کاریکاتوریستی تعلق نگرفته است.

مسعود شجاعی طباطبایی دبیر دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران با رد این موضوع در پاسخ به سؤال خبرنگار هنرهای تجسمی فارس توضیح داد: داوران خارجی دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران که از طریق اینترنتی به قضاوت آثار پرداختند،‌ هیچ کدام برای انتخاب برنده جایزه بزرگ 8 هزار دلاری به نتیجه نرسیدند و در میان داوران ایرانی نیز این جمع‌بندی حاصل شد که هیچ کاریکاتوریستی شایسته دریافت این جایزه شناخته نشده است.

وی افزود: اگر چه آقای شاه‌آبادی معاون هنری وزارت ارشاد بنا بر همین تصور از ما خواستند که بدون در نظر گرفتن معذوریت‌های مالی،‌برگزیده 8 هزار دلاری را نیز معرفی کنیم و اعلام کرد که معاونت هنری وظیفه دارد که مبلغ این جایزه بزرگ را تأمین کند،‌اما با این وجود هیئت داوران این دوسالانه هیچ اثری را شایسته دریافت چنین جایزه‌ای تشخیص نداد.

شجاعی در توضیح ویژگی‌های اثر شایسته دریافت جایزه بزرگ گفت: مؤلفه‌های مختلفی در این زمینه مؤثرند که خلاقیت و نوآوری،‌ ارتباط با موضوع از آن جمله است  و این اثر باید به لحاظ ویژگی‌های شاخص از جایزه اول هر بخش بسیار فاصله داشته باشد تا بتواند جایزه 8 هزار دلاری را از آن خود کند.

او به سلیقه هیئت داوران هم اشاره کرد وگفت: با توجه به این ویژگی‌ها البته سلیقه هیئت داوران را نیز نباید از نظر دور داشت.

دبیر دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران در خاتمه هم گفت: در طول ده دوره برگزاری دوسالانه کاریکاتور تهران تنها سه دوره این جایزه بزرگ اهدا شده است.

دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران شب گذشته در موزه هنرهای معاصر تهران به کار خود خاتمه داد.

انتهای پیام/ ا

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها