امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 19
۰۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19198
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 130
عباسعلی نورا، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: ...

عباسعلی نورا، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: از نظر حقوقی با توجه به اینکه قانون تشکیل سازمان مدیریت وجود دارد، انحلال آن امکان ندارد و آنچه اتفاق افتاد، در واقع متوقف کردن فعالیت سازمان مدیریت بود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس‌جمهور نمی‌تواند به لحاظ حقوقی این سازمان را منحل کند و دولت آقای احمدی‌نژاد به هر دلیلی فعالیت این سازمان را متوقف و معاونت برنامه‌ریزی را جایگزین آن کرد، بنابراین احیای آن نیاز به قانون جدید در مجلس ندارد.

وی تصریح کرد: البته با توجه به اینکه در طرح نمایندگان مجلس، سازمان بهره‌وری هم به سازمان مدیریت می‌پیوندد این تغییر در ساختار سازمان نیاز به گذراندن قانون دارد.

*ادغام سازمان بهره‌وری در سازمان مدیریت اشتباه است

نورا در پاسخ به این سؤال که آیا ادغام سازمان بهره‌وری در سازمان مدیریت اقدام صحیحی است، گفت: به نظر من این کار اشتباهی است، چون سازمان بهره‌وری باید بر عملکرد همه سازمان‌ها از جمله خود سازمان مدیریت هم در زمینه درنظر داشتن بهره‌وری نظارت کند و نمی‌دانم دلیل اصرار بر این ادغام چیست؟

این استاد دانشگاه گفت: سازمان بهره‌وری باید یک سازمان مستقل باشد و در ارائه نظراتش استقلال داشته باشد.

*دیوان سالاری و تخصیص اعتبار دو مشکل سازمان بود

نورا با اشاره به ضرورت احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با توجه به تجربه چند سال اخیر گفت: مشکلی که سازمان مدیریت داشت، ایجاد بروکراسی و دیوان‌سالاری در آن بود که موجب عدم رضایت دستگاه‌های اجرایی کشور شده بود.

وی مشکل دیگر را تخصیص اعتبارات توسط سازمان مدیریت دانست و ادامه داد: تخصیص اعتبار را باید وزارت امور اقتصادی و دارایی بر عهده گیرد.

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: دلیلی ندارد سازمانی که خودش در تعیین و ایجاد اعتبارات صاحب‌نظر است در تخصیص آن هم دخالت داشته باشد و در واقع آن دوره، دعوای اصلی بر سر تخصیص بود.

نورا گفت: در آن زمان بعضی مسئولان وزارتخانه‌ها برای تخصیص، در این سازمان صف می‌کشیدند و این تخصیص به دلایلی نظیر کسری بودجه، کمبود اعتبار یا عدم همکاری وزارت اقتصاد و دارایی موجب ایجاد مشکلات فراوانی در این سازمان شده بود.

وی ادامه داد: اگر تخصیص اعتبارات از این سازمان جدا شود، کارایی سازمان مدیریت بالا می‌رود.

وی با تاًکید بر لزوم برآوردهای صحیح در تدوین بودجه افزود: اگر بخواهیم در کشور بهره‌وری داشته باشیم، باید برآوردهای بودجه‌ای به صورت دقیق و صحیح انجام شود.

*سازمان مدیریت مسئول سنجش اقتصادی طرح‌ها بود

این اقتصاددان گفت: همچنین تصویب طرح‌های عمرانی قواعدی دارد و در زمان فعالیت سازمان مدیریت برای تصویب اجرای هر طرح عمرانی ابتدا این سازمان آن را تحلیل می‌کرد که آیا این طرح توجیه اقتصادی دارد، اما در سال‌های اخیر طرح‌های عمرانی بدون تحلیل و بررسی انجام شد و مشکلات فراوانی را ایجاد کرد؛ در واقع سازمان وظیفه سنجش اقتصادی طرح‌های عمرانی را نیز برعهده داشت.

انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها