امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۴:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19211
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، پیر ریتر یکشنبه شب در مراسم تودیع و معارفه رئیس نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران، ایران را کشوری ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، پیر ریتر یکشنبه شب در مراسم تودیع و معارفه رئیس نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران، ایران را کشوری دارای صلح و آرامش خواند و افزود: این آرامش در حالی است که ایران در منطقه‌ای استراتژیک قرار گرفته که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در این منطقه در حال اجرای شماری از مهمترین عملیات‌های بشردوستانه است.

وی ادامه داد: با بروز بحران در افغانستان، عراق و سوریه، ایران حمایت کامل خود را از عملیات برون‌مرزی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برای پاسخگویی به پیامدهای انسانی ناشی از درگیری‌های مسلحانه اعلام کرده و پشتیبانی‌های خوبی را از صلیب سرخ داشته است.

به گفته رئیس سابق نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران، ایرانیان با تمدنی 2500 ساله همواره با مخاصمات زیادی روبه‌رو بوده‌اند و می‌دانند که چگونه منعطف باشند.

ریتر تصریح کرد: این موضوع آخرین بار در جریان جنگ 8 ساله با عراق تجربه شد و امروزه تعداد کثیری کماکان از پیامدهای آن جنگ در رنجند از جمله خانواده‌های مفقودان در هر دو سوی خط مرزی که بخشهایی از آن همچنان آلوده به مین است و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با همکاری مقامات ایرانی و عراقی در حال کشف اطلاعات مربوط به کسانی است که جان خود را فدای کشورشان کرده‌اند.

وی با نقل قول از رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در مورد ایران تأکید کرد: کشوری که این چنین متعهد برای روشن ساختن سرنوشت شهدای خود است. آمادگی لازم برای رویارویی با چالش‌های آینده را نیز دارد و در اینجا مایلم از تلاش مرکز مین‌‌زدایی در ایران قدردانی کنم چرا که این کشور توانسته 40 هزار کیلومتر مربع از زمینهای آلوده به مین در خاک ایران را پاکسازی کند.

نماینده سابق کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران با اشاره به اینکه صلیب سرخ 150 ساله شده خاطرنشان کرد: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به منظور یافتن فصل مشترکی برای حمایت از کرامت انسانی در درگیری‌های مسلحانه 20 سال قبل گفتمان جهانی را در مورد اصول بشردوستانه در اسلام و در حقوق بین‌المللی بدعت نهاد.

وی گفت: 8 سال پیش علمای برجسته ایرانی در شهر مقدس قم برای نخستین بار به این گفتمان جهانی پیوستند و امروز مطالعات علمای ایرانی که نشانگر میراث بشردوستانه عظیم اسلام است به منبع الهامی برای طرحهای مشابهی در سراسر جهان اسلام تبدیل شده است.

وی حضور جمعیت هلال‌احمر ایران را در سطح دولتی برای ترویج حقوق بین‌المللی بشردوستانه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: حتی وزارت آموزش و پرورش این کشور نیز در کنار محافل دانشگاهی سراسر کشور در عرصه حقوق بین‌الملل بشردوستانه فعالیت‌های خوبی را داشته است.

ریتر در بخش دیگری از سخنان خود امضای توافقنامه راهبردی بین کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال‌احمر ایران در سال گذشته را نقطه عطفی در حوزه فعالیت‌های بشردوستانه دانست و افزود: این امر بدون مشارکت تمام عیار مدیریت جمعیت هلال‌احمر ایران ممکن نبود و هر جمعیت ملی صلیب سرخ یا هلال‌احمر به عنوان بازوی کمکی دولت مطبوع خود در امور بشردوستانه ابتدا در رابطه با امور داخلی و سپس امور بین‌المللی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

نماینده سابق کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران همچنین از همکاری‌های وزارت امور خارجه ایران برای نظارت بر فعالیتهای بشردوستانه قدردانی کرد و گفت: امیدوارم آقای اولیویه مارتین نماینده جدید صلیب سرخ در ایران فعالیت خود را به خوبی ادامه دهد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها