امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19233
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 180
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، مراسم اختتامیه دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران و اهدای جوایز به برگزیدگان آن با حضور جمعی از هنرمندان ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، مراسم اختتامیه دهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران و اهدای جوایز به برگزیدگان آن با حضور جمعی از هنرمندان کاریکاتوریست جوان و پیشکسوت در سالن تک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

 این مراسم با پخش ویدئوکلیپی نوآورانه و متناسب با فضای طنزآلود کاریکاتور، ساخته امین قدمی و امین علی‌نیا همراه بود که در قالب آن برخی از اعضای هیئت داوران و کاریکاتوریست‌های پیشکسوت درباره موضوعات مختلف این دوسالانه از جمله خرافه‌پرستی،‌ گربه ایرانی و موقعیت دشوار سخن گفتند و به بیان اظهار نظرات خود و خاطراتی درباره این موضوعات پرداختند.

این مراسم از ابتدا تا زمان اعلام برگزیدگان بدون مجری برگزار شد به این ترتیب که در خلال تصاویر و گفت‌و گوهای سرگرم‌کننده این ویدئوکلیپ، بهرام عظیمی کاریکاتوریست پیشکسوت از سخنرانان دعوت می‌کرد تا در سخنانی بسیار کوتاه بیانات خود را ارائه کنند.

عظیمی که به شکلی طنزآمیز اجرای این مراسم یا به گفته خودش جشن پایانی دوسالانه را از طریق تصاویر ویدئوکلیپ بر عهده داشت، از مسئولان خواست تا برگزاری این دوسالانه را به نام خود رقم نزنند و بدانند که هنرمندان کاریکاتوریست خیلی پیش از آن که آن‌ها مدیر باشند،‌حضور داشته‌اند،‌کار کرده‌اند و دوسالانه‌ را در دوره‌های مختلف برگزار کرده‌اند.

امیرنیا :امیدواریم یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور در سال 1394 برگزار شود

اصغر امیرنیا؛ مدیر کل هنرهای تجسمی که به دعوت بهرام عظیمی پشت تریبون قرار گرفت، سخنانش را از روی نوشته خواند و گفت: بسیار خرسندم که دهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور با حفظ جایگاه و اعتبار بین المللی خود برگزار شد و  کاریکاتوریست های جهان با استقبال چشمگیر خود اعتماد و اطمینان خویش را از این رویداد مهم وبین‌المللی  نشان دادند. کاریکاتور به جهت نگاه طنز و انتقاد با  رخدادها و اتفاقات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ارتباط نزدیکی دارد و می تواند نقش تاثیرگذاری ایفا نماید به همین خاطر ضرورت دارد که فضا برای ارائه  وفعالیت بیشتر کاریکاتور خصوصاً در عرصه مطبوعات که از پایگاه های اصلی کاریکاتور محسوب می شود فراهم گردد. نمایشگاهها و جشنواره ها نیز بستر های مناسبی  هستند  که می توانند در اشاعه و ترویج آثار هنری خصوصا" کاریکاتور بیش از پیش موثر باشند.

مدیر کل هنرهای تجسمی به جایگاه کاریکاتور ایران در جهان نیز اشاره داشت و افزود: خوشبختانه کاریکاتور ایران جایگاه مهمی  در عرصه بین المللی دارد و این رشته همچنان مسیر رشد و توسعه را در کشور ما طی می کند، حضور قابل توجه کاریکاتوریست های زن، نمونه ای است که بیانگر رشد و توسعه کاریکاتور در این سرزمین هنرخیز است  و ما در جهان کمتر شاهد این تعداد از هنرمند زن در عرصه کاریکاتور هستیم. دوسالانه کاریکاتور، به عنوان مهمترین رویداد هنر کاریکاتور کشور فضا و بستری را فراهم می‌کند تا بخشی از ظرفیت و توانمندی هنرمندان کاریکاتور ما ارائه شود و به  این هنر پویایی و تحرک بدهد.

او در ادامه گفت: امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی در کنار جمع‌آوری آثار از سراسر گیتی برای ارزیابی هنر کاریکاتور در جهان و ایران در قالب برگزاری نمایشگاه نسبت به برگزاری ورک شاپ به بررسی نقاط قوت وضعف خود بپردازیم و تقویم مشخص و ثابت دوسالانه های تجسمی را تدوین و ارائه کنیم تا دوسالانه ها از تاخیر زمانی آسیب نبیند و با قوت و کیفیت عالی شاهد باشیم و امید داریم یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور در سال 1394 برگزار گردد.

امیرنیا در ادامه افزود: خوشبختانه دراین دوره  علیرغم مشکلات اعتباری و بودجه ای با همراهی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانهای کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان این فرصت فراهم شد تا دوسالانه در یاسوج و موزه هنرهای معاصر اهواز برگزار شود و آثار کاریکاتوریست‌های سراسر جهان در معرض دید هنرمندان ومردم هنردوست دو استان فوق  قرار گیرد و ما در دوره های بعدی شاهد رشد و پیشرفت این هنر در  همه استانها باشیم.

شجاعی :سهم هنرمندان ایرانی از جوایز معنبر جهانی به طور متوسط دو جایزه در هر هفته است

سید مسعود شجاعی طباطبایی؛ دبیر دهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران نیز در ادامه مراسم اختتامیه گفت: دهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران گرچه با تاخیر برگزار شد، اما با توجه به جایگاه  ارزنده این جشنواره در دنیا تلاش شد تا علیرغم از دست دادن زمان، کیفیت ارائه آن لطمه نبیند. این دوسالانه در حال حاضر یکی از معتبرترین رویدادهای هنری ایران و جهان محسوب می شود که در دنیای کاریکاتور، بعد از دو دهه برگزاری آن، به خوبی شناخته شده و زمینه ساز رشد کمی و کیفی کاریکاتور در ایران گردیده است. هنرمندان ایرانی از این رهگذر در تعاملی بین المللی و در رقابتی پرشور قرار می گیرند.

شجاعی طباطبایی با ارائه گزارشی از دوسالانه گفت: در این دوره شاهد حضور هنرمندان 89 کشور جهان  با 3200 اثر بودیم، که سهم هنرمندان ایرانی در این بین 1726 اثر از 484 نفر بود، در عین حال حضور پر تعداد هنرمندان کشورهای مختلف در این دوره حائز اهمیت است، ترکیه با 56 هنرمند، برزیل با 46 هنرمند و اندونزی با 43 هنرمند بیشترین تعداد هنرمندان را بعد از ایران داشتند.با نگاهی اجمالی به آمار این دوسالانه در می یابیم که این دوسالانه تا چه حد در رشد و گسترش کاریکاتور در ایران نقش داشته است، به عنوان مثال در اولین دوسالانه کاریکاتور تهران تعداد شرکت کنندگان ایرانی111 نفر با 130 اثر بود و شرکت کنندگان خارجی 231نفربا 1140 اثر از 43 کشور دنیا را شامل می شدند. این در حالی است که بدانیم در حال حاضر سهم هنرمندان ایرانی از جوایز معنبر جهانی به طور متوسط دو جایزه در هر هفته است.

دبیر دهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران افزود: دوسالانه کاریکاتور تهران در دهمین دوره خود در پنج بخش برگزار شد،در این دوره بخش طراحی کاراکتر با موضوع گربه ایرانی اضافه شد،علت اضافه شدن این بخش میان رشته ای ، توجه به هنرمندان عرصه انیمیشن، کمیک استریپ و بازی های رایانه ای بود که در جشنواره هایی نظیر پویانمایی یا تصویرسازی از آنها غفلت شده است. دربخش موضوعی عنوان خرافه پرستی برای اولین بار در جهان کاریکاتور مطرح شد که وجود اشتراکات فکری در این بخش آن را نسبت به دوره های پیشین متمایز می کرد، مردم نقاط مختلف دنیا باورهای خرافی یا ضد آن را در مضامینی مشترک  قبول دارند، موضوعات خرافی  هم‌چون «رد نشدن از زیر نردبام»، «اعتقاد به شوم بودن گربه سیاه»، «اعتقاد به شگون شبدر چهارپر» و اعتقاد به نحسی عدد سیزده از این جمله بود. نماد های دیگری همچون کشتی تایتانیک به عنوان نماد بد شانسی و یا کف بینی، فال‌گیری و نعل اسب از جمله این موضوعات بودند. 

دبیر دهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران در پایان گفت: هنر کاریکاتور امروزه به عنوان رسانه ای تقریبا بی رقیب از انواع هنرهای تجسمی با بیش از 150 مسابقه سالانه و دوسالانه  در جهان مطرح است، نقش پیام رسان این رسانه تصویری بی کلام،  توانسته است معانی ژرف و مفاهیم گسترده ای را در نقوش طنزآمیز و گویا در معرض دید انسان معاصر قرار دهد. در این رهگذر توجه جدی به این مساله و به این پدیده در قالب دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران بسیار مهم و ارزنده است.

برگزیدگان دوسالانه بین المللی کاریکاتور

در این مراسم با حضور حمید شاه آبادی؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اصغر امیرنیا؛ مدیر کل هنرهای تجسمی و سید مسعود شجاعی طباطبایی؛ دبیر دهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور از هیات داوری و انتخاب دوسالانه متشکل از کامبیز درم بخش، جواد علیزاده، بهرام عظیمی، جمال رحمتی، بهرام ارجمند نیا، محمد حسین نیرومند، علی جهانشاهی و محمدرضا دوست محمدی قدردانی شد و از داوران برزیلی و مکزیکی نیز که در مراسم حضور نداشتند تقدیر شد.

در ادامه مراسم برگزیدگان دوسالانه در بخش های کارتون موضوعی خرافه پرستی، کمیک استریپ با موضوع موقعیت دشوار، کاریکاتور چهره، طراحی کاراکتر گربه ایرانی و کاریکاتور با موضوع آزاد معرفی شدند و با حضور کامبیز درم بخش، جواد علیزاده، جمال رحمتی، علی جهانشاهی، محمدرضا دوست محمدی، سید مسعود شجاعی طباطبایی، بهمن عبدی و داوود شهیدی جوایز آنها اهدا شد.

در بخش کاریکاتور با موضوع آزاد سعید فرهنگیان(ایران)، لسلی ریکاردی(اروگوئه) و امیرحسین سازور(ایران) اول تا سوم شدند و تندیس دوسالانه و به ترتیب جایزه 2000، 1500 و 1000 دلاری دریافت کردند.

جوایز اول تا سوم بخش کمیک استریپ با موضوع موقعیت دشوار به مهدی علی بیگی(ایران)، ولادیم کونو پلیانسکی(روسیه) و احمت ایکانات(ترکیه) اهدا شد.

در بخش کاریکاتور با موضوع آزاد جایزه اول تا سوم به مهدی علی بیگی(ایران)، کارلوس هیرزوئلو(کوبا) و پابلو لوپز(اروگوئه) رسید.

تورسیوس(اسپانیا)، ابوالفضل بهرامی(ایران) و سعید فرهنگیان(ایران) جایزه اول تا سوم بخش طراحی کاراکتر گربه ایرانی را دریافت کردند.

در بخش کارتون با موضوع خرافه پرستی جایزه اول تا سوم به پاول کوژینسکی(لهستان)، بهرام ارجمند نیا(ایران) و سعید صادقی(ایران) اهدا شد.

همچنین هیئت داوران داخلی و خارجی این دوسالانه هیچ اثری را شایسته دریافت جایزه بزرگ این دوسالانه معادل 8 هزار دلار نشناخت.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها