امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19237
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی یو‌اس‌ای تودی، گزارشی را به ناآرامی‌های ترکیه اختصاص داده و تصریح کرده است: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی یو‌اس‌ای تودی، گزارشی را به ناآرامی‌های ترکیه اختصاص داده و تصریح کرده است: «عدم بازگشت تظاهرکنندگان در سراسر ترکیه به منازلشان بزرگ‌ترین تهدید را متوجه رجب طیب اردوغان از بیش از یک دهه پیش تاکنون کرده است که وی قدرت را در دست داشته است.»

بنابراین گزارش، سرکوب خشن معترضین توسط دولت اردوغان، مواضع داخلی و موقعیت بین‌المللی اردوغان را تحت تاثیر قرار داده و در برنامه‌های اردوغان برای آینده جامعه ترکیه خلل وارد می‌کند.

«احمد اینسل»، تحلیلگر دانشگاه گالاتاسرای استانبول در این خصوص می‌گوید: «اردوغان همچنان نمی‌خواهد صدای معترضین را بشنود و همچنین نمی‌خواهد هیچ‌یک از اشتباهات خود را بپذیرد.» به جای آن، اردوغان از تمام قدرت خود علیه معترضین بهره برده اما نتوانسته آنان را ساکت کند و این معترضین بوده‌اند که توانسته‌اند تا حدودی قدرت اردوغان را زیر سوال ببرند.

این تحلیلگر ترک ادامه داد: «صورت جدید اعتراضات اجتماعی که در پارک گزی رشد کرده، در تاریخ ترکیه بی‌نظیر است و اثری طولانی‌مدت بر جامعه ترکیه خواهد داشت.» 

تحلیلگران همچنین بر این باورند که اشتباه محاسباتی اردوغان در خصوص آنچه به‌عنوان اعتراضاتی صلح‌آمیز توسط عده‌ای از طرفداران محیط زیست در پارک گزی آغاز شد، با توجه به وجهه او به‌عنوان یک سیاست‌مدار زیرک، بهت‌آور است.

از همان آغاز به دست گرفتن قدرت، اردوغان به شکلی موفقیت‌آمیز بر مخالفان قدرتمند خود غالب آمده است. وی توانست نخبگان سکولار استانبول را که می‌خواستند جلوی شهردار شدن او را در سال 1994 بگیرند، مغلوب کند. وی همچنین در سال 2001 توانست بر دادگاه قانون اساسی ترکیه که می‌خواست حزب اسلام‌گرای او را ممنوع اعلام کند، غلبه نماید و همین حزب عدالت و توسعه، یک‌سال بعد به‌شکلی شگفت‌آور در انتخابات پارلمانی ترکیه پیروز شد.

اردوغان جرات آن را داشت که قدرت نظامیان را که از سال 1923، زمان تشکیل جمهوری ترکیه، مهم‌ترین دلال قدرت در این کشور به حساب می‌آمدند به چالش بکشد و 330 تن از افسران ارشد نظامی را به اتهام کودتا به زندان‌ها بیفکند.

با این حال، بزرگ‌ترین دشمن اردوغان خود اوست: لجاجت وی، عدم تحمل مخالفان و حس خودبزرگ‌بینی. اینها همان چیزهایی هستند که برخورد خشونت‌آمیز اردوغان را با کسانی که می‌خواستند درخت‌های پارک گزی را حفظ کنند، توجیه می‌کند.

«کورای کالیسکان»، استاد دانشگاه بوگازیچی استانبول بر این باور است که اردوغان طی دو هفته گذشته ثابت کرده است که نمی‌تواند ترکیه را در مسیر آینده پیش ببرد. از منظر او، ترکیه دارای یک دموکراسی غرب‌گرایانه و پلورال است و در چنین ساختاری نمی‌توان مناطق مسکونی را با اسپری فلفل مورد حمله قرار داد و موفق هم شد.

این گزارش همچنین آورده است که اردوغان به قیمت رشد اقتصادی، برخی تغییرات را نادیده گرفت. در دهه گذشته، اقتصاد ترکیه 300 درصد رشد داشت و تورم تحت کنترل درآمد و از سوی دیگر حمایت او از ارزش‌های اسلامی از سوی بسیاری از افراد که باور داشتند این باورها مدت‌ها از عرصه سیاسی ترکیه کنار گذاشته شده است، مورد استقبال قرار گرفت. وی از سوی دیگر گام‌هایی برای رفع مشکل دیرینه با کردها برداشته است.

با تمام این حرف‌ها، او قاطعانه مخالفان خود را سرکوب می‌کند و بنابر ادعای یو‌اس‌ای تودی، در شرایطی که قانون اساسی ترکیه سکولاریسم را مقدس می‌شمارد، چهره ترکیه را اسلامی کرده و آزادی‌هایی را که ترک‌ها طی سال‌های گذشته کسب کرده‌اند از آنها می‌گیرد. ماه گذشته، اردوغان محدودیت‌هایی را بر فروش مشروبات الکلی وضع کرد و او به صراحت گفته است که زنان باید حداقل 3 فرزند داشته باشند.

به‌نوشته یو‌اس‌ای تودی، از نظر بین‌المللی، وی به روابط صمیمانه طولانی‌مدت ترکیه با اسرائیل پایان داد و و از اسرائیل خواست تا به‌خاطر کشتار شهروندان ترک عذرخواهی کند. از سوی دیگر، دراز شدن دست دوستی اردوغان به سوی یک کرد زندانی [اوجالان] خشم بسیاری از ترک‌ها را برانگیخته است. وی حماس را می‌ستاید، گروهی که ایالات متحده آن را در جمله گروه‌های تروریستی برمی‌شمارد. اتحادیه اروپا نیز همچنان گفتگو بر سر پیوستن ترکیه به این اتحادیه را به تعویق انداخته است.

کالیسکان بر این باور است که اردوغان 50 درصد از حمایتی را که از آن صحبت می‌کند، از دست داده است. در ترکیه حدود 2.5 میلیون نفر این روزها علیه اردوغان تظاهرات کرده‌اند و اگر معترضینی را که در خانه مانده‌اند به این مجموعه بیفزاییم، این تعداد به 10 میلیون نفر می‌رسد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها