امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19252
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با ورود سیب‌زمینی استان همدان در حجم زیاد به بازارهای مصرف، قیمت در ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با ورود سیب‌زمینی استان همدان در حجم زیاد به بازارهای مصرف، قیمت در میادین مرکزی میوه و تره‌بار میانگین به کیلویی 800 تومان رسیده است. این در حالی است که خرده فروشی‌های سطح شهر در پایین آوردن قیمت مقاومت می‌کنند و  سیب‌زمینی در خرده فروشی‌های تهران تا کیلویی 2000 تومان نیز عرضه می‌شود.
*سیب زمینی در میادین کیلویی 800 تومان

علی حاج‌فتحعلی دبیر اتحادیه بارفروشان اظهارداشت: سیب‌زمینی در میدان میوه و تره‌بار کیلویی 800 تا 900 تومان به فروش می‌رسد اما در خرده‌فروشی سطح تهران، قیمت بسیار بالا است.

وی ادامه داد: براساس قانون، خرده‌فروشی‌ها مجازند تا  30درصد بیشتر از نرخ میادین عرضه کنند اما آنها با این توجیه که خرید قبلی آنها گران بوده است به قیمت بالاتری در بازار و خرده‌فروشی‌ها عرضه می‌کنند، در این میان خرده‌فروشی‌ها معتقدند قیمت میادین را نیز دلال‌ها بالا می‌برند و به قیمت بالاتری دست خرده‌فروش می‌رسد.

مهدی دستور یکی از خرده‌فروش‌ها به خبرنگار فارس گفت: سیب زمینی در میادین متنوع است و از 800 تومان تا 1600 تومان قیمت می‌خورد. ما هم مجبوریم کیلویی 2 هزار تومان در بازار بفروشیم.

اما آنچه مسلم است برخی خرده‌فروشی‌ها آسان ترین راه را برای خرید محصول انتخاب می‌کنند و آن خرید از  دلال‌ها است که بیشتر درب مغازه هم تحویل می‌گیرند و طبیعی است که چنین خریدی چگونه است و همه این اضافه قیمت‌ها را از خریدار می‌گیرند.

*عرضه سیب زمینی اما مقاومت قیمت‌ها

بر اساس این گزارش برخی کاهش سطح زیرکشت و تولید سیب‌زمینی در سال جاری را عامل گرانی می‌دانند در این زمینه با حسن خدنگی مدیرکل سبزی و سیفی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت‌وگو کردیم.

خدنگی گفت: آمار تولید تابستانه سیب‌زمینی 138 هزار تن مازاد دارد و هیچ نگرانی در مورد تولید و عرضه وجود ندارد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی تولید سیب‌زمینی پائیزه نیز 3 میلیون و 500 هزار تن، تابستانه 820 هزار تن و زمستانه(طرح استمرار) 180هزار تن است که به راحتی نیاز داخل را برآورده می‌کند و بخشی نیز صادر می‌شود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها