امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19258
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 166
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: وزارت ارشاد برای حمایت و تشویق ناشران راهکارهایی دارد اما یکی از این راهکارها که به ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: وزارت ارشاد برای حمایت و تشویق ناشران راهکارهایی دارد اما یکی از این راهکارها که به وفور از آن استفاده می‌شود خرید کتاب از ناشران مختلف و پرداخت مبلغ خرید به ناشران است تا به زخمی بزنند و مشکلی از مشکلات مالی انتشاراتشان را برطرف کنند.

خرید کتاب از ناشران سیری مخصوص به خود دارد به این صورت که هیأت انتخاب و خرید کتاب، بر اساس آیین‌نامه‌ای، کتاب‌های چاپ اول منتشره را بررسی و در خصوص خرید آن اعلام‌نظر می‌کند. دبیرخانه این هیأت اطلاعات مربوط به کتاب‌های منتشره را تهیه و به هیأت ارجاع می‌دهد.

پس از بررسی کتاب‌ها در هیئت انتخاب، دبیرخانه نتیجه جلسات را علاوه بر درج در هفته‌نامه کتاب هفته، برای ناشران تهرانی به صورت کتبی و یا تلفنی و برای ناشران شهرستانی فهرست کتاب‌های بررسی شده هر استان را به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط ارسال می‌کند. سپس تعدادی از کتاب‌ها خریداری شده و پول آن به حساب ناشر واریز می‌شود.
 

*بدهی سنگین ارشاد به ناشران

پیش از این ما گلایه‌هایی داشتیم از ناشر مولفانی که کتابشان خریداری شده، اما پولی به دستشان نرسیده بود و به حمایت نسیه ارشاد از ناشران و ناشر مولفان اشاره کرده بودیم، اما این بار گلایه‌هایی شنیدیم از ناشرانی که بیش از یک سال از خرید کتاب‌هایشان توسط وزارت ارشاد می‌گذرد ولی با وجود تحویل گرفتن کتاب‌های آنها هنوز پرداختی انجام نشده است. این موضوع را از چند نفر پیگیری کردیم.

عابس قدسی مدیر انتشارات «سپیده باوران» یکی از ناشرانی است که به شدت از این موضوع گله دارد و در این باره گفت: ما از اسفند 90 تا الان چند میلیون تومان از ارشاد طلبکار هستیم. و هیچ مبلغی پرداخت نشده است. ناشران دیگر هم همین وضعیت را دارند. همه مبالغ سنگین است و در حد چند میلیون. سال 91 گفتند بودجه نداریم. الان هم که در سال 92 هستیم. ابتدا مدعی شدند که این مبالغ تسویه شده است. اما اگر با ناشران تهرانی تسویه شده است، بحث دیگری است با ما که تسویه نشده است.

* نمی‌دانیم از کجا پیگیری کنیم

البته بودند ناشرانی مثل نشر «بارش» که اظهار داشتند معوقات آنها، تسویه شده است. اما غالبا ناشران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از عدم پرداخت معوقه‌ها گله داشتند. به عنوان مثال یکی از ناشران صاحب‌نام شهر مشهد که اصرار داشت نامش ذکر نشود به این دلیل که هر ناشری که با رسانه‌ها صحبت و گله کند، بعدها به نحوی باید تقاص این گله‌ها را در ارتباط با ارشاد استان بدهد، در این باره گفت: ما یک مجموعه 50 تایی به وزارت ارشاد فروخته‌ایم و دریغ از یک ریال پول که از سال گذشته تا کنون به ما پرداخت کرده باشند.

وی درباره اینکه تاکنون برای وصول طلب نشر مطبوعش چه کرده، اظهار داشت: مشکل این است که ما اصلا نمی‌دانیم از کجا پیگیری کنیم. مرجع پیگیری را نمی‌دانیم. به تهران زنگ می‌زنیم. ما را به بخش‌های مختلف وصل می‌کنند و آخر هم جواب درستی نمی‌دهند. اما به هر حال کسانی که رابط هستند وعده‌هایی به ما داده‌اند. امیدواریم عملی شود.

این ناشر همچنین با ابراز نگرانی از پایان یافتن دوره دولت دهم و موکول شدن تسویه حساب به دولت بعدی گفت: چنین مساله‌ای برای ما 8 سال پیش افتاد و پروژه‌ای را به سفارش وزارت ارشاد دولت هشتم انجام دادیم و کتاب‌ها چاپ و تحویل داده شد، اما این هزینه پرداخت نشد و ماند تا تغییر دولت. بعد از آن هم کلا پیگیری این قضیه به جایی نرسید و 7 میلیون تومان پول ما در آن موقع همچنان پرداخت نشده باقی ماند.

*پرداخت معوقات ناشران همه گیر است

از آنجا در گفت‌وگو با این ناشر مساله ناشران خراسانی مطرح شد، به سراغ مهدی نصیرزاده رئیس تعاونی ناشران خراسان رضوی رفتیم و درباره این ماجرا پرسیدیم. نصیرزاده گفت: فکر نمی‌کنم مشکل پرداخت نکردن معوقات ناشران مختص ناشران خراسانی باشد و فکر می‌کنم همه گیر باشد. البته مقدار جزئی از  مطالبات اوایل امسال پرداخت شد اما بخش قابل توجهی از مبلغ خرید کتاب‌ها باقی مانده است.

وی افزود: ممکن است این مبلغ برای ارشاد چیزی نباشد اما همین مقادیر برای ناشران بسیار کارساز و حیاتی است.

رئیس اتحادیه ناشران خراسان در پاسخ به این سئوال که شما به عنوان رئیس اتحادیه چه اقدامی انجام داده‌اید اظهار داشت: اقدام خاصی که انجام نداده‌ایم چون نمی‌توان انجام داد. از ما اطلاعاتی خواستند که ما مدارک را تهیه کردیم و فرستادیم. چه اقدام دیگری از دست ما بر می‌آید؟ این یک پروسه مالی که یا بودجه ندارند که پرداخت نمی‌سود یا بودجه دارند و پرداخت نمی‌کنند.

نصیرزاده اظهار داشت: هر بار هم پیگیری کرده‌ایم پاسخ داده‌اند که در جریان است. کار مالی این طور است نمی‌توانیم بپرسیم در جریان چه؟ چون همیشه پاسخ این است که در جریان است، حالا کجای این پروسه قرار دارد نمی‌دانیم.

*پروسه پرداخت قطع شده است

رئیس اتحادیه ناشران خراسان در پاسخ به این سئوال که چند وقت است به شما پاسخ می‌دهند، در جریان است، گفت: روند پرداخت مبلغ خرید کتاب‌ها به ناشران همیشه در جریان بوده است. کتاب‌ها و مدارک را تحویل می‌دادیم و در روندی سیستماتیک حداکثر تا 6 ماه مبلغ واریز می‌شد. اما مساله‌ای که این بار به ناشران فشار آورده این است که این پروسه سیستماتیک قطع شده است. اگر طبق روال قبل به صورت مرتب پرداخت می‌شد این مشکل پیش نمی‌آمد.

وی در مجموع پرداخت‌ها را جزئی ارزیابی کرد و اظهار داشت: نه اینکه پرداخت‌ها صفر باشد. سال گذشته و امسال خیلی کم و پراکنده پرداخت‌هایی به ناشران انجام شده است.

به هر حال با وجود اینکه به روزهای تعویض دولت نزدیک می‌شویم این نگرانی در ناشران به وجود آمده است که اگر معوقه‌ها پرداخت نشود، پیگیری پرداخت آنها طولانی‌تر شود و به آنها فشار مالی بیشتری وارد شود. ضمن اینکه افزایش زیاد هزینه تولید کتاب در سالی که گذشت، فشار را به این قشر زحمت کش و فرهیخته چند برابر کرد و امید است، دولت خدمتگزار در روزهایی که کارهای نیمه تمام را به پایان می‌رساند، نگاهی هم به ناشران و معوقه‌های آنها داشته باشد تا آنها با آسودگی خاطر به کارشان ادامه دهند و کارنامه درخشانی از دولت دهم در اذهان باقی بماند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها