امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19312
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 139
علی‌اکبر لبافی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به مراکز مشاوره و کارآفرینی در استان‌ها اظهار داشت: در حال حاضر در 20 ...

علی‌اکبر لبافی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به مراکز مشاوره و کارآفرینی در استان‌ها اظهار داشت: در حال حاضر در 20 استان کشور این مراکز تشکیل شده و مشغول فعالیت هستند.

معاون توسعه، اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه با حضور بخش خصوصی مباحث و مشکلات پیرامون این حوزه با حضور آنها بررسی می‌شود، تصریح کرد: در گذشته اگر فردی طرحی را برای دریافت تسهیلات ارائه می‌کرد، مرجعی برای بررسی و توجیه فنی و اقتصادی آن وجود نداشت، اما با راه‌اندازی این مراکز، تمامی امور مربوط به مباحث تخصصی در اختیار افراد قرار می‌گیرد تا بتوانند شرایط دریافت تسهیلات و اخذ مجوزها را تسهیل کنند.

به گفته وی در گذشته به لحاظ مزیت‌های منطقه‌ای و شرایط موجود، این طرح‌ها بررسی نمی‌شد و برخی موارد طرح با شکست همراه بود و هزینه زیادی صورت می‌گرفت اما در اجرای مصوبات شورای عالی اشتغال این مراکز راه‌اندازی شده و در استان‌ها فعال هستند.

لبافی افزود: تطبیق این طرح‌ها با وضعیت اقتصادی، سودآوری و توجیه طرح از سوی این مراکز انجام می‌شود و اکنون حدود 60 مرکز این امور را برعهده دارند.

وی با بیان اینکه دستورالعمل اجرایی مشاوره کارآفرینی مورد بازبینی قرار گرفته است، بیان داشت: این دستورالعمل مشکلات متعددی دارد و  زمانی می‌تواند اجرا شود که سازمان نظام کارآفرینی کشور نیز ایجاد شود.

لبافی با بیان اینکه اکنون میان بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی مشکلاتی در خصوص طرح‌ها وجود دارد تصریح کرد: بانک‌ها معتقدند طرح‌هایی که ارائه می‌شود باید توسط کارشناسان بررسی شده و این در حالی است که دستگاه‌های اجرایی طرح‌های تولیدی را در کارگروه‌ها بررسی و کارشناسی می‌کنند.

به گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب بنگاه‌های اقتصادی بالغ بر یک میلیون طرح و آنچه تصویب شد 700 هزار طرح بود، اما اگر در ابتدا این مراکز بتواند به مسئله ورود کنند و مکانیزم بررسی متمرکز باشد مشکلات طرح‌ها کاهش یافته و روند دریافت مجوز و تسهیلات آسان خواهد شد.

وی تأکید کرد: این مراکز میزان پایداری طرح را بررسی کرده تا موجب اثربخشی بیشتر وضعیت اقتصاد ‌شوند.

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اکنون به صورت توافقی هزینه مشاوره و بررسی طرح‌ها دریافت می‌شود گفت: این موضوع قطعاً به صورت مشخص و شفاف در دستورالعمل اجرایی ذکر خواهد شد و اکنون عدد و رقمی در نظر گرفته نشده است.

لبافی یادآور شد: بانک‌ها برای بررسی طرح‌ها، تعرفه‌هایی دارند که بیشتر براساس مبنای حجم ریالی طرح است.

وی در خصوص استقبال بخش خصوصی از مراکز مشاوره برای بررسی و کارشناسی طرح‌های اقتصادی عنوان کرد: 17 مرکز اکنون در خراسان رضوی فعال هستند و استقبال دستگاه‌های اجرایی و افراد خوب بوده است زیرا بخش خصوصی متخصص این موضوع بوده و مباحث را به صورت دقیق مورد نقد قرار می‌دهد، اما مشکلات و مقاومت اکنون از سوی بانک‌ها بوده و مباحث بررسی شده از سوی بخش خصوصی را نمی‌پذیرند، اما درصدد یکپارچه کردن بررسی و کارشناسی طرح‌ها برای تسهیل در فضای کسب و کار هستیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است بخش خصوصی بهتر از دولت کار می‌کند و با این تفکر می‌توان مباحث اجرایی را واگذار کرد.

وی ادامه داد: به دلیل کسب منفعت، بخش خصوصی به دنبال موضوعات بوده و به صورت دقیق پیگیر بررسی طرح‌ها خواهد بود اما در دولت اینگونه نیست.

انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها