امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۷:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19317
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نصرالله پورجوادی متولد 27 تیر 1322، استاد فلسفه و عرفان دانشگاه ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نصرالله پورجوادی متولد 27 تیر 1322، استاد فلسفه و عرفان دانشگاه است.

او در جوانی درسش در دانشگاه آمریکا را برای پیدا کردن عمق فلسفه غرب رها کرده و به ایران آمده و معتقد است که به جنبه‌هایی از عرفان علاقه‌مند شده که مشترکاتی با فلسفه دارد.

رساله دکتری‌اش را با سیدحسین نصر گذرانده اما بیش از آنکه حضورا او را ببیند، از طریق کتاب‌هایش با وی آشنا شده و گرایشش به فلسفه اسلامی تا حدودی به دلیل مطالعه آثار نصر بوده است. از آرای «توشی‌هیکو ایزوتسو» قرآن‌پژوه، اسلام‌شناس و فیلسوف ژاپنی هم تأثیر پذیرفته است.

مؤسس مرکز نشر دانشگاهی مدعی است پس از 24 سال، فعالیت در مرکز نشر را کنار گذاشته چون هم خسته شده و هم مغرضانی داشته است.

پس از انقلاب اسلامی، مدتی عضو شورای انقلاب فرهنگی بود و بیش از 150 کتاب تحقیقی و مجله پژوهشی از جمله نشر دانش، معارف، زبان‌شناسی و ... را منتشر کرد.

برخی از کتاب‌های او شامل داستان مرغان، مکاتبات احمد غزّالی با عین‌القضات همدانی، تصحیح و مقدمه بحرالحقیقه، احمد غزّالی، سلطان طریقت، سوانح زندگی و شرح آثار احمد غزّالی، درآمدی به فلسفه افلوطین، زندگی و آثار شیخ ابوالحسن بُستی و ... است.

وی بیان می‌کند که همیشه در زندگی‌اش با علامت سؤال بزرگی روبه رو بوده و این روزها در پیری هم این احساس را دارد که علامت سؤال مذکور هر روز بزرگتر می‌شود که کوچک‌تر نمی‌شود! این جهان، دنیا و زندگی همه برایش معماست و چرا این چیزهایی که هست، هست؟! نمی‌داند، زندگی برایش حیرت اندر حیرت است.

مشروح این گفت‌و‌گو به زودی در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس منتشر می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها